Salih Bozok Kimdir Biyografisi

Salih Bozok
Salih Bozok
Salih Bozok Biyografisi Atatürk'ün yaverliğini yapmış olan Türk asker ve siyasetçi... [post_ad]-->

Salih Bozok Biyografisi

Atatürk'ün yaverliğini yapmış olan Türk asker ve siyasetçi.
Salih Bozok, 1881'de Selanik'te doğdu. Mustafa Kemal ATATÜRK ile önce mahalle, daha sonra da okul arkadaşlığı daha başlangıçta kaderini çizmiş oldu. İkisi de benzer okullarda okuduktan daha sonra benzer sene Harp Okulunu bitirdiler. Salih Efendi jandarma sınıfına seçilmişti. Mustafa Kemal ise Akademiye devam edecek, kurmay olacaktı. Mustafa Kemal Ulusal Mücadeleyi açılmak üzere Anadolu'ya geçmeden önce ve Suriye Cephesi'nde bulunduğu sırada Salih Efendi'yi başyaver olarak yanında getirtti. Kesintisiz birliktelik böyle başladı ve Salih Bey yarbaylıktan emekliye ayrıldıktan sonra bile Mustafa Kemal'in yakınında kaldı
Yüzbaşı Salih, Mustafa Kemal'in yanına, Heyeti Temsiliye'de görevli olarak Ankara'ya gitti. Mustafa Kemal Meclis Başkanı iken o da Meclis Başkanı başyaveriydi. Mustafa Kemal Cumhurbaşkanı seçilince yarbay Salih de Cumhuu. Yarbay rütbesinde ordudan istifa ettiğinde önce, o zamanki adı Bozok olan Yozgat'tan milletvekili seçildi; milletvekilliği 1939 seçimlerine değin her dönemde yenilendi; giderken Mustafa Kemal'in sofrasındaki yerini ve çevresindeki görevini de muhafaza ediyordu. Salih Bey bu dönemde Meslek Bankası'nın kurucuları ve hissedarları arasında yer aldı.

Mustafa Kemal'in ölümüyle Salih Bozok'un dünyası da harap oldu. Atatürk'ün yaveri Salih Bozok şuursuzca sarayın merdivenlerinden aşağıda koştu. Daha Aşağı katta manâsız bulduğu bir odaya dalıp kapıyı kapattı. Az sonra içerden tek el silah sesi duyuldu. Sesi duyup odaya koşanlar O'nu kanlar içinde buldular kalbine sıktığı tek kurşunla devrilmişti. Kurşunun kalbini sıyırması nedeniyle hayatta kaldı.

Milletvekilliği sürdüğü halde sağlık durumu durumundan şikayet ederek Yalova'ya çekildi ve 1941 yılında öldü.


Etiketler:muzaffer bozok,salih bozok anıları,cemil bozok,fikriye
Salih Bozok Kimdir Biyografisi Reviewed by My Turknet on 12/20/2017 Rating: 5
Tüm hakları saklıdır. Myturknet.com © 2014 - 2018
Destekleyen By Blogger, Tasarım by Myturknet

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tema resimleri diane555 tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.