Tuna Kiremitçi Kimdir Biyografisi

Tuna Kiremitçi
Tuna Kiremitçi
Tuna Kiremitçi Biyografisi Çağdaş Türk Edebiyatı ’nın önemli isimlerinden birisi olarak kabul edilen Türk şair ve roman yazarı... [post_ad]-->

Tuna Kiremitçi Biyografisi

Çağdaş Türk Edebiyatı ’nın önemli isimlerinden birisi olarak kabul edilen Türk şair ve roman yazarı. Git Kendini Çok Sevdirmeden, Bu İşte Bir Yalnızlık Var romanları ile tanınmaktadır.
Tuna Kiremitçi, 24 Şubat 1973 tarihinde, Eskişehir ’de dünyaya geldi. Yunus Emre ve Dumlupınar ilköğretim okullarında okuduktan sonra, 10 yaşındayken ailesiyle beraber Ankara ’ya taşındı. Galatasaray Lisesi ’nde okuduğu yıllarda, önemli edebiyat dergilerinden Varlık ’ta şiirleri yayınlanmaya başlayan Kiremitçi, liseden mezun olduktan sonra Mimar Sinan Üniversitesi ’nde sinema üzerine eğitim gördü.

Yayınlanan ilk şiir kitabı olan 1994 tarihli Ayabakanlar ile Yaşar Nabi Nayır Şiir Ödülü ’nü kazanan Kiremitçi, 1998 tarihinde, ikinci şiir kitabı olan Akademi'yi piyasaya çıkarttı.

Yazara asıl ününü getiren ve tanınmasını sağlayan eser ise, 2002 tarihinde tamamladığı Git Kendini Çok Sevdirmeden oldu. Büyük satışomanı, 2003 yılında Bu İşte Bir Yalnızlık Var ve 2005 yılında Yolda Üç Kişi takip etti. Gündelik yaşama ayna tutan romanları, Gürsel Aytaç tarafından romantik ironi olarak tanımlandı.

Farklı edebiyat ve şiir dergilerinde çalışmalarını yayınlamaya devam eden Kiremitçi, ayrıca köşe yazarı olarak da gazete küpürlerinde kendisine yer edindi. Üçüncü şiir kitabı Bazı Şiirler Bazı Şarkılar ’ı 2003 yılında tamamlayan genç yazar, 2007 yılında Dualar Kalıcıdır ve 2009 yılında Küçüğe Bir Dondurma adlı romanlarını yayınladı. Yazarın romanları, Türkçe dışında beş ayrı dile çevrilerek yurt dışında da yayınlandı.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde sinema eğitimi gören, kısa filmleri çeşitli festivallerde ödüller alan Tuna Kiremitçi, 2009 yılında ilk uzun metrajlı filmi "Adını Sen Koy"un çekimlerini tamamlamıştır.

Yazarlığın dışında müzikle de uğraşan Kiremitçi, Kumdan Kaleler adlı rock topluluğu ile 1995 yılında Denize Doğru adlı bir albüm çıkarttı, bu albümde besteci ve vokal olarak yer aldı.

Tuna Kiremitçi, 2005 yılında askere gitti.

Tuna Kiremitçi, evli olduğu Yasemin hanım ’dan 2005 yılında boşandı. Can adında bir çocuğu vardır.
Tuna Kiremitçi, 2006 yılında İclal Aydın ile evlendi.2007 yılında boşandı.
Tuna Kiremitçi, pilates eğitmeni Gamze Elgin ile evlendi.

Kitapları :
Hepimiz Birilerinin Eski Sevgilisiyiz
Güneş`i Kıskandıran Kız
Gönül Meselesi
Bu İşte Bir Yalnızlık Var
Bazı Şiirler Bazı Şarkılar
Git Kendini Çok Sevdirmeden
Yolda Üç Kişi
A.Ş.K. Neyin kısaltması?
Dualar Kalıcıdır
Selanik`te Sonbahar
Küçüğe Bir Dondurma


Etiketler:tuna kiremitçi kimdir,tuna kiremitçi konser,tuna kiremitçi kitapları,tuna kiremitçi birden geldin aklıma,tuna kiremitci songs
Tuna Kiremitçi Kimdir Biyografisi Reviewed by My Turknet on 12/25/2017 Rating: 5
Tüm hakları saklıdır. Myturknet.com © 2014 - 2018
Destekleyen By Blogger, Tasarım by Myturknet

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.