Kapat

SGK rapor parası (işgöremezlik parası) ne zaman yatar?

Anasayfa
Bilgi SGK rapor parası (işgöremezlik parası) ne zaman yatar?
sgk rapor parasi isgoremezlik parasi ne zaman yatar - SGK rapor parası (işgöremezlik parası) ne zaman yatar?

Sigortalı olarak çalışanların hastalanması, iş hastalığına yakalanması ya da iş kazası geçirmesi durumlarında, tarafından bu süreçte mağdur olmamanız için size yapılan ödemeye rapor parası(İş Göremezlik Ödemesi) denmektedir. Ancak, tarafından iş göremezlik ödemesi almanız için gerçekten de hastalığınızı kanıtlayacak bir rapor sunmanız gerekmektedir. Rapor aldığınız bu sürelerde de işveren tarafından maaşınız ödenmez. Bu süre boyunca ödemeniz Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılır. Bir öbür mühim husus da, bu hastalık olmadan evvel 90 gün prim yatırmış olmanız gerekir.

RAPOR PARASI NE ZAMAN YATAR? (2018)

Raporun sahibi kişi rapor parası için işlemlerin başlatılması açısından almış olduğu raporu direkt olarak çalışmış olduğu kuruma iletmelidir. Rapor iş yerine ne kadar acele ulaşırsa sisteme rapor blgisi o denli acele girilir. İş yerine ulaşan raporu işveren SGK’YA bildirmekle sorumludur. Bu bildirimin ardından SGK tarafından, çalışanların ödemeleri en geç 15 gün içerisinde PTT ye gönderilmektedir. Eğer SGK sisteminde tanımlı banka hesabınız varsa ödemeniz sistemde tanımlı banka hesabınıza gönderilir. PTT’ye gönderilen iş göremezlik ödemenizi ödeme tarihinden itibaren 2 ay içerisinde almamanız halinde ödemeniz SGK’ya iade edilecek ve emanet hesaplarına aktarılacaktır.

SGK kişi ödemeleri banka hesabı sistemine tanımlanabilecek banka hesapları;

Ziraat Bankası,
Halk Bank,
Vakıf Bank,
Akbank,
Burgan Bank,
Fiba Banka,
Şeker Bank,
T.Ekonomi Bankası,
Garanti Bankası.

Kesin olarak rapor ücretinizin ne vakit ödeneceğini öğrenmek için; rapor tarihlerinizle beraber ALO 170’i arayabilirsiniz.

4A VE 4B İŞ GÖREMEZLİK ÖDEMESİ NASIL ÖĞRENİLİR?

İş göremezlik sorgulama işlemini e devlet sisteminden öğrenmek için öncelikle yapmanız gereken size en yakın bir PTT şubesinden e-Devlet şifresi almaktır. PTT şubesine gittiğinizde üzerinde T.C. Kimlik numarasının bulunduğu fotoğraflı kimliğin(nüfus cüzdanı, evlilik cüzdanı, pasaport ve ehliyet, avukat kimlik kartı, mavi kart, ikamet tezkeresi, yargıç ve savcı kimlik kartları, süresi dolmamış (geçerli) çalışma ruhsat kartı) ibraz edilerek alabilirsiniz.

Şifrenizi PTT şubelerinden 2 TL karşılığında edinebilirsiniz. daha sonra E-Devlet 4A/4B iş göremezlik ödemesi görme işlemi için yapmanız gereken; (https://www.turkiye.gov.tr/4ab-isgoremezlik-odemesi-gorme) linkine tıklayarak T.C. numaranız ve E devlet şifresi ile kimlik doğrulama işleminizi yaparak, e-Devlet sisteminde Sosyal Güvenlik Kurumu/Ortak Hizmetler/4a-4b işgöremezlik ödemesi sorgulama menüsünden ödeme sorgulamasını kolayca yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.