Uzmanlar deprem olmasına karşın her evde bir deprem çantası bulundurulması gerektiği uyarısında bulunmuştur. Peki, deprem çantası nasıl hazırlanmalı? Deprem çantasında neler olmalı? İşte, haberimizin içeriğinde bulabileceğiniz yanıtlar…

Depremin şiddetli görülebileceği şehirlerin başında İstanbul gelmektedir. Ve bununla beraber bir çok şehir de fay hattı açısından tehlike altındadır. Toprak kayması ve yer kabuğundaki fay adı verilen kırıklardan meydana gelen depremler ciddi zararlara yol açabiliyor. Olduğu anda panik olunması normal bir durum olduğundan ilk akla gelen deprem çantasını yanınızda bulundurmak veya dışarı çıkma anında çantayı almayı ihmal etmemektir. Peki, deprem çantası nasıl hazırlanmalı? Deprem çantasında neler olmalı? İşte, yanıtlar…

DEPREM ÇANTASI NASIL HAZIRLANMALI?

Depremden sonra dışarıda kalma durumlarında yanınızda yedek piller ve önceden full doldurulmuş şarj makinelerini bulundurunuz.

Çadır kurmak için yanınızda minyatür veya mega boy çadır bulundurabilirsiniz. Arabanız varsa çadıra ihtiyaç duymayabilirsiniz.

Kış mevsimine denk geldiğiniz taktirde battaniye veya pike gibi eşyaları bulundurunuz.

Kalın giysilerinizi koymayı ihmal etmeyiniz. Baş örtü, seccade gibi eşyaları da bulundurmayı eksik etmeyiniz.

Termos veya boş şişelere içme suyu koyunuz. Dışarıda yiyecekten ziyade su ihtiyacını daha çok hissedebilirsiniz.

Yiyecek ihtiyacı durumunda konserve tarzı yiyecekleri tercih ediniz. Bisküvi ve garnitür yiyecekleri çantada bulundurunuz.

Düzenli ilaç kullanımınız varsa ilaçlarınızı yedek olarak çantanızda bulundurabilirsiniz. Acil durumda ilacınızın yanınızda olması halde sağlığınızı tehlike altından kurtarmış olacaksınız.

Fener, düdük ve yağmurluk, ıslak mendil, tuvalet kağıdı gibi malzemeler de temel malzemeler arasındadır. Bunları koymayı ihmal etmeyiniz.

İlk yardım çantasını da ayrıca yanınızda bulundurmanız önerilir. Acil bir durum ve kaza olması halinde ilk yardım çantasına ihtiyacınız olabilir.

Yanınıza terlik, ayakkabı, çorap, kesici alet gibi malzemeleri bulundurabilirsiniz. İhtiyaç hissetmeniz halinde işinize yarayacaktır.

Cüzdan, önemli evraklar, banka kartı gibi kişisel eşyaları yanınıza almayı unutmayınız.

Yorum

Daha yeni Daha eski