Son Yayınlar

recent

Reha Oğuz Türkkan Kimdir Biyografisi

Reha Oğuz Türkkan
Reha Oğuz Türkkan
Reha Oğuz Türkkan Biyografisi Türk hukukçu, türkolog, senarist, tarihçi ve ordinaryus profesör Reha Oğuz Türkkan, Halit Ziya Bey ve Saibe Hanım ’ın çocuğu olarak, 12 Ekim 1920 tarihinde istanbul ’da dünyaya geldi... [post_ad]-->

Reha Oğuz Türkkan Biyografisi

Türk hukukçu, türkolog, senarist, tarihçi ve ordinaryus profesör
Reha Oğuz Türkkan, Halit Ziya Bey ve Saibe Hanım ’ın çocuğu olarak, 12 Ekim 1920 tarihinde istanbul ’da dünyaya geldi. St Joseph ve Galatasaray liselerinde okuduktan sonra, üniversite eğitimi için Ankara ’ya gitti. Ankara Üniversitesi, Hukuk Fakültesi ’nden mezun olduktan sonra master eğitimini İstanbul Üniversitesi ’nde tamamladı. Türkoloji alanında Sobonne, psikoloji alanında ise Columbia üniversitelerinde ihtisas yaptı.

Lise yıllarında, Gürem adlı Türkçü bir örgüt kuran Türkkan, 1939 yılında Ergenekon adlı dergiyi çıkarttı, fakat dergide yazan bir yazısından dolayı Ergenekon kapatıldı. Daha sonra sırasıyla Kitap Sevenler Derneği ve Bozkurt dergisini çıkarttı. Bozkurt adlı dergi, Hüseyin Nihal Atsız gibi pek çok Türkçü yazar barındırıyordrkkan, daha sonra bu dergiden ayrıldı ve de Gök Börü adlı dergiyi yayınladı.

1944 yılında, Irkçılık-Turancılık davasında yargılandı fakat beraat etti. Bu davanın ardından Columbia Üniversitesi ’nde öğretim görevlisi olarak çalışmak üzere yurt dışına çıktı. 1947-1972 yılları arasında bu üniversitede öğretim görevlisi olarak çalıştıktan sonra yurda döndü ve de 1975-1976 yılları arasında İstanbul Üniversitesi ’nde öğretim üyesi olarak çalıştı.

Sorularla Programlı Öğrenim” metodunun üç kurucusundan olan Türkkan, ABD ’deki katkılarından dolayı “WHO ’S WHO” (kim kimdir) ansiklopedisinde yer alan az sayıdaki Türk ’ten birisi oldu. ABD ’de kaldığı süre içerisinde NASA ile beraber çalıştı, psikoloji ve iş dünyasında uygulamaları ile ilgili çeşitki konferanslar verdi ve de İstanbul Ticaret Odası ’nın gazetesinde iki yıl köşe yazarlığı yaptı.

Yerli ve yabancı basında binlerce makale, dizi ve araştırması yayınan Reha Oğuz Türkkan ’ın, İngilizce, Fransızca ve Türkçe olarak yayımlanmış 41 kitap, 9 film ve 6 tv senaryosu bulunmakta.

Ece Zübeyde Hanım ile evli olan Türkkan ’ın; Aslıhan, Ceylan, Tuğrul ve Alptunga adlarında dört çocuğu vardır.


Etiketler:reha oğuz türkkan kitapları,reha oğuz türkkan atsız,reha oğuz türkkan babası,reha oğuz türkkan kitapları pdf,reha oğuz türkkan eserleri
Reha Oğuz Türkkan Kimdir Biyografisi Reviewed by My Turknet on 12/24/2017 Rating: 5
Tüm hakları saklıdır. Myturknet.com © 2014 - 2018
Destekleyen By Blogger, Tasarım by Myturknet

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.