Son Yayınlar

recent

Mehmet Yaşar Büyükanıt Kimdir Biyografisi

Mehmet Yaşar Büyükanıt
Mehmet Yaşar Büyükanıt
Mehmet Yaşar Büyükanıt Biyografisi Generkurmay başkanı, Orgeneral rütbeleri sahibi olan asker... [post_ad]-->

Mehmet Yaşar Büyükanıt Biyografisi

Generkurmay başkanı, Orgeneral rütbeleri sahibi olan asker.
Orgener, 1940 yılında istanbul'da doğdu. 1961 yılında Kara Harp Okulu'ndan, 1963 yılında Piyade Okulu'ndan mezun oldu.

1970 yılına kadar Kara Kuvvetlerine bağlı çeşitli birliklerde Takım Komutanlığı ve Bölük Komutanlığı yapan Orgeneral Büyükanıt, 1972 yılında Kara Harp Akademisi'ndeki eğitimini tamamladı.

Kurmay subay olarak, mons, Belçika'da Shape İstihbarat Dairesi Temel İstihbarat Şubesi Kuvvet ve Sistem Kısım Amirliği, Kara Harp Akademisi (Öğretim Üyeliği, Genelkurmay Personel Dairesi General - Amiral Şubesinde Kısım Amirliği ve Şube Müdürlüğü, Kuleli Askeri Lisesi Komutanlığı, Cumhurbaşkanlığı Muhatız Alay Komutanlığı görevlerini yürüttü.

1988 yılında Tuğgeneralliğe terfi etti. Bu rütbe ile iki'nci Zırhlı Tugay Komutanlığı ve Napoli, İtalya'da bulunan Güney Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığı Karargahında İstihbarat Daire Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1992 yılında Tümgeneralliğe terli etti. Bu rütbe ile Genelkurmay Genel Sekreterliği ve Kara Harp Okulu Komutanlığı görevlerinde bulundu.

1996 yılında Korgeneralliğe terfi ederek Yedi'nci Kolordu Komutanlığı ve Genelkurmay Harekat Başkanlığı görevlerinde bulundu. 30 Ağustos 2000 tarihinden geçerli olarak Orgeneralliğe terfi etti ve Genelkurmay 2'nci Başkanlığı görevine atandı.

30 Ağustos 2004 tarihinden itibaren yürürlüğe giren yas kararıyla, Yaşar Büyükanıt, Kara Kuvvetleri Komutanı olarak atandı. 1 Ağustos 2006'da Yaşar Büyükanıt'ın Genelkurmay Başkanlığı'na atanmasına ilişkin kararname Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi ve Yaşar Büyükanıt, Genelkurmay Başkanlığı görevine atandı. 30 Ağustos 2008 tarihinde emekli oldu.

Bilge Filiz Büyükanıt ile evli olan Orgeneral Mehmet Yaşar Büyükanıt'ın Bengu Caymaz Büyükanıt adında bir kız çocuğu vardır. İngilizce bilmektedir.


Etiketler:yaşar büyükanıt aslen nerelidir,yaşar büyükanıt fetö,yaşar büyükanıt biyografi,yaşar büyükanıt bengu buyukanit,yaşar büyükanıt kızı
Mehmet Yaşar Büyükanıt Kimdir Biyografisi Reviewed by My Turknet on 12/21/2017 Rating: 5
Tüm hakları saklıdır. Myturknet.com © 2014 - 2018
Destekleyen By Blogger, Tasarım by Myturknet

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.