Kapat

HGB (Hemoglobin) nedir? HGB düşüklüğü ve yüksekliği ne anlama gelir?

Anasayfa
Bilgi HGB (Hemoglobin) nedir? HGB düşüklüğü ve yüksekliği ne anlama gelir?
hgb hemoglobin nedir hgb dusuklugu ve yuksekligi ne anlama gelir - HGB (Hemoglobin) nedir? HGB düşüklüğü ve yüksekliği ne anlama gelir?

Vücudun sağlıklı işleyişi açısından fazla aka bir önemi olan HGB ya da bilinen adıyla hemoglobin nedir? HGB düşüklüğü ve yüksekliği ne anlama gelir? İşte cevapları…

HGB (HEMOGLOBİN) NEDİR?

HGB, yani hemogoblin, kanda demir molekülü içeren al kan hücrelerinde bulunan kompleks bir proteindir. Her bir hemoglobin proteini, gövde boyunca al kan hücreleriyle dört oksijen molekülü taşıyabilir. Vücudun milyarlarca hücresinin her birinin kendini onarım etmek ve korumak için oksijene ihtiyacı vardır. Hemoglobin ayrıca al kan hücrelerinin disk şeklindeki şeklini almasında ve korunmasına muavin olur ve bu da onların kan damarları yoluyla kolayca devinim etmesine muavin olur. Hemoglobin düzeyinizin normalden düşük olduğunu durumlarda, anemiye işaret eder. Anemi, vitamin eksikliği, kanama ve kronik hastalıklar gibi birçok farklı nedene sahip olabilir.

Hemoglobin için normal aralık:

Erkekler için, desilitrede 13,5 ila 17,5 gram
Kadınlar için, desilitrede 12.0 ila 15.5 gram

Çocuklar için normal aralıklar ıslak ve cinsiyete göre değişir. Normal bir hemoglobin seviyesi aralığı, bir tıbbi uygulamadan diğerine farklılık gösterebilir.

HGB DÜŞÜKLÜĞÜ NE ANLAMA GELİR?

HGB, hemoglobin düşüklüğü, kişinin hemoglobin seviyesi ölçülürken, ıslak ve cinsiyete göre kabul edilen sınırların altında kalmasıdır. Düşük hemoglobin düzeyleri genellikle bir kişinin anemiye sahip olduğunu gösterir. Birkaç çeşit anemi vardır:

Demir eksikliği anemisi

En sık görülen tiptir. Bu çeşit anemi, bir kişinin vücudunda yeterli miktarda demir bulunmadığında ve gereksinim duyduğu hemoglobini yapamadığı vakit ortaya çıkar. Anemi genellikle kan kaybından kaynaklanır, ancak aynı zamanda demirin yetersiz emilimi nedeniyle de olabilir. Örneğin, mide baypas ameliyatı geçirdiğinde olabilir.

Gebelikle ilişkili anemi

Gebelik ve doğum mühim miktarda demir gerektirdiği için ortaya çıkan bir demir eksikliği anemisidir.

Vitamin eksikliği anemisi

Beslenmede B12 vitamini veya folik asit (folat olarak da adlandırılır) gibi düşük seviyelerde gıda maddeleri olduğunda ortaya çıkar. Bu anemiler al kan hücrelerinin şeklini değiştirir, bu da onları daha az etkili kılar.

Aplastik anemi

Kemik iliğindeki kan oluşturan kök hücrelerin bağışıklık sistemi tarafından saldırıya uğradığı ve daha az al kan hücresi ile sonuçlanan bir bozukluktur.

Hemolitik anemi

Başka bir durumun sonucu olabilir veya kalıtsal olabilir. Alyuvarların (kırmızı kan hücrelerinin) normal ömürlerini tamamlamadan yıkıma uğrayarak kan dolaşımından uzaklaşması durumudur.

Orak hücreli anemi

Hemoglobin proteininin anormal olduğu kalıtsal bir durumdur. Bu, al kan hücrelerinin, orak şeklinde ve katı olup, bunların ufak kan damarlarından akmasını engeller.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.