Kapat

Karaciğer yağlanması nedir? Karaciğer yağlanması nedenler, belirtileri, ve tedavisi

Anasayfa
Bilgi Karaciğer yağlanması nedir? Karaciğer yağlanması nedenler, belirtileri, ve tedavisi
karaciger yaglanmasi nedir karaciger yaglanmasi nedenler belirtileri ve tedavisi - Karaciğer yağlanması nedir? Karaciğer yağlanması nedenler, belirtileri, ve tedavisi

Obezite, insülin direnci, hareketsizlik ve beslenme bozukluğu gibi faktörlerlerin tetiklediği karaciğer yağlanması ile bilinmesi gereken bütün detayları haberimizde bulabilirsiniz. Karaciğer yağlanması nedir? Karaciğer yağlanması nedenler, belirtileri, ve tedavisi…

KARACİĞER YAĞLANMASI NEDİR?

Karaciğer yağlanması veya hepatik steatoz, karaciğerdeki yağ birikimini açıklayan bir terimdir. Karaciğerinizde az miktarda yağ bulunması normaldir, ama bu vaziyet çok çok sıhhat problemi yaratabilir.

Karaciğer vücuttaki ikinci en aka organdır. Yediğimiz ve içtiğimiz her şeyi işlemek ve zararlı maddeleri kandan süzmek de iç olmak üzere çok muhtelif işlevlerden sorumludur. Karaciğerin çok çok yağlanması uzun süreli karaciğer hasarına yol açabilir.

Yağ içeren karaciğer hücrelerinin oranı yüzde 5’in üzerindeyken erken evre karaciğer yağlanması teşhis edilir. Bu genellikle mikroskop altında karaciğerden alınan ufak örneklere bakarak teşhis edilir. Ultrasonografiler, BT taramaları ve MRI taramaları da karaciğerin yağ içeriğinin değerlendirilmesine muavin olabilir.

Karaciğer hasar gördüğünde yeni karaciğer hücrelerini yeniden inşa ederek kendini genellikle onarır. Karaciğerde tekrarlanan hasar olduğunda, kalıcı skar oluşur. Bu duruma siroz denir. Hafif formlarda, karaciğer yağlanması, diyet değişiklikleri, kilo kaybı ve artmış fiziksel aktivite gibi hayat tarzı değişiklikleriyle iyileşebilen art dönüşümlü bir vaziyet olabilir. Çoğu durumda, karaciğer yağlanmasında herhangi bir semptom görülmez.

KARACİĞER YAĞLANMASININ BELİRTİLERİ

Karaciğer yağlanması tipik olarak ilişkili semptomlara sahip değildir. Bununla birlikte, araştırmalar, karaciğer yağlanması ve iltihabı olan insanların yaklaşık yüzde 20’sinin daha fena koşullara ilerlediğini göstermiştir. Bu olursa, yorgunluk veya karın rahatsızlığı yaşayabilirsiniz. Karaciğeriniz biraz büyüyebilir, doktorunuz fiziksel bir muayene sırasında bunu tespit edebilir.

Karaciğerdeki aşırı yağın, bazı tıbbi durumlarla beraber inflamasyonu artırdığına inanılmaktadır. Karaciğeriniz iltihaplanırsa, aşağıdaki gibi semptomlarınız olabilir:

– İştahsızlık
– Kilo kaybı
– Karın ağrısı
– Halsizlik, bitkinlik ve yorgun hissetme
– Karın ağrısı
– Hafıza bulanıklığı

Karaciğer yağlanması siroz ve karaciğer yetmezliğine ilerlerse, semptomlar şunları içerebilir:

– Genişleyen, sıvı dolu karın
– Cilt ve gözlerde sarılık
– Hafızanın zayıflaması, zihin bulanıklığı
– Anormal kanama

KARACİĞER YAĞLANMASININ NEDENLERİ

Karaciğer yağlanmasının en yaygın nedeni alkol kullanım bozukluğu ve aşırı içmektir. Çoğu durumda, çok çok alkol kullanmayan insanlarda karaciğer yağlanması daha az görülmektedir. Bununla birlikte, aşırı şişmanlık, işlenmiş şeker kullanımı, yüksek trigliseritler, diyabet, düşük fiziksel aktivite ve genetik nedenlerin ayrı ayrı rolü bulunur.

Karaciğer yağlanması, gövde çok çok yağ ürettiğinde veya yağları yeterince verimli bir şekilde metabolize edemediğinde gelişir. çok yağ, biriktiği ve yağlı karaciğer hastalığına sebep olduğu karaciğer hücrelerinde depolanır.

Alkol kullanım bozukluğunun yanı sıra, karaciğer yağlanmasının öbür yaygın nedenleri şunlardır:

– Şişmanlık
– Hiperlipidemi veya kandaki yüksek seviyelerde yağlar, bilhassa yüksek trigliseritler
– Diyabet
– Genetik miras
– Hızlı kilo kaybı
– Bazı ilaçların yan etkileri

KARACİĞER YAĞLANMASININ TİPLERİ

İki esas karaciğer yağlanması türü vardır: Alkolsüz ve alkolik.

Alkolden müstakil karaciğer yağlanması

Alkolsüz karaciğer yağlanması hastalığı (NAFLD), karaciğerde yağ dokusunun parçalanmasını zorlaştığında gelişir ve bu da karaciğer dokusunda birikmeye sebep olur. Nedeni alkol ile ilgili değildir. Karaciğer % 5’ten çok yağ olduğunda, NAFLD teşhis edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.