Türkiyenin yeni gözde blog sitesi. MYTURKNET.COM -

Son dakika, fragman, magazin, biyografi, dizi ve güncel bilgiler.

Kapat

Kadir Gecesi Hangi Gün, Ne Zaman?

Anasayfa
Bilgi Kadir Gecesi Hangi Gün, Ne Zaman?
Kadir Gecesi Hangi Gün, Ne Zaman?
Aliexpress TR
kadir gecesi hangi gun ne zaman 1 - Kadir Gecesi Hangi Gün, Ne Zaman?

Kadir Gecesi Hangi Gün, Ne Zaman?

KADİR GECESİ EHEMMİYETİ

Kadir Gecesi, bin aydan daha hayırlı olan ay olarak öğrenilir. Ramazan-ı Şerif ayı içerisinde bulunan Kadir Gecesi ’nin bu denli kıymetli olmasının sebebi yüce kitabımız Kuran-ı Kerim’in mevzubahisi gece indirilmeye başlanmasından dolayıdır. O gece Peygamber efendimiz Hz. Muhammed ’e Alak suresinin ilk ayetleri Cebrail aleyhisselam tarafından iletilmiştir.

Kur’ân-ı Kerîm kendisinin, bir âyette ramazan ayında, başka bir âyette kutlu bir gecede, bir değişiğinde ise Kadir gecesinde inmeye başladığını belirtmektedir.
“Kuşkusuz biz o Kur’an’ı Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesi nedir öğrenir misin? Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. O gece melekler ve ruh Rabbinin emriyle her bir iş için veya her bir şahıs için inerler de inerler. O gece tan yeri ağarıncaya kadar selam ve esenliktir.” Kadir: 97/1-5

“Biz o Kur’an’ı kutlu bir gecede indirdik, zati biz insanlığı her zaman uyarmaktayız.” Duhan: 44/3

KADİR GECESİ HANGİ GÜN, NE ZAMAN?


Kadir Gecesi, üç ayların sonuncusu olan Ramazan ayının 27. gecesine denk gelmektedir. Kur’an-ı Kerim’de Kadir Gecesinin ehemmiyeti şu biçimde belirtilmiştir:
”Biz Onu Kur’an-ı Kerim’i Kadir Gecesinde indirdik. Kadir Gecesi’nin ne olduğunu sen bilirmisin? Kadir Gecesi, bin aydan daha hayırlıdır. O gecede, Rablerinin izniyle melekler ve Ruh Cebrail a.s her iş için iner dururlar. O gece esenlik, gün ağarıncaya kadar sürer.” Kadir Süresi 1-5 Ayetler
senesinde Kadir Gecesi 10 Haziran Pazar gecesi algı edilecektir.

Trendyol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.