Rahşan Ecevit Kimdir Biyografisi

Rahşan Ecevit
Rahşan Ecevit
Rahşan Ecevit Biyografisi Zekiye Rahşan Ecevit, 1923 yılında Bursa ’da doğmuştur... [post_ad]-->

Rahşan Ecevit Biyografisi

Zekiye Rahşan Ecevit, 1923 yılında Bursa ’da doğmuştur. Babası Namık Zeki Aral, annesi Zahide Aral ’dır. Dedesi makinist Halil Efendi, Şebinkarahisar'dan istanbul'a iş bulmak için gelerek yerleşmişlerdir.
Rahşan Ecevit ’i2 kız, Kudret adında 1 erkek kardeşi vardır. Ankara Lisesi ’nde okuyup ve İstanbul Robert Koleji ’nden mezun olmuştur.

Rahşan Ecevit, aynı zamanda Demokratik Sol Parti ile Demokratik Sol Halk Partisi'nin kurucusu ve ilk başkanlarıdır. Hayatı boyunca Bülent Ecevit ’in mücadelesine ortak olmuştur.

Kurucusu olduğu Demokratik Sol Parti'den 4 Haziran 2009 tarihinde istifa etmiştir. 17 Ocak 2010 tarihinde kurucusu olduğu DSHP'nin 2. Genel Başkanlığına seçilmiştir. 22 Mayıs 2010 tarihindeki 33. CHP kurultayına bağımsız milletvekili Emrehan Halıcı ile katılarak, tek başına genel başkan adayı olan ve kazanan Kemal Kılıçdaroğlu'na ve CHP'ye desteğini açıklamıştır.

Rahşan Ecevit ’in Yazdığı “Pülümür'de Aşk” adlı roman, 2002 yılında tiyatroya uyarlanmıştır.

Rahşan Ecevit, çok iyi derecede İngilizce bilmektedir.

1946 yılında Robert Kolej ’den sınıf arkadaşı olan Bülent Ecevit ile evlendi.

5 Mayıs 2015 tarihinde vücudundaki sıvı kaybı ve akciğer yetmezliği nedeniyle Ankara'da GATA'da tedavi altına alındı. 8 Kasım 2015 tarihinde taburcu edilerek evinde istirahat etmeye çekildi.

Kitapları :
2002 - Pülümür'de Aşk


Etiketler:bülent ecevit kaç yaşında,rahşan ecevit gençliği,rahşan ecevit kaç yaşında öldü,rahşan ecevit kimdir,bulent ecevit kaç yaşında
Rahşan Ecevit Kimdir Biyografisi Reviewed by My Turknet on 1/05/2018 Rating: 5
Tüm hakları saklıdır. Myturknet.com © 2014 - 2018
Destekleyen By Blogger, Tasarım by Myturknet

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tema resimleri diane555 tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.