Mata Hari Kimdir Biyografisi

Mata Hari
Mata Hari
Mata Hari Biyografisi Dansçı ve dünya tarihinin en meşhur bayan ajanı... [post_ad]-->

Mata Hari Biyografisi

Dansçı ve dünya tarihinin en meşhur bayan ajanı. Hakiki adı Endonezcede 'Şafağın Gözü' anlamına gelen Margaretha Geetruide Zelle'dir. I. Dünya Savaşı yıllarında Almanlar hesabına çalıştığı için Fransızlar kadar idam edilmiş, sansasyonel hayatı nedeniyle büyük alaka görmüştür.
7 Ağustos 1876'da Hollanda'nın Leeuwarden kentinde dünyaya geldi. Babası şapka imalatçısıydı. Bir dönem sonradan idareli durumları bozuldu. Manastırda eğitim gören Mata Hari, 19 yaşındayken babası iflas etti. Bu baskı olayın peşinde Hari, gazete ilanı aracılığıyla Hollandalı Binbaşı Rudolf ‘Jonny ’ Macleod ile tanıştı ve çift kısa bir vakit daha sonra evlendi. Bu evlilikten Norman adında bir oğlu ve Non isimli bir kızı oldu.

Kendisinden 20 yaş büyük olan eşinin görevi dolayısıyla önce Amsterdam'da ardındaki da Java adasında bulundu. Bir Hint adasında olmanın bütün kültürel etkisini yaşayan Hari burada dansa merak sardı. Java adasından döndükten sonra Macleod'la olan evliliği kocasının içki düşkünlüğü ve pavyon merakı yüzünden çatırdamaya başlayan Zelle, boşanma kararı verdi. Arkasında Paris'e yerleşti. İçindeki dans tutkusu Paris'te yaşam bulmuştu ve Mata Hari hayatını dans ederek kazanmaya başladı. Kısa sürede meşhur olan, sahne aldığı klüplerde azımsanmayacak bir hayran kitlesi şampiyon Zelle'nin ünü sonunda Paris sınırları dışına taştı ve Londra, Viyana, Berlin, Roma gibi Avrupa'nın önemli şehirlerinde telaffuz edilmeye başlandı.

Kendisini izlemeye gelenler aralarında sadece sanatseverler değil, toplumun bütün kesimlerinden seçkin bir kalabalık da oluyordu. Siyasetçiler, devlet başkanları ve bakanlar da Hari'nin sahne performansına hayrandı. Bu dönemde epeyce önemli kişilerle tanışma fırsatı bulan dansçının sosyal hayatı gittikçe zenginleşiyor ve çevresi genişliyordu. Bunun üzerine Almanlar Hari'yi kendi saflarına alıp ajan olarak çalıştırmak üzere eğitmeye karar verdiler. Arkasında Hari, Alman Bakımlı Servisi'ne katıldı ve I. Dünya Savaşı'ndan birkaç yıl önce Almanya'nın Löerrach şehrindeki Espionaj Okulu'nda casusluk üzerine eğitim gördü. Alman Kuytu Servisi'ndeki kod numarası H21 olan dansçı, 1915'te yeniden Paris'e döndü. Fransa karşısında casusluk teşkilatı bir vakit daha sonra onun Almanlar için çalıştığını anlayacak ve çift kenarlı alıştırma teklifinde bulunacaklardı. Hari teklifi kabul etmiş belirdi fakat Fransızlar ona güvenmiyordu. Onu sınamak için Belçika'ya göndermeye karar verdiler. Mata Hari orda altı Fransız ajanla birlikte çalışacaktı.

Aradan 2 hafta geçtikten sonradan, Hari'nin brafından yakalandı ve kurşuna dizildi. Bu olayın peşinde meşhur dansçıya güvenilemeyeceği kanıtlanmış oldu. Keza Almanların keza de Fransızların güvenini kaybeden Hari, yeniden Fransa'ya döndü oysa Fransız cephesinde gerçekleşen tüm negatif olaylardan sorumlu tutulmaya başlandı. Bütün yenilgilerin suçu onun üstüne atılıyordu oysa yine de Fransa ve Hollanda hükümetlerinde tanıdığı nüfuz sahibi şahısların yardımlarıyla hazırlanan tuzaklardan kurtulmayı başarıyordu. Hari o dönemde Fransız, İngiliz, Rus subay ve devlet adamlarından topladığı fazla dar askerî bilgileri, kızına yazılmış olarak görülen şifreli özel mektuplarla Paris'ten Almanlar'a ulaştırıyordu. Yine De bu süreç fazla uzun süremeyeceğe benziyordu ve meşhur dansçı Alman askerî ve denizcilik istihbarat başkanlarıyla toplantılara katıldığı Madrid'den Paris'e döndükten hemencecik sonra, 13 Şubat 1917'de tutuklandı. Yapılan araştırmalarda evinde bulunan ve Alman Sıcacık Servisi'nden aldığı doğrulanmasa da miktarı kararsızlık uyandıran 30.000 marklık tahvil başına bela açtı. Bu parayla ilgili olarak mahkemeye "Hediye aldım" açıklaması yapan Hari'nin savunması inandırıcı bulunmadı ve Fransızlar onu idama hükümlü ettiler. İdama bu arada sakin olduğu gözlenen Mata Hari'nin son sözlerinden biri de "Bu Fransızlar beni öldürmekle ne kazanacaklar, savaşı mı kazanacaklar?" cümlesidir. Meşhur dansçı ve casus, 15 Ekim 1917'de kurşuna dizilirken gözlerini bağlatmayarak bir yiğitlik ve soğukkanlılık örneği göstermişti. 15 askerin görevli olduğu idamda Hari'ye yalnızca bir asker ateş edebildi.


Etiketler:matahari wikipedia,matahari indonesia,louise jeanne macleod,yoshiko kawashima,captain vadim maslov
Mata Hari Kimdir Biyografisi Reviewed by My Turknet on 12/17/2017 Rating: 5
Tüm hakları saklıdır. Myturknet.com © 2014 - 2018
Destekleyen By Blogger, Tasarım by Myturknet

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.