Son Yayınlar

recent

Tekin Aral Kimdir Biyografisi

Tekin Aral
Tekin Aral
Tekin Aral Biyografisi Tekin Aral, 18 Haziran 1941 tarihinde İstanbul Silivri ’de Mediha-İsmail Aral çiftinin üç çocuğundan ortancası olarak doğmuştur... [post_ad]-->

Tekin Aral Biyografisi

Tekin Aral, 18 Haziran 1941 tarihinde İstanbul Silivri ’de Mediha-İsmail Aral çiftinin üç çocuğundan ortancası olarak doğmuştur. Babasını 4 yaşında kaybetti. Annesi ve iki kardeşiyle birlikte anneannesinin İstanbul Üsküdar ’daki evine yerleşirler. Karikatürist Oğuz Aral ’ın kardeşi, Güzin Aral ’ın abisidir.
Darüşşafaka Lisesi mezunu olan Aral, ul dergisinde başladı. ilk Karikatürü 1956 yılında Dolmuş dergisinde yayımlandı.

Dolmuş Dergisi'nde çizmeye başlayan Tekin Aral'ın karikatürleri daha sonra Tef, Karikatür, Vatan, Yeni Tanin, Yeni Sabah ve Akşam gazete ve dergilerinde de yayınlandı. 1968 yılında Günaydın gazetesinde çalışmaya başladı. 1972 yılında Mizah dergisi Gırgır'ı abisi Oğuz Aral ’la birlikte çıkardı.

1976 yılında Fırt adlı bir dergi çıkardı, yarattığı “Arap Kadri” tiplemesi ilgi gördü. Karikatürcü bir kuşağın yetişmesinde büyük rol oynadı ve gülmece içerikli yazılar yazdı.

Tekin Aral, 7 Eylül 1985 tarihinden beri de Hürriyet Gazetesi'ndeki “TV'de Ne Var Ne Yok” adlı köşesinde ilk kez yazılı-çizili televizyon eleştirileri yapıyordu.

Tekin Aral, İnci hanım ile evlendi. Biri gazeteci Ayşe Aral (d. 05 Şubat 1971 )ve Ayça adında iki kızı oldu.

Mizah dünyasının ünlü ismi Tekin Aral, böbrek yetmezliği tanısıyla 3 aydır tedavi gördüğü Amerikan Hastanesi yoğun bakım servisinde kalp yetmezlnü 58 yaşında yaşamını yitirdi.


Etiketler:biography,photos,awards,news,oyunlar
Tekin Aral Kimdir Biyografisi Reviewed by My Turknet on 1/07/2018 Rating: 5
Tüm hakları saklıdır. Myturknet.com © 2014 - 2018
Destekleyen By Blogger, Tasarım by Myturknet

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.