Türkiyenin yeni gözde blog sitesi. MYTURKNET.COM -

Son dakika, fragman, magazin, biyografi, dizi ve güncel bilgiler.

Kapat

KYK yurt başvuruları ne zaman bitecek? KYK burs ve kredi başvuruları ne zaman başlayacak?

Anasayfa
Eğitim KYK yurt başvuruları ne zaman bitecek? KYK burs ve kredi başvuruları ne zaman başlayacak?
kyk yurt basvurulari ne zaman bitecek kyk burs ve kredi basvurulari ne zaman baslayacak 28186 - KYK yurt başvuruları ne zaman bitecek? KYK burs ve kredi başvuruları ne zaman başlayacak?
Trendyol
Trendyol

KYK yurt başvuru işlemleri geçtiğimiz günlerde başladı ve başvurularını tamamlayan birçok kişi KYK yurt başvurularının ne zaman sonlanacağını ve sonuçların açıklanacağını merak ediyor. KYK yurt başvuruları 26 Ağustos tarihinde sona erecek. KYK yurt başvuru sonuçlarının ne zaman açıklanacağına dair net bir tarih verilmedi ancak yurt başvurularında son gün yaklaşıyor ve sonuç heyecanı artıyor.

KYK YURT BAŞVURU SÜRECİ

1. Yükseköğretim Kurumları Sınavına girerek ilk defa bir yükseköğretim programına girmeye hak kazanan hazırlık, birinci sınıf öğrencileri ile ara sınıf öğrencilerinin yurt başvuruları; Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından sınav sonuçları açıklandıktan sonra portalı üzerinden yapılmaktadır. Normal öğrenim süresinde öğrenimlerini tamamlayamayan öğrencilere bir öğretim yılı daha yurtlarda barınma imkânı sağlanır, bu öğrenciler ara sınıf öğrencileri ile birlikte başvuru yapacaklardır.

2. ÖSYM tarafından ek kontenjanla bir yükseköğretim programına yerleştirilen öğrenciler, Özel yetenek sınavı ile yükseköğretim kurumlarına giren öğrenciler, lisansüstü öğrencileri, yatay ve dikey geçiş yapan öğrenciler,Başvurularını Genel Müdürlükçe belirlenecek süre içinde e-devlet portalı üzerinden yapacaklar.

3. Değerlendirme sonuçları; KYK’nın internet sayfası http://sonuc.kyk.gov.tr adresinden duyurulmaktadır.

Üniversite kayıtları başladı! Üniversite kayıt belgeleri neler? E-Kayıt detayları…

KREDİ VE BURS BAŞVURULARI EKİM’DE

Yurtların ücretleri, standartlarına göre 200 lira ile 340 lira arasında değişiyor. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne bulunan yurtların ücreti 400 lira. Öğrencilere her ay toplamda 420 lira beslenme katkısı sağlanıyor. Ayrıca temmuz ve ağustos ayları için ise yurt ücreti alınmıyor. Rehberlik ve danışmanlık hizmeti almak isteyen öğrencilerilere sosyal çalışmacılar ve psikologlar tarafından hizmet veriliyor.

Öğrencilerin öğrenimlerine katkı sağlamak amacıyla ayrıca kredi ve burs imkanı da sağlanıyor. Halen 416 bin 775 öğrenciye burs, 1 milyon 194 bin 833 öğrenciye kredi olmak üzere toplam 1 milyon 611 bin 608 öğrenciye maddi destek veriliyor.

2019 yılında lisans öğrencilerine 500 lira, yüksek lisans öğrencilerine bin lira, doktora öğrencileri ve milli sporculara da bin 500 lira aylık maddi destek verildi. Kredi ve burs başvuruları ekim ayında yapılacak.

Trendyol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.