Kapat

Kadir Gecesi Hangi Gün, Ne Zaman?

Anasayfa
Bilgi Kadir Gecesi Hangi Gün, Ne Zaman?
Kadir Gecesi Hangi Gün, Ne Zaman?
kadir gecesi hangi gun ne zaman 1 - Kadir Gecesi Hangi Gün, Ne Zaman?

Kadir Gecesi Hangi Gün, Ne Zaman?

KADİR GECESİ EHEMMİYETİ

Kadir Gecesi, bin aydan daha hayırlı olan ay olarak öğrenilir. Ramazan-ı Şerif ayı içerisinde bulunan Kadir Gecesi ’nin bu denli kıymetli olmasının sebebi yüce kitabımız Kuran-ı Kerim’in mevzubahisi gece indirilmeye başlanmasından dolayıdır. O gece Peygamber efendimiz Hz. Muhammed ’e Alak suresinin ilk ayetleri Cebrail aleyhisselam tarafından iletilmiştir.

Kur’ân-ı Kerîm kendisinin, bir âyette ramazan ayında, başka bir âyette kutlu bir gecede, bir değişiğinde ise Kadir gecesinde inmeye başladığını belirtmektedir.
“Kuşkusuz biz o Kur’an’ı Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesi nedir öğrenir misin? Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. O gece melekler ve ruh Rabbinin emriyle her bir iş için veya her bir şahıs için inerler de inerler. O gece tan yeri ağarıncaya kadar selam ve esenliktir.” Kadir: 97/1-5

“Biz o Kur’an’ı kutlu bir gecede indirdik, zati biz insanlığı her zaman uyarmaktayız.” Duhan: 44/3

KADİR GECESİ HANGİ GÜN, NE ZAMAN?


Kadir Gecesi, üç ayların sonuncusu olan Ramazan ayının 27. gecesine denk gelmektedir. Kur’an-ı Kerim’de Kadir Gecesinin ehemmiyeti şu biçimde belirtilmiştir:
”Biz Onu Kur’an-ı Kerim’i Kadir Gecesinde indirdik. Kadir Gecesi’nin ne olduğunu sen bilirmisin? Kadir Gecesi, bin aydan daha hayırlıdır. O gecede, Rablerinin izniyle melekler ve Ruh Cebrail a.s her iş için iner dururlar. O gece esenlik, gün ağarıncaya kadar sürer.” Kadir Süresi 1-5 Ayetler
senesinde Kadir Gecesi 10 Haziran Pazar gecesi algı edilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.