Kapat

Arda Turan ile Berkay davasının 3. duruşmasında karar çıktı (Karşılıklı açıklamalar)

Anasayfa
Galeri Arda Turan ile Berkay davasının 3. duruşmasında karar çıktı (Karşılıklı açıklamalar)
arda turan ile berkay davas n n 3 duru mas nda karar kt kar l kl a klamalar li9OGZ52 - Arda Turan ile Berkay davasının 3. duruşmasında karar çıktı (Karşılıklı açıklamalar)
arda turan ile berkay davas n n 3 duru mas nda karar kt kar l kl a klamalar 0 aqKZQApK - Arda Turan ile Berkay davasının 3. duruşmasında karar çıktı (Karşılıklı açıklamalar)
ile müzikçi Şahin‘in yargılandıkları davanın devam duruşması gerçekleşti.

HIMAYEYLE GELDİ

arda turan ile berkay davas n n 3 duru mas nda karar kt kar l kl a klamalar 1 UKIXfgCh - Arda Turan ile Berkay davasının 3. duruşmasında karar çıktı (Karşılıklı açıklamalar)
Arda Turan’ın duruşmaya katılmazken, Berkay Şahin avukatları ve müdafaasıyla İstanbul Adalet Sarayı’na giriş yaptı.

“HER DURUŞMAYA GELECEĞİM”

arda turan ile berkay davas n n 3 duru mas nda karar kt kar l kl a klamalar 2 efCS9GYK - Arda Turan ile Berkay davasının 3. duruşmasında karar çıktı (Karşılıklı açıklamalar)
Adliyeye giriş yapan Berkay, birinci günden beri özür beklediğini yineledi. Arda Turan’ın duruşmaya gelmeyeceği sorulan Berkay, “Bilmiyorum. Ben kaç yıl sürerse her duruşmaya geleceğim. Ben her davamı takip edeceğim. Olması gereken de budur” dedi.
arda turan ile berkay davas n n 3 duru mas nda karar kt kar l kl a klamalar 3 VzWMiXbj - Arda Turan ile Berkay davasının 3. duruşmasında karar çıktı (Karşılıklı açıklamalar)
Berkay daha evvel yaptığı açıklamada ise, “Adalete inancım tam. Burası Türkiye Cumhuriyeti Hukuk Devleti, cezasını çekecektir” tabirlerini kullanmıştı.

ARDA TURAN'A CEZA

arda turan ile berkay davas n n 3 duru mas nda karar kt kar l kl a klamalar 4 saSPRNV2 - Arda Turan ile Berkay davasının 3. duruşmasında karar çıktı (Karşılıklı açıklamalar)
Arda Turan cinsel taciz kabahatinden beraat etti. Turan’a kaygı tasa yahut panik yaratacak halde silahla ateş etmek, ruhsatsız silah bulundurmak kasten yaralama günahlarından 2 yıl 8 ay 15 gün mahpus cezası verildi. Bu kabahatlerden duruşma kararın açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.

TURAN'DAN YAZILI AÇIKLAMA

arda turan ile berkay davas n n 3 duru mas nda karar kt kar l kl a klamalar 5 RAzuH5I7 - Arda Turan ile Berkay davasının 3. duruşmasında karar çıktı (Karşılıklı açıklamalar)
Turan toplumsal medyadan yaptığı açıklamada şu sözleri kullandı: “Türk adaleti bu ağır ithamların nahoş birer iftira olduğuna karar verdi. Bana bu iftirayı atanları vicdanlarıyla baş başa bırakıyorum. Bu vukuatın manşeti üstüme atılan bu iftiralardan ötürü yaptığım yanlışlardan aldığım cezalar değil, taciz suçlamasından beraat ettiğimdir.”

KARAR SONRASI BERKAY'DAN BIRINCI AÇIKLAMA

arda turan ile berkay davas n n 3 duru mas nda karar kt kar l kl a klamalar 6 gSTijzKE - Arda Turan ile Berkay davasının 3. duruşmasında karar çıktı (Karşılıklı açıklamalar)
Ünlü müzikçi Berkay’dan karar sonrası şu açıklama geldi:

“Bugün biten kamuoyu tarafından yakın takip edilen malum davamla ilgili yazılı açıklamamdır…

Öncelikle belirtmek istediğim bahse husus davada Sanık Arda Turan bana ve eşime karşı işlemiş olduğu, Kasten Yaralama, Umum Güvenliğin Kasten Tehlikeye Sokulması, Ruhsatsız Silah Taşımak ve Cinsî Taciz kabahatlerinden yani 4 adet hatadan yargılanmış olup evrak kesinleşmemiştir itiraz yolumuz açık olup tüm yasal haklarımızı kullanacağız.

Sanık Arda Turan bu cürümlerin 3’ünden mahpus cezası almış, yalnızca eşime yönelik cinsî taciz hatasından mahallî duruşmada beraat etmiştir. Beraat etme münasebeti ise asla hatanın oluşmaması değil delil zayıflığıdır, bir öteki meali eşimin kulağına söylediği kelamın bir gayrısı tarafından duyulmaması ve bu hususta rastgele bir kamera kaydının bulunmamasıdır.

Verilen bu sonuç cezalarda hem bizim cephemizden hem de sanık Arda Turan tarafından kesin olmayan itiraza tabi kararlardır.

Bu sebeple; 3 günahtan ceza almış ve delil zayıflığı nedeni ile yalnızca şimdilik beraat etmiş bu şahsiyetin ‘yavuz hırsız hane sahibini bastırır’ döngüsüyle sevinç çığlıkları atarak beraat ettim demesi tarafımdan anlaşılamamıştır.

Aslolan saf ki ALLAH’ın adaletidir, ama Türk Adaleti’nin de vermiş olduğu karara hürmetimiz sonsuzdur…”

“BAKIN BU ADAM BİR SUÇLUDUR”

arda turan ile berkay davas n n 3 duru mas nda karar kt kar l kl a klamalar 7 IlmOEBAw - Arda Turan ile Berkay davasının 3. duruşmasında karar çıktı (Karşılıklı açıklamalar)
Bir açıklama da Berkay’ın eşi Tahassür Ada Şahin’den geldi. Özlem Şahin açıklamasında şu tabirleri kullandı: “Öncelikle benim yaşadığım hadise açıkça, bir müddettir memleket gündemini etkileyen ve her konumda yüzlerce insanın lanetlediği hatuna şiddet hadiselerinin bir diğer görünümüdür, aslıdır, bu algının temelidir. Bir bayanın özgürce taciz edilmeden bir birey olarak hayatını sürdürebilmesinin önündeki en büyük ket; bugün verilen karar ve gibisi kararlardır. Malum şahıs sevinç nidalarıyla duyurduğu üzere bu türlü bir hata işlemediği için beraat etmemiştir, yalnızca kâfi delil bulunamadığı için beraat etmiştir. Hukuksuzlukla dolu bu kararın münasebeti ise ortam karanlık olduğu için ve kimse duymadığı için tacizin ispatlanamamasıdır. Bir hatun akşam bir sokakta, arkadaşıyla bir mekanda, filmde, toplu taşımada kimse duymadan kimse görmeden tacize uğrayabilir demenin bir sair halidir bence bu karar. Bu şahıs, eşimle birlikte olduğum bir mekanda kulağıma malum cümleleri söyleyebilecek kadar cüretkar ve bunun ortaya çıkmayacağından, çıksa dahi gerekli cezayı almayacağından emindir. Açıkça hem topluluğun erkek olarak ona verdiğini hem de maddi gücünün ona sağladığını düşündüğü tüm imkanların gerisine sığınmış ve üzülerek gördük ki, ne yazık ki emeline da ulaşmıştır. Dikkat çekmek isterim ki sadece beraat kararını herkese duyuran bu tanınmış kişi 3 adet cürümden 2 yıl 8 ay ceza almıştır. Bakın bu adam bir hatalıdır. Gerçekten bu cezanın verilmesinin sebebi olan, eşim Berkay’la bu şahsın tüm basına yansımış ve daha öncesinden hiçbir neden bulunmamışken dahil olduğu arbedenin esas sebebi de beraat ettim dediği hadisedir. Bu ve gibisi hadiseleri yaşayan, yaşamak zorunda bırakılan, yaşama ihtimali olan tüm bayanlar ismine ve bu şahsı örnek alarak büyüyeceğinden dehşet duyduğum evlatlar ismine, bu mülahazayı yıkmak için davamın ardında duracağımı ve peşini bırakmayacağımı bildiririm. İtirazlarımız sonucunda karar hukuken değişmese dahi, vicdanen onun ve tüm destekçilerinin yakasını bırakmamasını temenni ediyorum.”

NE CEZA İSTENİYORDU?

arda turan ile berkay davas n n 3 duru mas nda karar kt kar l kl a klamalar 8 OF8J8DJR - Arda Turan ile Berkay davasının 3. duruşmasında karar çıktı (Karşılıklı açıklamalar)
İddianamede, Arda Turan hakkında “Cinsel taciz”, “Kasten yaralama”, “Korku, telaş yahut panik yaratabilecek usulde silahla ateş etme”, “Ruhsatsız ateşli silahlarla mermileri satın alma yahut taşıma yahut bulundurma” cürümlerinden 3 yıl 3 aydan 12 yıl 6 aya kadar mahpus cezası isteniyordu. Berkay Şahin hakkında ise “Hakaret” kabahatinden 3 aydan 2 yıla kadar mahpus cezası talep ediliyordu.

NE OLMUŞTU?

arda turan ile berkay davas n n 3 duru mas nda karar kt kar l kl a klamalar 9 PYXXgwnm - Arda Turan ile Berkay davasının 3. duruşmasında karar çıktı (Karşılıklı açıklamalar)
Emirgan’da bir mekanda Arda Turan ile Berkay arasında hengame çıktı. Tezlere nazaran vukuat sırasında Berkay’ın burnu kırıldı. Arda Turan, hengame haberiyle ilgili çevre medya hesabından açıklama yaparak hengameyi doğruladı lakin arbedenin çıkış sebebini söylemedi. Berkay’ın eşi Hasret Ada Şahin, çevre medya hesabından açıklamada bulundu. Berkay’ın burnunda 15 kırık olduğunu belirten Hasret Ada Şahin, gerekli hukusal süreçlerin başlatıldığını belirtti.
arda turan ile berkay davas n n 3 duru mas nda karar kt kar l kl a klamalar 10 lnjCflii - Arda Turan ile Berkay davasının 3. duruşmasında karar çıktı (Karşılıklı açıklamalar)

Hadisenin akabinde Cumhuriyet Başsavcılığı harekete geçti ve soruşturma başlattı. Berkay’ın eşi Tahassür Ada Şahin’in argümanları ve gerekli hukusal süreçlerin başlatıldığını açıklamasının akabinde evvel Aslıhan Doğan Turan “Oğlumu kucağıma almama çok az kala, yazılıp çizilen hiçbir şeyin ve hiçbir 3. şahsın bana ve aileme zarar verebilecek nitelikte olmadığını bilmenizi isterim” dedi sonra Arda Turan “Kavganın sebebini Berkay’a sorun, anlatabiliyorsa anlatsın” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.