Robert Rodriguez Kimdir Biyografisi

Robert Rodriguez
Robert Rodriguez
Robert Rodriguez Biyografisi Robert Anthony Rodriguez, 1968 doğumlu Amerikalı film yönetmeni... [post_ad]-->

Robert Rodriguez Biyografisi

Robert Anthony Rodriguez, 1968 doğumlu Amerikalı film yönetmeni. Düşük bütçelerle bağımsız ve stüdyo filmleri yapan yönetmenin bazı filmleri : "Desperado" (1995), "From Dusk Till Dawn" (1996) ve "Sin City" (2005).


20 Haziran 1968 tarihinde, San Antonio, Texas'ta dünyaya gelen Robert Rodriguez, fazla ufak yaşlarda eline geçen bir kamerayla başladığı sinema macerasına, University of Texas'ta okuduğu yıllarda çektiği kısa filmlerle devam etti. 1990 sonbaharında bir film yarışmasında aldığı başarıyla üniversitenin film programına girmeye yargı kazandı. Burada, ödüllü 16 mm'lik kısa filmi, "Bedhead"'i çekti. Bu film ile gördüğü ilginin de etkisiyle Rodriguez, sinema alanında kariyer yapmaya karar vererek, John Woo filmlerinden esinlenip, aksiyon bir film olan "El Mariachi"yi ispanyolca olarak çekti(1992). Sundance Film Festivalinde seyirci ödülü şampiyon bu film, fiilen düşük bütçeli, video piyasasını kasıt almıştı ama Columbia Pictures'ın dikkatini çekmeyi başardı. Bu film ve 1990lı yılların bağımsız sinema hareketindeki manâlı taşln "Rebel Without a Crew" adlı kitabıyla yönetmen, bir çok insanı "bütçesiz" film yapmaya özendirme etti.

Başrolünü Antonio Banderas'ın oynadığı "El Mariachi"nin devamı niteliğinde, bir sonraki filmi "Desperado" ile Salma Hayek'i Amerikan seyircisiyle tanıştıran Rodriguez, ardından, Quentin Tarantino'nun senaryosunu Robert Kurtzman ile birlikte yazdığı, "From Dusk Till Dawn" 'u ve arkasında Kevin Williamson ile gençlik-dehşet bilim-kurgusu "The Faculty"'yi çekti. 2001 yılında, ilk 100,000,000 Amerikan Dolarını, sonradan üçlemeye dönüşen "Spy Kids" ile şampiyon Rodriguez'in üçüncü "mariachi" filmi 2003 yılının sonlarına içten çıktı : "Once Upon a Time in Mexico".

Rodriguez, 2005 yılında, "Frank Miller Sin City" çizgi romanlarından uyarlanan, bir sahnesini Tarantino'nun yönettiği "Sin City" adlı filmi çekti. Gişede başarılı olan bu filmin iki adet devam filmi de 2007 yılından sonradan gösterime girecek. Kendi filmlerini yönetmesinin, senaryosunu yazmasının ve yapımını üstlenmesinin yanında bir çok filminde, yayımcı, bakış yönetmeni, görsel efekt danışmanı, besteci ve ses editörü gibi görevleri de üstlenen ünlü yönetmenin "tek kişilik film ekibi" adlı bir lakabı var.

Kayda Değer Filmleri:

"Bedhead" (1991) " El Mariachi " (1992) " Desperado " (1995) "Four Rooms " (1995 - "The Misbehavers" adlı birim) " From Dusk Till Dawn " (1996) " The Faculty " (1998) " Spy Kids " (2001) " Spy Kids 2 : Island of Lost Dreams " (2002) " Spy Kids 3-D : Game Over " (2003) " Sin City " (2005) " The Adventures of Shark Yükseklik and Lava Girl " (2005)


Etiketler:robert rodriguez movies,robert rodriguez siblings,robert rodriguez movies and tv shows,robert rodriguez quentin tarantino,robert rodriguez net worth
Robert Rodriguez Kimdir Biyografisi Reviewed by My Turknet on 12/20/2017 Rating: 5
Tüm hakları saklıdır. Myturknet.com © 2014 - 2018
Destekleyen By Blogger, Tasarım by Myturknet

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tema resimleri diane555 tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.