Salman Bin Abdülaziz Kimdir Biyografisi

Salman Bin Abdülaziz
Salman Bin Abdülaziz
Salman Bin Abdülaziz Biyografisi Suudi Arabistan ’ın 7... [post_ad]-->

Salman Bin Abdülaziz Biyografisi

Suudi Arabistan ’ın 7. Kralı

Prens Salman olarak tanınan Salman Bin Abdülaziz, 31 Aralık 1935 tarihinde Suudi Arabistan, Riyad şehrinde doğmuştur. Babası Abdülaziz El Suud, annesi Hassa bint Ahmed Al Sudairi ’dir. Kral Abdullah, Suudi Arabistan'ın kurucusu ve ilk kralı olan Abdülaziz İbni Suud'un 37 çocuğundan 25'incisidir. Vehhabi mezhebindendir.

Kraliyet çocuklarına eğitim veren Prens Okulu'na gitti. Orada eğitim aldı. Sonra mezun oldu ve politikaya atılmaya başladı. Salman Bin Abdülaziz, Suudi Ailesi Konseyi Başkanlığı yaptı. Riyad'ın belediye başkanlığını ve valiliği görevini yaptı. 25 Şubat 1963 tarihinde başladığı ve tam 48 yıl süren Riyad valiliği görevinden sonra 5 Kasım 2011 tarihinde savunma bakanı oldu.

23 Ocak 2015 tarihinde abisi Suudi Arabistan kralı Abdullah bin Abdülaziz ölünce veliaht prens olarak Kraliyet divanı tarafından Kral ilan edildi. Onun Veliahtı olarak da Mukrin bin Abdülaziz olduğu açıkladı. Ancak, Suudi Arabistan Kralı Salman Bin Abdülaziz tarafından 29 Nisan 2015 tarihinde Veliaht Prens olarak Muhammed bin Nayif atandı. Haziran 2017'de Suudi Arabistan Kralı Salman Bin Abdülaziz, veliaht prens Muhammed bin Nayif'i görevden alarak yerine oğlu Muhammed bin Salman'ı atadı.

2012 yılında ABD Başkanı Barack Obama ve İngiltere Başbakanı David Cameron ’ı ziyaret etti.

Salman bin Abdülaziz üç kez evlendi. İlk eşi Sultana binti Turki Al Sudairi oldu. Bu evlilikten Prens Fahd , Prens Ahmed , Prens Sultan , Prens Abdülaziz , Prens Faysal ve Prenses Hussa adlarında çocukları oldu.

ikinci evliliğini Sarah bint Faysal Al Subai ile yaptı. Prens Suud adlında çocuğu oldu.

Fahda binti Falah bin Sultan Al Hithalayn ile yaptığı üçüncü evliliğinden Prens Muhammed bin Salman , Prens Turki , Prens Halid, Prens Nayif, Prens Bandar ve Prens Rakan adlarında çocukları oldu.

Kral Salman ’ın oğulları da çeşitli üst düzey görevlerde yer alıyor. Prens Abdulaziz yardımcı petrol bakanlığı görevinde, Prens Faysal Medine valisi, Prens Sultan ise ilk Arap astronot olarak kariyerlerine devam ediyorlar.


Etiketler:king salman children,fahda bint falah bin sultan,king salman spouse,wafaa bint abdullah bin hanash bin ali al shahri,hassa bint salman al saud
Salman Bin Abdülaziz Kimdir Biyografisi Reviewed by My Turknet on 1/07/2018 Rating: 5
Tüm hakları saklıdır. Myturknet.com © 2014 - 2018
Destekleyen By Blogger, Tasarım by Myturknet

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tema resimleri diane555 tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.