Mehmet Perinçek Kimdir Biyografisi

Mehmet Perinçek
Mehmet Perinçek
Mehmet Perinçek Biyografisi Mehmet Perinçek, 19 Eylül 1978 tarihinde istanbul ’da doğmuştur... [post_ad]-->

Mehmet Perinçek Biyografisi

Mehmet Perinçek, 19 Eylül 1978 tarihinde istanbul ’da doğmuştur. Tam adı Mehmet Bora Perinçek ’dir. Işçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ’in oğludur. Annesinin adı Şule Perinçek ’dir. Zeynep Perinçek (d.1970), Kiraz Perinçek (d.1976), Sadık Can Perinçek (d.1994) adlarında kardeşleri vardır.
Mehmet Perinçek, Faik Reşit Unat İnadolu Lisesi ’ni bitirdi. Burs alarak Rusya Federasyonu ’nda Nijni Novgorod ’da 35 Nolu lisede okudu. Sonradan da 1997 yılında başladığı İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi ’nden 2002 yılında mezun oldu.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi ’nden mezun olduktan daha sonra 2004 yılında İstanbul Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Enstitüsü ’nde araştırma görevlisi olarak memuriyete başladı ve 2007 yılında yüksek lisansını bitirdi. 2007 – 2014 tarihleri aralarında, İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ, Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Enstitüsü, Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi bölümünde doktorasını tamamladı.

2005-2006 öğretim yılında Moskova Milletlerarası İlişkiler Devlet Enstitüsü (Üniversitesi) ’nde (MGİMO(U)) davetli araştırma gö007-2008 yıllarında TC Dışişleri Bakanlığı ’nın projesi çerçevesinde Rusya Federasyonu devlet arşivlerinde incelemeler yaptı. Rus-Sovyet devlet arşivlerinde “Türk-Sovyet İlişkileri” ve “Ermeni Meselesi” üzerine çalışmalar yaptı. Bu konular üzerine çoğu makale yazdı. Hem güncel Türk dış politikası üstüne çalışmalar yapmaktadır.

Rusça, Almanca, İngilizce ve Osmanlıca (Eski Türkçe) bilen Mehmet Perinçek, bu konular üstüne sempozyumlarda ve milletlerarası konferanslarda tebliğler sundu, Türkiye ’de ve yurtdışında konferanslar verdi. TRT ’de ve özel televizyonlarda birçok programa katıldı. Rusça ’dan Türkçe ’ye çevirdiği kitap ve şiir yayımları da bulunuyor.

Mehmet Perinçek, Türkiye'de hiçbir siyasi faaliyeti yokken ve bir partiye aza değilken, 19 Ağustos 2011 tarihinde Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alındı. 22 Ağustos 2011 tarihinde Ergenekon davası zarfında “terör örgütüne aza olma” suçlamasıyla tutuklanarak Silivri Cezaevi ’ne gönderildi hakkında bahşedilen 6 yıl hapis cezasının ardından 2 sene daha sonra ve 5 Ağustos 2013 tarihinde tahliye oldu.

Cezaevinde ‘İstiklal Savaşı yıllarında Türkiye Sovyet Rusya arası askeri ilişkiler ’ konulu tezini yazdı.

Ergenekon davasında 2 yıl her tarafında tutuklu olarak yargılanan ve 6 sene hapis cezasına çarptırılan Mehmet Perinçek, İstanbul Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü ’ndeki araştırma görevlisi kadrosundan, doktorasını sürdürdüğü 6 sene boyunca tezini teslim etmediği gerekçesiyle 2013 yılının Ekim ayında çıkartıldı.

Perinçek kararı şöyle değerlendirdi:

tirnak-sol.gifspacer.giftirnak-sag.gif“Türkiye ’nin yalan yanlış Ermeni soykırımı iddiaları için verdiği mücadelede araştırmalar yerine getirmek üzere Dışişleri Bakanlığı göre Rusya ’ya gönderildim. Doktoramı dondurdum. Türkiye ’nin menfaatleri için yaptığım bu çalışmalarla geçirdiğim 1.5 yılı bile, kaydımı dondurmama karşın doktora ve ivedi alıştırma süresinin içinde saymışlar. Üniversiteden ilişiğimin kesilmesi hukuksuz olmasının yanı sıra siyasi bir karardır. 2013 Mart ’ında kalan süremi öğrenmek için yaptığım başvuruya ancak Eylül 2013 ’te cevap verildi. Çabuk izleme komitesinin toplanması için yaptığım başvuru formu bir dönemlik gecikmeyle ama Şubat 2013 ’te sonuçlandı. Dolayısıyla süremin dolmasından evvel tezimi savunma imkânım elimden alındı. Böylece Ekim 2013 ’te üniversitedeki araştırma görevliliği kadrom elimden alındı. Karşılaşmış olduğum bu şart bir haksızlığı içermekle birlikte hukuksuzdur da. Üniversiteler siyasi iktidarların ve birtakım cemaatlerin arasında paylaştığı bir mecra haline gelmiş durumda. Bundan utanıyorum.”

İstanbul Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü ’ndeki araştırma görevlisi kadrosundan, doktorasını sürdürdüğü 6 yıl boyunca tezini teslim etmediği gerekçesiyle uzaklaştırılan Mehmet Perinçek, akademik kariyerine sürdürmek için verdiği hukuk mücadelesini kazandı.

Kitapları :
2015 - Ermeni Milliyetçiliğinin Serüveni
2014 - Atatürk ’ün Sovyetlerle Görüşmeleri/Sovyet Kayıtlar Belgeleri ’yle
2014 - Sovyet Devlet Kaynaklarında Kürt İsyanları
2013 - Stambulskie Novosti'de Jön Türk Devrimi (Arda Odabaşı, Mehmet Perinçek)
2013 - Rus Devlet Arşivlerinden 150 Belgede Ermeni Meselesi
2011 - B.A. Boryan ’ın Gözüyle Türk-Ermeni Çatışması
2011 - Türk-Rus Diplomasisinden Rahat Sayfalar
2009 - 11 Aralık 1915 Tarihli Resmi Ermeni Raporu
2007 - Rus Devlet Arşivlerinden 100 Belgede Ermeni Meselesi
2006 - Bir Millet Uyanıyor:13-Avrasyacılık - Tirkiye'deki Teori ve Pratiği
------ - Ermeni Belgeleriyle Ermeni Soykırımı Yalanı Seti (8 Kitap Ekip)


Etiketler:
Mehmet Perinçek Kimdir Biyografisi Reviewed by My Turknet on 12/21/2017 Rating: 5
Tüm hakları saklıdır. Myturknet.com © 2014 - 2018
Destekleyen By Blogger, Tasarım by Myturknet

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.