Mehmet Zihni Sungur Kimdir Biyografisi

Mehmet Zihni Sungur
Mehmet Zihni Sungur
Mehmet Zihni Sungur Biyografisi Psikanalist, Yazar, hekim, akademisyen Mehmet Zihni Sungur, 1957 yılında Adana ’da doğmuştur... [post_ad]-->

Mehmet Zihni Sungur Biyografisi

Psikanalist, Yazar, hekim, akademisyen

Mehmet Zihni Sungur, 1957 yılında Adana ’da doğmuştur. Lise eğitimini Tarsus Amerikan Koleji'nde tamamladı. Ardındaki 1982 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi ’nden mezun oldu. 1984 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı ’nda uzmanlık öğrenciliğine başlamıştır. 1985 yılında Avrupa Konseyi bursiyeri olarak İngiltere ’ye gitmiş ve Nottingham ve Londra ’da “Toplum (Community) Psikiyatrisi” konusunda çalışmıştır. Çalışmaları sonucunda hazırladığı rapor Avrupa Konseyi ’nce başarılı bulunmuş ve kendisine bir burs fırsatı daha verilmiştir. Bu süreçte toplum ruh sağlığı hizmetleri konusunda farklı modeller üstüne çalışmış ve kronik hastalıkları olan bireyleri büyük zihin hastanelerinden her yerde topluma entegre etmeye karşın toplum psikiyatrisi modellerini çözümleme fırsatını bulmuştur.

1986 yılında British Council bursu kazanarak 1988 yılına dek Londra ’da Psikiyatri Enstitüsü ’nde (Institute of Psychiatry) ve Maudsley ve Bethlem Royal Hastaneleri ’nde yardımcı olarak devir yapmıştır. Bu zaman içinde özelikle “Davranış Tedavileri”, “Cinsel İşlev Bozuklukları-Seks Terapileri”, “Evlilik Terapileri” ve “Kaygı Bozuklukları” (fobiler, obsesyonlar, panik, travma gibi) alanlarında eğitim almış ve İngiltere-Amerika-Kanada ekiplerinin müşterek yürüttüğü çalışmalarda İngiliz ekibinin terapisti olarak tahsis yapmıştır.

1988 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi ’ndeki görevine dönmüş ve 1990 yılında Psikiyatri Uzmanı, 1992 yılında Psikiyatri Doçenti ünvanını almıştır.

Doçentlik sonrasında çalışmalarını bilhassa “Kognitif ve Davranış Terapileri”, “Cinsel İşlev Bozuklukları ve Cinsel Tedaviler”, “Izdivaç Terapileri” ve “Vesvese Bozuklukları” konularında yoğunlaştırmış ve 1996 yılında Kognitif ve ği ’nin Kurucu Başkanlığını, 1998 yılında ise Cinsel Eğitim, Çare ve Araştırma Derneği ’nin kurucu üyeliğini ve Türkiye Psikiyatri Derneği Kognitif-Davranışçı Psikoterapiler çalışma birimi ’nin koordinatörlüğü görevlerini yapmıştır.

Mehmet Zihni Sungur, halen Kognitif ve Tavır Terapileri Derneği ’nin başkanlığını ve Türkiye Psikiyatri Derneği Aile ve Çift Terapileri çalışma birimi ’nin koordinatörlüğü görevlerini yürütmektedir.

1996 yılında “Cinsel İşlev Bozuklukları ve İnfertilite” adlı milletlerarası katılımlı multidisipliner bir kongrenin başkanlığını yaptı. 1998 yılında “Cinsel Eğitim, Tedavi ve Araştırma Derneği (CETAD) Günleri I”, 1999 yılında ise “Cinsel Sorunlar ve Tedavileri” adlı milletlerarası katılımlı kongrelerin düzenlenmesinde tahsis aldı.

1998 yılında, meslektaşları ile birlikte hazırladığı şizofreni hastalarının tedavisi ve tekrar topluma kazandırılmasına yönelik proje, milletlerarası bir ödül (Lilly Schizophrenia Reintegration Award) almıştır. Benzer yıl Milli Sigara ve Afiyet Komitesinin bir üyesi olarak yürütülen eğitim-tedavi hizmetleri ve sağlık durumu alanına katkıları sebebiyle 1998 Nusret Fişek Millet Sağlığı Hizmet Ödülü almıştır. 1999 yılında meslektaşlarıyla birlikte travma konusunda hazırladığı bir başka proje, Psikiyatri Derneği Bahar Sempozyumları 1999 Araştırma Projesi Özendirme Ödülü almıştır.

Mehmet Zihni Sungur, Milli Sigara ve Afiyet Komitesi ’nin üyesi olup, 1990 ’lı yılların ortalarında Türkiye ’de ilk “Sigara Bırakma Merkezi”ni Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi ’nde Göğüs Hastalıkları Anabilimdalı ile birlikte kurmuştur. 2000 yılında ise 1. Avrupa Cinsel İşlev Bozuklukları Konvansiyonu (1st European Convention on Sexual Disorders) adlı uluslararası katılımlı kongrenin düzenlemesini ve Konvansiyon Başkanlığı görevlerini yapmıştır.

Mehmet Zihni Sungur, 2000 yılında Avrupa Tavır ve Kognitif Terapiler Birliği (EABCT) başkanı seçilmiştir. Bu görevi sırasında 2001 yılında 31. Avrupa Tutum ve Kognitif Terapiler Koaşkanlığını yapmıştır.

Mehmet Zihni Sungur, 2001 yılında profesör oldu. Halen Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesidir.

2011 yılında bir dünya kongresi niteliğinde olan 7. Uluslararası Kognitif Terapi Kongresi ’nin (ICCP) başkanlığını ve İstanbul ’da düzenleme ödev ve sorumluluğunu büyük bir iftihar ve gönül rahatlığıyla üstlenmiştir. 2012 yılında ise 9. Cinsellik ve Cinsel Tedaviler Ulusal kongresi ’nin eşbaşkanlığı görevini yapmıştır.

Kognitif ve Tavır Terapileri, Cinsel İşlev Bozuklukları ve Cinsel Tedaviler ve Evlilik Terapileri alanlarında yurt haricen yürüttüğü faaliyetler yanısıra, aynı alanlarla ilgili olarak çıkartılan bazı uluslararası dergilerin danışma kurulu üyesidir. Bu dergiler “Behavioural and Cognitive Psychotherapy (Lahza International Multidisciplinary Journal), Sexual and Relationship Therapy (Journal of the British Association for Sexual and Relationship Therapy) ve Clinical Psychology: Science and Practice” ve “Cognitive Therapy and Research” adlı dergilerdir.

Yurt içinde ise daha çok pratisyenlere ve psikiyatri asistanlarına karşın “Psikiyatri Dünyası” adlı bir derginin editörlük görevini yürütmüştür. Yurt içi ve yurt dışındaki bilimsel dergilerde yayımlanmış 100 ’den fazla makalesi ve değişik kitap ve editörlükleri mevcuttur. Keza yurt içi ve yurt dışarıya yüzlerce kongrede misafir konuşmacı olarak yer almış; farklı alanlara yönlendirilmiş çalışma grupları yürütmüştür. Değişik ülkelerde yer alan profesyonellerin eğitiminde tayin almış ve halen bu görevleri devam etmektedir.

Prof. Dr. Sungur, halen yurt içi ve dışında psikiyatri alanında çalışan öbür disiplinlerden profesyonellere (psikolog, psikiyatr gibi) psikiyatride yeni ve güncel bir bölge olan “Kognitif ve Tavır Terapileri Eğitim Kursu” vermektedir.

Mehmet Zihni Sungur, evlidir. 4 çocuğu vardır.

Ödülleri :
1998 yılındarenide Reentegrasyon Ödülü (Lilly Schizophrenia Reintegration Award).
1998 yılında Milli Sigara ve Sağlık Durumu Komitesinin bir üyesi olarak yürütülen eğitim-çare hizmetleri ve sağlık durumu alanına katkıları sebebiyle “Nusret Fişek Halk Müziği Sağlığı Hizmet Ödülü”.
1999 yılında Psikiyatri Derneği Bahar Sempozyumları “Araştırma Projesi Özendirme Ödülü”.
2014 yılında Avrupa Seksoloji Federasyonu kadar çift ve seks terapilerine olan katkıları sebebiyle bir "Gold Medal Ödülü".
2014 yılında Cinsel ve Çift Terapileri alanına karşın katkıları nedeniyle "Julia Heiman Övünç Ödülü".
2016 yılında Avrupa Seksoloji Federasyonu içinde uluslararası düzeyde yaptığı aktiviteler ve çift terapilerine olan katkıları nedeniyle "Lo Piccolo Onur Ödülü".

Kitapları :
2000 - Erginlik döneminde metamorfoz: Öğretmen asistan kitabı,
2001 - Şizofrenide Bireysel Bilişsel ve Davranışçı Terapi Yöntemleri
2004 - Kronik Takâtsizlik Sendromu: Kendine Yardım Yolları
2009 - Sen, Ben ve Aramızdaki Herşey
2011 - Travmayı ve Zelzele Travması sonrası Ortaya Meydana Çıkan Psikolojik Tepkileri Anlamak, Rekmay Yayıncılık, İstanbul
2012 - Izdivaç okulu Rehberlik Programı, Beşiktaş Belediyesi Yayını
2015 - Aşk Izdivaç Sadakatsizlik

Dergi Editörlüğü ve Yayın Kurulu Üyelikleri:
Behavioural and Cognitive Psychotherapy,
Sexual and Relationship Therapy,
Clinical Psychology: Science and Practice,
Journal of Sex and Marital Therapy,
Cognitive Therapy and Research,
Journal of Evidence Based Psychotherapies,
Cognitive Behavioural Therapist adlı uluslararası dergilerin danışma ve yayınlama kurulu üyesi
Contemporary Behavioural Health Care dergisinin editörüdür.


Etiketler:
Mehmet Zihni Sungur Kimdir Biyografisi Reviewed by My Turknet on 12/16/2017 Rating: 5
Tüm hakları saklıdır. Myturknet.com © 2014 - 2018
Destekleyen By Blogger, Tasarım by Myturknet

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.