Maurits Cornelis Escher Kimdir Biyografisi

Maurits Cornelis Escher
Maurits Cornelis Escher
Maurits Cornelis Escher Biyografisi 20... [post_ad]-->

Maurits Cornelis Escher Biyografisi

20. asır, Hollandalı grafik sanatçısı


Mauk takma adıyla tanıdık Maurits Cornelis Escher, 18 Haziran 1898 yılında Hollanda'nın Leeuwarden kentinde doğdu. İnşaat mühendisi George Escher ve Sarah Gleichman 'ın dört erkek çocuğundan en küçüğüydü. Aile, 1903 yılında Arnhem'e taşınınca, Maurits Cornelis da piyano ve marangozluk eğitimi almaya başladı.

Okul yıllarında epeyce başarısız bir öğrenciydi, fakat bunun yanı sıra resme olan yeteneği öğretmenlerinin dikkatini çekmişti. 1919 yılında Harlem Mimarlık ve Süsleyici Sanatla Okuluna girdi. Aldığı mimarlık eğitiminin etkisi daha sonraki eserlerinde yararlanacağı en büyük kaynak olmuştur. Samuel Jessurun de Mesguita adındaki bir öğretmeni Escher'in grafik fotoğraf alanındaki büyük yeteneğini keşfederek onu bu alanda eğitim görmesi için ikna etti. Böylece 1922 yılında grafik resim ve eşsiz baçin okuldan ayrıldı.

Benzer yıl hayatını ve sanatını büyük ölçüde etkileyecek olan güney seyahatine çıktı. İtalya ve İspanya'daki gezileri esnasında Akdeniz yaşamından ve mimarisinden oldukça etkilendi. İtalya'da bulunduğu sırada Jetta Umiker ile evlendi(1924). Genç çift 1935 yılına dek Roma'da yaşadı. Fakat Faşizm hareketinin yükselişe geçmesiyle buradan ayrılıp İsviçre'ye taşınmak zorunda kaldılar. Akdeniz iklimine alışılmış olan aile burada mutlu olamadı ve her yerde taşınarak 1937'de Belçika'ya yerleşti. Lakin bu sefer de II. Dünya Savaşı'nın patlak vermesiyle, son kez 1941 Ocak'ında Hollanda'nın Bearn kentine taşındılar.

20 Nisan 1955 yılında şovalyelik ünvanı aldı. Hollanda'da yaşadığı dönemde bir çok meşhur eserini yarattı. İtalya'nın peyzajından etkilendiği gibi bu ülkenin soğuk ve kapalı atmosferi de eserlerini epeyce etkiledi.

Escher, hem bu dönemde matematik ve perspektif üstüne de çalıştı. Artan Bir Şekilde daha karışık bir biçim anlayışı geliştiren artist, simetri, sonsuzluk ve 3 boyutluluğun 2 boyutta araştırılmasına yoğunlaştı. Hatasız çizim tekniğiyle, en büyük grafik sanatçılarından biri olan Escher, 448 litograf ve 2000'in üstünde çizim bırakmıştır. başta 1962 yılında hastalanıp hastaneye kaldırıldı. sağlık durumu giderek kötüleşen sanatçı 1964 ve 70 yıllarında bir kaç defa daha hastaneye kaldırıldı. Son olarak 1972 yılı Mart ayında tekrar kötüleşti vetti.

Sanatçının esas eserleri;"Waterfall" (1961), "Up and Down" (1947), "Drawing Hands" (1948), "House of Stairs" (1951), "Reptiles" (1943),"Moebius Strip II" (1963), "Metamorphosis III" (1967-1968) ve son çalışması "Snakes" (1969)dir.


Etiketler:mc escher art,mc escher prints,relativity (m. c. escher),mc escher facts,mc escher tessellation
Maurits Cornelis Escher Kimdir Biyografisi Reviewed by My Turknet on 12/16/2017 Rating: 5
Tüm hakları saklıdır. Myturknet.com © 2014 - 2018
Destekleyen By Blogger, Tasarım by Myturknet

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.