Mary Boleyn Kimdir Biyografisi

Mary Boleyn
Mary Boleyn
Mary Boleyn Biyografisi Mary Boleyn, ünlü Boleyn ailesinin kızlarından biridir... [post_ad]-->

Mary Boleyn Biyografisi

Mary Boleyn, ünlü Boleyn ailesinin kızlarından biridir. VIII. Henry döneminde yaşayan ve onun bir dönem metresi olmuştur.

Mary Boleyn, 1499 yılında İngiltere ’de Norfolk'taki Blickling Hall ’de Sir Thomas Boleyn ile Elizabeth Howard'ın kızı olarak doğmuştur. Hever şatosunda büyümüştür. Babası Sir Thomas Boleyn birçok dil haberdar olan saygıdeğer bir diplomattı ve kral VIII. Henry'nin en sevdiği saraylılardan biriydi. George Boleyn adında abisi vardı. İngiltere kralı VIII. Henry'nin ikinci karısı olan Anne Boleyn (d.1501) adında kız kardeşi vardır. İngiltere kraliçesi I. Elizabeth'in de teyzesidir.

Mary Boleyn, Babasının Paris Büyükelçiliği esnasında kardeşi Anne Boleyn ile Fransa Sarayı ’nda bulunma şansı buldu ve Fransızca, müzik, dans gibi dersler aldı. daha sonra kral VIII. Henry'nin kardeşi Mary Tudor Fransa kralı XII. Louis ile 1514 yılında evlenmek üzere Fransa'ya gidince, orada onun nedimesi oldu.

Mary Boleyn, daha önce 1509 yılında Kral VIII. Henry'nin Aragonlu Catherine ile evlenmesi esnasında da nedimelik yapmıştır.

Mary Boleyn, 1519 yılında İngiltere'ye döndükten sonradan 4 Şubat 1520 tarihinde İngil ile evlendi. 1528 yılında eşi Sir William Carey vebadan öldü. Bu sırada bununla beraber kral VIII. Henry'nin metresiydi. Kral VIII. Henry ’den Catherine Carey ve Henry Carey adlarında iki çocuğu oldu. İkinci çocuğu Henry ’ye hamile iken Ocak 1522 yılında Fransa ’dan İngiltere ’ye dönen kardeşi Anne Boleyn ’e aşık olan kral VIII. Henry ile ilişkisi bitti.

İkinci evliliğini 1534 yılında bir asker olan William Stafford ile yaptı. Bu evliliğin kabul görmemesi üzerine saraydan uzaklaştırıldı. sonra sefalet içine düştüğünde saraya mektuplar yazmış, bu mektuplara Kral VIII. Henry aldırışsız kalırken, Kral VIII. Henry ile 1533 yılında evlenmiş olan kardeşi Anne Boleyn destek amaçlı altın bir kupa ve bir miktar para göndermiştir. Bu, iki kızkardeşin son yakınlaşmasıdır; yaklaşık olarak Mary'nin saraydan uzaklaştırılmasından daha sonra bir daha hiç görüşmemişlerdir. Mary de bir daha saraya dönmemiştir. Zaten kardeşi Anne Boleyn ’de 1536 yılında başı kesilerek idam edilmiştir. 1543 yılında ölene değin evli kaldı. İkinci evliliğinden Anne ve Edward adında iki çocuğu olmasına rağmen, Edward erken yaşında (1535-1545) ölmüştür. William Stafford ve Mary Boleyn'in çocuklarının hiçbiri hayatta kalmamıştır.

Anne Boleyn ve abisi George Boleyn idam edildikten sondan bir yıl sonrada babası Sir Thomas Boleyn ölünce Mary Boleyn'e dar yaşamasına yetecek kadar malvarlığı kalmış, 1543 yılında ölene değin sıkıntı çekmeden yaşamıştır.

Mary Boleyn, 19 Temmuz 1543 tarihinde İngiltere, Essex ’de 44 yaşında ölmüştür.

2008 yılında yapılan “Boleyn Kızı” filminde Natalie Portman Anne Boleyn rolünü oynarken; Scarlett Johansson ablası Mary Boleyn, Eric Bana VIII. Henry rollerini oynadı. Diğer rollerde ise Jim Sturgess, Mark Rylance, Kristin Scott Thomas, Eddie Redmayne, Benedict Cumberbatch, Andrew Garfield gibi oyuncular rol aldı.


Etiketler:
Mary Boleyn Kimdir Biyografisi Reviewed by My Turknet on 12/16/2017 Rating: 5
Tüm hakları saklıdır. Myturknet.com © 2014 - 2018
Destekleyen By Blogger, Tasarım by Myturknet

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.