7.06.2018

Aziz Nesin Kimdir Biyografisi


Aziz Nesin Kimdir?
[post_ad]
Aziz Nesin kimdir kısaca, Aziz Nesin yaşam öykü, Aziz Nesin yapıtları, Aziz Nesin nezaketi şahsiyeti, Aziz Nesin kitaplar, Aziz Nesin nasıl can verdi ayrıntılar haberimizde...
AZİZ NESİN KİMDİR KISACA
Aziz Nesin, 20 Aralık 1915'te İstanbul Heybeliada'da dünyaya geldi. Aziz Nesin'in babası Abdülaziz Bey Giresun'un Ocaktaşı köyünden İstanbul'a geldi ve bahçıvanlık yaparak uyumunu sağladı.
AZİZ NESİN YAŞAM ÖYKÜ
Aziz Nesin, 1924'te 'Kanuni Sultan Süleyman İptidai Mektebi'nin 3. sınıfına girdi. İki sene Darüşşafaka Lisesi'nde okudu ardından 1935 senesinde Kuleli Askeri Lisesi'ni, 1937 senesinde Harp Okulu'ndan mezun olup teğmen oldu.

1939 senesinde de Askeri Fen Okulu'nda öğrenimini bitirdi.
Aziz Nesin, teğmen olduktan sonra asteğmen olarak orduya katıldı. II. Dünya Savaşı sırasında 2 sene vazife yaptı. 1942'de Erzurum Müstahkem Mevkii İstihkam Taburu Bölük Komutanlığı'na katıldı ancak asaldırı neticeyi yaralandı. 1944'te açılmış olan ilk tank kursuna katıldı.
Aziz Nesin, iki kere evlendi. Aziz Nesin'in ilk konutluluğu olan Vedia Nesin'den 2 çocuğu, Meral Çelen ile olan evliliğinden de 2 çoğucu dünyaya geldi. Aziz Nesin toplam 4 çocuk sahibi olmuştur.
AZİZ NESİN NASIL CAN VERDİ?
Aziz Nesin, 5 Temmzu gecesi imza günü ve sohbet için gittiği Alaçatı'da sabaha karşı geçirdiği kalp krizi neticesinde yaşama veda etti.

Çeşme Cumhuriyet Savcısı otopsi talet etti bunun üzerine Aziz Nesin otopsi yapılmak için İstanbul Çapa Tıp Fakültesi'ne gönderildi.

Aziz Nesin'in vasiyetinde yer alan isteğine göre merasim yapılmadan ve yeri muhakkak olmayacak biçimde Nesin Vakfı'nın bahçesine defnedildi.