Mehmet Fuat Umay Kimdir Biyografisi

Mehmet Fuat Umay
Mehmet Fuat Umay
Mehmet Fuat Umay Biyografisi Çocuk Esirgeme Kurumu ’nun kurucusu olan TBMM Milletvekili... [post_ad]-->

Mehmet Fuat Umay Biyografisi

Çocuk Esirgeme Kurumu ’nun kurucusu olan TBMM Milletvekili.
Mehmet Fuat Umay, 24 Şubat 1885 tarihinde, Kırklareli ’nde dünyaya geldi. Birincil ve orta dereceli eğitimini bu şehirde tamamladıktan sonradan lise eğitimi için Edirne ’ye dışarı giden Umay, Edirne Lisesi ’nden mezun oldu. Üniversite eğitimini ise İstanbul Tıp Fakültesi ’nde tamamladı.

Fakülteden mezun olduktan sonra doktorluk kariyerine Tırnovacık ’ta başlayan Umay, Balkan Savaşı sonrası Kırklareli ’de belediye doktorluğu görevine getirildi. Burada ödev yaparken, daha sonra Çocuk Esirgeme Kurumu adını alacak olan Himaye-i Etfal Cemiyeti ’nin kuruculuğunu yaptı ve cemiyetin Kırklareli Şubesi ’nin başkanlığını yürüttü.

T.B.M.M. tarafından, 21 Mart 1923 tarihinde A.B.D. seyahatine ede, Çocuk Esirgeme Vakfı yararına yaptığı konferans ve takviye çalışmalarında 100.000 doların üzerinde bağış topladı, hem A.B.D. ’nin afiyet sistemini ve de sıhhat sektöründe çalışan personellerini inceleyerek yurda dönüşünde bu konularda önemli düzenlemelerde bulundu. 8 Nisan ile 3 Haziran 1923 tarihleri aralarında süren ve A.B.D. ’de çalışan Türkleri bir araya getiren bu gezi, New York, Washington, Chicago gibi böylece koskocoman eyalet ve şehri kapsamıştı.

Müdafaai Milliye Cemiyeti ’nin kurucu üyeleri aralarında yer alan Mehmet Fuat Umay, 1920-1923 yılları aralarında Bolu, 1923-1950 yılları aralarında da Kırklareli Milletvekili olarak T.B.M.M. ’de devir yaptı.

1950 seçimlerinde başarısız olması sebebiyle aktif siyasi hayattan uzaklaşan Umay, 1963 yılında, istanbul ’daki evinde hayata gözlerini yumdu.

Mehmet Fuat ’a Umay soyadı, Türk çocuklarına yaptığı hizmetlerden ve Çocuk Esirgeme Kurumu ’nu kurmasından nedeniyle Mustafa Kemal ATATÜRK tarafından kanımca verilmiştir. Amerika ’daki anılarını anlattığı Amerika ’da Türkler ve Gördüklerim (1927) ve Seçmenlerimle Başbaşa (1950) adlı iki kitabı bulunmaktadır.


Etiketler:mehmet fuat umay,mehmet fuat umay biyografi,mehmet fuat umay kimdir,mehmet fuat umay resimleri,mehmet fuat umay fotoğrafları
Mehmet Fuat Umay Kimdir Biyografisi Reviewed by My Turknet on 12/17/2017 Rating: 5
Tüm hakları saklıdır. Myturknet.com © 2014 - 2018
Destekleyen By Blogger, Tasarım by Myturknet

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.