Son Yayınlar

recent

Tim Cook Kimdir Biyografisi

Tim Cook
Tim Cook
Tim Cook Biyografisi Apple'ın CEO ’su Tim Cook, 1 Kasım 1960 tarihinde ABD, Alabama ’da doğmuştur... [post_ad]-->

Tim Cook Biyografisi

Apple'ın CEO ’su

Tim Cook, 1 Kasım 1960 tarihinde ABD, Alabama ’da doğmuştur. Robertsdale Lisesi'nden mezun oldu. 1982 yılında Auburn Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun oldu. 1988 yılında Duke Üniversitesi Fuqua İşletme Okulunda (MBA) İşletme Yönetimi Yüksek Lisansı eğitimini tamamladı.

Mezun olduktan sonra önce IntegratedOO (şef operasyon sorumlusu) olarak çalıştı. Sonra da Compaq şirketinde Kurumsal Malzemelerden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. 12 yıl boyunca IBM'in kişisel bilgisayarlar bölümünde Kuzey Amerika Lojistiğinden sorumlu direktör olarak görev yaptı.

Steve Jobs'un ve Apple ’ın dikkatini ise üretim işletmesinde gerçekleştirdiği milyonlarca dolarlık tasarruf operasyonu ve perakende stratejisiyle çekti ve Apple ’a transfer teklifi aldı. Tim Cook, Mart 1998'den beri Apple'ada çalışmaktadır.

Apple ’da Uluslararası Operasyonlar Kıdemli Başkan Yardımcısı olarak işe başlayan Cook, 2004 yılında Steve Jobs pankreas ameliyatı olduğunda 2 aylığına Apple ’ın CEO ’luğunu yaptı. 2007 yılında Apple ’da COO yani Baş Operasyon Sorumlu ’luğuna terfi oldu.

2009 yılında Steve Jobs karaciğer nakli olduğu için birkaç aylığına tekrar CEO ’luğa geçti. Ocak 2011′de ise Steve Jobs 3. kez sağlık iznini istediğinde tekrar CEO ’luğa geçti ancak bu sürede Steve Jobs ’da işlerden tamamen çekilmedi. 25 Ağustos tarihinde ile Steve Jobs ’un kendi isteği üzerine CEO ’luk görevine getirildi.

Apple'ın CEO ’su Steve Jobs'un sağlık sorunlarından dolayı 24 Ağustos 2011 tarihinde Apple'ın CEO'luğundan ayrılmasının ardından Apple'ın yeni CEO'su olmuştur. Tim Cook, Mart 1998'den beri Apple'ada çalışmaktadır.

Tim Cook ayrıca Nike'ın yönetim kurulunda da yer almaktadır.

Apple CEO ’su Tim Cook 30 Ekim 2014 tarihinde kamuya eşcinsel olduğunu açıkladı ve eşcinsel olmakla gurur duyduğunu söyledi.


Etiketler:tim cook education,tim cook salary,tim cook family,tim cook net worth 2017,tim cook email
Tim Cook Kimdir Biyografisi Reviewed by My Turknet on 12/28/2017 Rating: 5
Tüm hakları saklıdır. Myturknet.com © 2014 - 2018
Destekleyen By Blogger, Tasarım by Myturknet

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.