Kapat

Bireysel emeklilik hesaplaması nasıl yapılır?

Anasayfa
Bilgi Bireysel emeklilik hesaplaması nasıl yapılır?
bireysel emeklilik hesaplamasi nasil yapilir - Bireysel emeklilik hesaplaması nasıl yapılır?

Bireysel emeklilikle (BES) çalışanlar belirli miktarda yaptıkları birikimle emekli olabilmektedirler. Sistemde belli süre kalanlar devlet desteğinden de faydalanabilmektedir. Peki, bireysel emeklilik hesaplaması nasıl yapılır? İşte merak edilenlerin cevabı…

BİREYSEL EMEKLİLİK NASIL HESAPLANIR?

Bireysel emeklilik (BES) hesaplaması çalışanlar tarafından merak edilmektedir. Ancak oldukça kolay bir cevabı vardır. Çalışanların prime temel alınacak kazançlarının yüzde 3’ü oranında olur. Bu nakit çalışanın maaşından otomatik olarak kesilir. Ancak istenirse bu nispet 2 katına çıkarabilme veya yüzde 1’e indirebilinir. Katkı payına maktu limit getirmeye Bakanlar Kurulu yetkili olacak. En düşük kesinti 53 lira, en yüksek 340 lira olacak.

BELİRLENENİN ÜSTÜNDE ÖDEME YAPABİLİR MİYİM?

Alt limit, prime temel kazancın yüzde 3’ü kadar. Fakat Üst limit çalışan tarafından da belirlenebilir.

BES’E KATKI PAYI VERMEYE ARA VERİLEBİLİR Mİ?

Talep tarihinden itibaren azami 3 aylık süre için ara verilebilir. Bu süre bitiminden evvel veya bitiminde yine ara verilme talep edilebilir.

BES’TE YAŞ SINIR VAR MIDIR?

BES’e katılmak için belirli bir ıslak sınırı bulunmaktadır.Türkiye Sigorta Birliği, yaptığı açıklamada “Uygulamaya iç olacak işyerleri belirlenirken, işyerindeki bütün çalışan sayısına bakılacak. Ancak sisteme sadece 45 yaşını doldurmamış çalışanlar iç edilmeye devam edilecek” dedi.

ZORUNLU BİREYSEL EMEKLİLİKTEN AYRILMAK MÜMKÜN MÜ? NASIL ÇIKILIR?

Çalışanların iç oldukları BES’ten çıkmaya hakkı vardır. Ancak bunun için yasal bir süre bulunmaktadır. Sisteme giriş yaptıktan ve çalışana bu girişin yapıldığı bildirildikten sonra katılımcı 2 ay içerisinden otomatik BES’ten çıkma talebinde bulunabilir. Katılanlar, cayma isteklerini sonrasında da yapabilirler. BES’ten çıkma istği sigorta şirketine ulaştıktan 10 gün içinde işlemleri yapılır. Bu süre zarfında toplanan parası katılımcıya iade edilir. Sistemde 10 sene kalınmışsa gelir sigortası sözleşmesi kapsamında almayı tercih eden çalışana birikiminin yüzde 5’i oranında ek devlet katkısı teşviki verecek.

BES’TE EMEKLİLİK HAKKI NASIL KAZANILIR?

Otomatik katılımda en az 10 sene kalan ve 56 yaşını tamamlayan çalışan emekliliğe hak kazanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.