Son Yayınlar

recent

Mehmet Barlas Kimdir Biyografisi

Mehmet Barlas
Mehmet Barlas
Mehmet Barlas Biyografisi Mehmet Barlas, 1942 doğumlu gazeteci ve televizyoncu... [post_ad]-->

Mehmet Barlas Biyografisi

Mehmet Barlas, 1942 doğumlu gazeteci ve televizyoncu. Çoğu gazetede köşe yazarlığı yapmıştır, şu anda Sabahtan Gazetesi ’nde yazmaktadır, bununla beraber bir kavga programı sunmaktadır.
Mehmet Barlas, 1942 yılında Ankara ’da doğdu. Siyasetle içiçe olan bir aileden geliyordu. Ablası Fatma ders çalışırken onun yanına okuma yazmayı öğrenen ufak Mehmet, ilkokulu okuyacağı Ankara'daki Mimar Kemal İlkokulu'na üçüncü sınıftan başladı. Mimar Kemal İlkokulu'ndan sonra Namık Kemal Ortaokulu ve Atatürk Lisesi'nde okudu. Babası Cemil Sait Barlas, Gaziantep eski milletvekiliydi, bununla beraber bir gazeteciydi. 1937'de evlenen Cemil Sait Bey'in üç çocuğundan ortancası olan Mehmet Barlas (diğer ikisi Fatma ve Selim), 1959 yılında girdiği İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 1971 yılında mezun oldu. Üniversitede Türkiye Milli Gençlik Teşkilatı'nda genel sekreterlik, Türkiye Ulusal Talebe Federasyonu'nda da basın komisyonu başkanlığı yaptı.

Üniversitede birçok olaylara karıştı. Sağsol kavgalarından birinde cop yemekten ensesi şişer, gözlüğü kırılır. Böyle giderse ayrıca öldürüleceğinden korkan hem de CHP'li Cemil Sait'in oğlunun bu cins olayların içinde olmasından rahatsız olan babası, Mehmet Barlas'ı İngiltere'ye emekçi olarak çalışmaya gönderdi. Beş bin kişinin çalıştığı fabrikada tulumları giyip dört ay ağır sanayi işçiliği yapan Barlas, dönüşte Ecved Güresin yönetimindeki Cumhuriyet'te dış haberler servisinde gazeteciliğe devam etti. 12 Mart 1971 tarihinde 12 Mart Muhtırası sonucunda Cumhuriyet gazetesinden kovulunca dokuz ay değin meslekten uzakta kalır. Amcası Necip Sait'in fabrikasında hukuk müşavirliği yaptı. Yılmaz Yalçıner'le birlikte basımcılık yaptı.

sonradan TRT ’de çalışmaya başladı, iç ve dış haberler danışmanı oldu.

Babasının Halk Parti'nin ileri gelenlerinden olması vesilesi ile devrin bütün siyasileri ile iç içe bir hayat süren Barlas, Reisi Cumhur İsmet İnönü ile bilye bile oynar. Olur Ya de Türkiye'de siyaset ve siyasetçilerin nasıl olduklarını erkenden tanıdığı için, önerge almasına karşın ilerleyen hayatında siyasete girmeyi hiç düşünmedi. Siyasilerle iç içe edinmek politika gözlemi yapma yönünü geliştirirdi. 1960 yılında babasının Son Havadisi'nde gazetecilik mesleğine başladı.

Barlas; Günaydın, Cumhuriyet, Milliyet, Sabah, Zaman, Akşam, Yeni Şafak gibi birçok gazetede çalıştı, köşe yazarlığı ve yöneticilik yaptı. Gazeteci, 1968 yılında Gazeteciler Cemiyeti ’nin yarışmasında tahlil dalında birinciliği elde etti. Birçok kanalda haber yorumcusu olarak çalıştı.

Son Havadis, Cumhuriyet, TRT, Günaydın, Uyruk, Güneş, Çevirmen, Sabahtan, Star Televizyon Yorumculuğu, Bağımsızlık, yeniden Sabahtan ve Zaman gazetelerinde çalışan, sol bir gazetede başlmet Barlas, az daha çalıştığı tüm yerlerde 'patronlarla' anlaşmazlığa düşer. Ilk tartışmasını 1977'de Günaydın'da muhalif yazıları nedeniyle Haldun Simavi ile yaşadı.

Vaktinde Sabahtan'la bir kavgaya giren Barlas, bir süre sonra gelen teklifi reddetmez ve 91 seçimlerinde Sabahtan'ta yazarlık yapar. Yazılarında Özal'ı desteklemektedir. Özal seçimlere bir hafta kala Barlas'tan, Sabahleyin'ta yazdığı yazıları Star televizyonunda okumasını ister. Kabul eder. Sabahleyin'la yolları ayrılır. Bir süre sonradan da yorumlardan rahatsız olan rakip parti yetkilileri televizyonun sahiplerini sıkıştırınca Barlas'ın bu sefer televizyonla da yolları ayrılır. Bağımsızlık'ten Simavi'ler çağırır. Bir süre sonradan, Hüsamettin Cindoruk'un yeğeni Kesin Çölaşan'la aynı gazete sayfalarını paylaşan Barlas'ın Çölaşan'la kavgasına tanık olur okuyucular. Peşinde bitmiş Sabah'tan teklif bölge Barlas, 1993'ten 97 Ekimine dek burada yazar. Kendisini 28 Şubat'ın susturduğu bir gazeteci olarak görebilen Barlas'ın kısa süren diğer taraftan Vakit macerası olur.

Barlas 2000 tarihli “Türkiye'de Darbeler ve Kavgalar Dönemi”, “Turgut Özal'ın Anıları” (2000) ve 2001 tarihli “Türkiye Üstüne Pazarlıklar” kitaplarını yazdı. 2003 yılında kızı Ela Barlas ile bir haber programı hazırladı ve sundu. Aldığı bakanlık teklifini siyasetçi değil, gazeteci olduğu gerekçesiyle geri çevirdi.

Barlas, Sabahleyin Gazetesi ’nde köşe yazarlığı yapıyor. bununla birlikte Emre Kongar ’la birlikte “Açıklama Farkı” adlı ağız dalaşı programını sundu. ATV başlıca haber bültenini sundu.

Mehmet Barlas, 1968 yılından beri gazeteci Canan Barlas ile evlidir. Ela Barlas Anter adında bir kızı ve Cemil Barlas adında bir oğlu vardır. 63 şahsiyet Akil ahali listesine girmiş olan Can Paker eşinin abisidir.

Kitapları:
2000 - Sosyo-politik Bir Hakiki Olarak Hocaefendi Sendromu
2005 - Rüzgar Gibi Geçti
2005 - Latife Hanım'ın Sırları ve Türk Sosyetesi
2005 - Meslek ve Siyaset Hayatında Kariyer Gerçekleştirmek
2001 - Türkiye Üzerine Pazarlıklar
2000 - Türkiye'de Darbeler ve Kavgalar Dönemi
2000 - Turgut Özal'ın Anıları


Etiketler:canan barlas,cemil barlas,mehmet barlas kanser,mehmet barlas goldman sachs,ela barlas anter
Mehmet Barlas Kimdir Biyografisi Reviewed by My Turknet on 12/17/2017 Rating: 5
Tüm hakları saklıdır. Myturknet.com © 2014 - 2018
Destekleyen By Blogger, Tasarım by Myturknet

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.