Kapat

1 Nisan 2019 Pazartesi günü okullar tatil mi? İşte MEB’den yapılan resmi açıklama

Anasayfa
Eğitim 1 Nisan 2019 Pazartesi günü okullar tatil mi? İşte MEB’den yapılan resmi açıklama
1 nisan 2019 pazartesi gunu okullar tatil mi iste meb8217den yapilan resmi aciklama 18462 777x400 - 1 Nisan 2019 Pazartesi günü okullar tatil mi? İşte MEB’den yapılan resmi açıklama

1 Nisan Pazartesi günü okullar tatil mi sorusuna yanıt arayan öğrenciler ve veliler için beklenen yanıt MEB’ten geldi. MEB tarafından açıklanan bilgiye göre 31 Mart Pazar günü yapılacak yerel seçimlerden sonra okulların hazır hale getirilmesi amacıyla Bakanlığa bağlı tüm eğitim kurumlarının 1 Nisan’da tatil edildiği duyuruldu. Bakan Ziya Selçuk imzasıyla 81 valiliğe gönderilen yazıda; eğitim kurumlarının pazar günü yapılacak yerel seçimler için hazırlandığı bildirildi. Seçimlerin özelliği nedeniyle oy sayım işleminin akşam geç saatlerde bittiği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Bu durum da eğitim kurumlarının aynı gün içerisinde eğitim öğretime hazır hale getirilmesini engellemektedir. Bu nedenle Bakanlığımıza bağlı eğitim kurumları, eğitim öğretime hazır hale getirilmeleri bakımından 1 Nisan 2019 Pazartesi günü tatil edilmiştir.”

1 NİSAN RESMİ TATİL Mİ?

1 Nisan resmi tatil değildir. Kamu kuruluşları 1 Nisan 2019 Pazartesi günü açık olacaktır. Memurlar ve diğer kamu çalışanları da görevlerine devam edeceklerdir.

SEÇİM SONRASI NEDEN OKULLAR TATİL EDİLİR?

Oy verme akşam saatlerine doğru sona erer ve sayım aşamasına geçilir. Sayım aşaması geç saatlere kadar sürebilmektedir. Seçimin ertesi günü okulların tekrar eğitim verebilmesi için düzenin eski haline getirilmesi gerekir. Fakat bunun için yeterli süre bulunamamaktadır. Bu yüzden ertesi gün okullar tatil edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.