Botanik Nedir


Botanik Nedir?
[post_ad]
Botanik nedir? botanik mevzuları ile alakalı ayrıntılar haberimizde...
BOTANİK NEDİR?
Nebatları mevzu alan, onları cinslerine göre araştıran bilim koluna 'botanik' denir.

Yeryüzünde takribî 1.000.000 muhtelif nebat bulunmaktadır. İnsanlar daha önceki zamanlardan bu yana nebatlar ile ilgilenmiş ve onlardan yararlanmıştır.

Botanik mevzusunda en daha önceki çalışmaları yapan şahıs Aristoteles'in talebesi Teophrastos'dur M. Ö.380-327. Teophrastos hurma ağaçlarından kimilerinin dii kimilerinin erkek olması gibi neticelere varmıştır.

Ortaçağ'da, botanik ile en çok eczacılar ilgilenirdi.

Yakınaçğ'ın başlaması ile beraber Andrea Cesalpin ve Gaspard Bauhin botanik bilimi ismine muhtelif çalışamlar yaptı. Cesalpin, nebatları çiçeklerine ve yapraklarına göre sınıflandırmıştır. Bauhin, günlük yaşamda kullanılan nebatları bulur ve onlara adlar verir.

J. P. Tournefort nebatları sınıflandırma mevzusunda daha detaylı çalışmalar yapmıştır. Botanikçi olan Bernard Jussieu ve Antoine Laurent Jussieu nebat ailelerini tanımlarlar.

İsveçli namlı botanikçi Carivom Linne ise nebatları 24 sınıfa ayırmıştır.

Teknolojinin büyümesi ile beraber botanik bilimini geliştirmek için botanikçiler bundan yararlandılar. Teknolojinin bu denli büyümesi çağdaş laboratuar çalışmalarını, çağdaş teknik, bilimsel olanakları artırdığı için botanik bugünkü vaziyete gelmiştir.Hiç yorum yok:

Yorumlama Biçiminden;

Adı/Url Seçerek Adınızı Yazarak veya

Anonim Seçeneğine Tıklayarak Gizli Yorum Yapabilirsiniz.

Tüm Hakları Saklıdır.Myturknet.com © 2014 - 2018
rss myturknet

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.