Kapat

Dünya Kaç Yaşında

Anasayfa
Bilgi Dünya Kaç Yaşında
Dünya Kaç Yaşında

745x500 dunya kac yasinda - Dünya Kaç Yaşında

Dünya Kaç Yaşında?Dünya; Yerküre, Güneş Sistemi’nde Güneş’e en yakın üçüncü seyyaredir. Güneş Sistemi’ndeki en yoğun ve beşinci büyük seyyaredir. Şimdilik üstünde yaşam olduğu öğrenilen tek seyyaredir.

Katı veya ‘kaya’ ağırlıklı yapısı nedeniyle üyeyi olduğu yer eşi seyyareler kategorisine adını vermiştir. Bu seyyare grubunun kütle ve hacim bakımından en büyük üyeyidir. Büyüklük olarak, Güneş Sistemi’nin 8 seyyareyi içinde gaz devlerinin büyük farkla peşinden gelerek, beşinci sıraya oturur. Tek natürel uydusu Ay’dır. Yeryüzü, Yerküre, Mavi Seyyare veya Latince adıyla Terra olarak da biinir.
Jeologların aldığı detaylı ve geniş bilimsel ispatlara bakarak, Dünya’nın yaşının takribî 4,54 milyar sene 4,54×109 yıl olduğuna karar verilmiştir. Bu sayı; tespit edilen en daha önceki dünya kabuğuna ait minerallerin yaşı Batı Avustralya’nın Jack Hills ortamında yer alan ufak zirkon kristalleri ve Güneş Sistemi’nin yaşı meteor parçacıkları ve Ay’dan gelen misaller üstünde jeologların hakikatleştirdiği radyometrik yaş atamayı ölçümleri sonucunda ortaya çıkmıştır.

Zirkon kristalleri üstünde yapılan radyometrik yaş tespiti ölçümleri dünyanın yaşının 4,40 milyar yıldan daha fazla olamayacağını ispatlamaktadır.

Dünya’nın yaşı günümüzde ortak düşünceye en yakın şeklinde ilk kere 20. yüzyılın başlarında Clair Patterson tarafından Zirkon krsitallerindeki Uranyum ölçüsünden takribî “4.40” milyar sene olarak tespit edilmiştri.

2016’da asıllaştırılan bir hesaplama Dünya’nın merkezinin tabanından 2,49 yıl daha genç olduğunu kanıtlamaktadır.

Dünya’nın yaşı ve Clair Patterson’ın hayatı, Neil deGrasse Tyson’ın sunuculuğunu üstlendiği 2014 imali Cosmos: a Spacetime OdysseyBir Uzay Macerayı dokümansal serisinin “The Clean Room” adlı 7. kısmında mevzu edilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.