Sabih Kanadoğlu Kimdir Biyografisi

Sabih Kanadoğlu
Sabih Kanadoğlu
Sabih Kanadoğlu Biyografisi Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı... [post_ad]-->

Sabih Kanadoğlu Biyografisi

Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı.
Sabih Kanadoğlu, 20 Mayıs 1938'de Rumeli göçmeni bir ailenin çocuğu olarak Menemen'de doğdu. Ayvalık Cumhuriyet İlkokulundan mezun oldu. istanbul Kabataş Erkek Lisesi'ni bitirdi. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesine girdi. 1959 yılında buradan mezun olduktan sonra, askerliğini Çubuk'ta yedeksubay piyade asteğmen ve teğmen olarak yaptı.

Burhaniye Hakim Adayı olarak mesleğe başlayan Kanadoğlu, sırasıyla Orhaneli ve Erzurum Cumhuriyet Savcılığı, Bingöl Sulh Hakimliği, Tokat ve Kırşehir Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı, İzmir Ceza Hakimliği ve Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesi ile Adli Yargı Adalet Komisyonu görevlerinde bulundu.

"Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Hukuku" adlı eyerlerde yayınlanmış makaleleri bulunan ve 19 Temmuz 1984 tarihinde Yargıtay Üyeliğine seçilen Sabih Kadanoğlu, Yargıtay Büyük Genel Kurulunca 1994 ve 1998 yıllarında iki kez Yargıtay Onbirinci Ceza Dairesi Başkanlığına seçildi.

Yargıtay Onbirinci Ceza Dairesi Başkanı iken, Yargıtay Büyük Genel Kurulunca gösterilen adaylar arasından 21 Ocak 2001 tarihinde Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına seçildi. 20 Mayıs 2003 tarihinde yaş haddinden emekliye ayrıldı.

26 Mayıs 2012 tarihinde Türk Hukuk Kurumu Başkanlığına seçilmiştir.

Sabih Kanadoğlu, Bilge Kanadoğlu ile evlidir ve Prof. Dr. Füsun Ardıç adında bir kızı ile Sinan ve Prof. Dr. Osman Korkut adında iki oğlu olmak üzere toplam 5 çocuğu vardır.

Kitapları :
Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Hukuku
Alaturka Demokrasi
Unuttuk


Etiketler:
Sabih Kanadoğlu Kimdir Biyografisi Reviewed by My Turknet on 12/22/2017 Rating: 5
Tüm hakları saklıdır. Myturknet.com © 2014 - 2018
Destekleyen By Blogger, Tasarım by Myturknet

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.