Türkiyenin yeni gözde blog sitesi. MYTURKNET.COM -

Son dakika, fragman, magazin, biyografi, dizi ve güncel bilgiler.

Kapat

KYK kredi, yurt ve burs başvuruları… 2019 KYK yurt ve burs başvuruları ne zaman başlayacak?

Anasayfa
Eğitim KYK kredi, yurt ve burs başvuruları… 2019 KYK yurt ve burs başvuruları ne zaman başlayacak?
kyk kredi yurt ve burs basvurulari8230 2019 kyk yurt ve burs basvurulari ne zaman baslayacak 82228 - KYK kredi, yurt ve burs başvuruları… 2019 KYK yurt ve burs başvuruları ne zaman başlayacak?
Aliexpress TR

Üniversite tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından milyonlarca öğrenci hazırlıklara başladı. Üniversite kayıt işlemleri bayramdan sonra 19 Ağustos ’da başlayacak. Burs ve yurt desteği almak isteyen öğrenciler : “KYK yurt ve burs başvuruları ne zaman başlayacak?” sorusunun yanıtını araştırıyor. İşte KYK işlemleri hakkında ayrıntılar…

YURT BAŞVURULARI NE ZAMAN VE NASIL YAPILIR?

Yurt başvuruları ÖSYM yerleştirme işlemlerinin sonuçlanmasının ardından yurtkur.gsb.gov.tr internet sitesi üzerinden duyurulur. Başvurular üzerinden alınmaktadır. Bu sebeple şifresi olmayan öğrencilerin kimliği ile birlikte PTT şubelerine giderek şifresi almaları veya diğer giriş yöntemlerinden birine (internet bankacılığı, e-imza, mobil imza, T.C. kimlik kartı) sahip olmaları gerekmektedir.

İLK KAYIT ÜCRETİ NEDİR VE BU ÜCRET NE KADARDIR?

Yurda ilk defa yerleştirilen öğrencilerin ödemesi gereken ücrete ilk kayıt ücreti denir. Bu ücretin içerisinde gün bazında yatak ücreti, güvence bedeli ücreti ve yurt kimlik ücreti bulunmaktadır. Bu ücret öğrencinin yerleştirildiği yurda ve yerleştirme tarihine göre farklılık gösterir. İlgili banka ATM’lerinde veya yurtkur.gsb.gov.tr internet adresinde yer alan e-ödeme ekranında tutar otomatik olarak görülmektedir.

Üniversite kayıtları ne zaman başlıyor?

YURT BAŞVURULARI HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKEN 5 ŞEY

1. Yükseköğretim Kurumları Sınavına girerek ilk defa bir yükseköğretim programına girmeye hak kazanan hazırlık, birinci sınıf öğrencileri ile ara sınıf öğrencilerinin yurt başvuruları; Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından sınav sonuçları açıklandıktan sonra e-devlet portalı üzerinden yapılmaktadır. Normal öğrenim süresinde öğrenimlerini tamamlayamayan öğrencilere bir öğretim yılı daha yurtlarda barınma imkânı sağlanır, bu öğrenciler ara sınıf öğrencileri ile birlikte başvuru yapacaklardır.

2. ÖSYM tarafından ek kontenjanla bir yükseköğretim programına yerleştirilen öğrenciler,

3. Özel yetenek sınavı ile yükseköğretim kurumlarına giren öğrenciler, lisansüstü öğrencileri, yatay ve dikey geçiş yapan öğrenciler,

4. Başvurularını Genel Müdürlükçe belirlenecek süre içinde e-devlet portalı üzerinden yapacaklardır.

5. Değerlendirme sonuçları; http://sonuc.kyk.gov.tr adresinden duyurulmaktadır.

YURT ÜCRETLERİ NE KADAR?

Öğrencilerimizin ekonomik koşulları da dikkate alınarak aylık yurt ücreti 168 TL olarak belirlenmiştir. Ayrıca standardı yüksek, özel nitelikli yurtların aylık ücreti 180-285 TL arasındadır. K.K.T.C’de bulunan yurtların ise aylık ücreti 300 TL’dir.

Trendyol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.