Margaret Thatcher Kimdir Biyografisi

Margaret Thatcher
Margaret Thatcher
Margaret Thatcher Biyografisi Demir Leydi lakaplı İngiltere Başbakanı... [post_ad]-->

Margaret Thatcher Biyografisi

Demir Leydi lakaplı İngiltere Başbakanı.
13 Ekim 1925 tarihinde, İngiltere ’nin Grantham kasabasında dünyaya geldi. Manav bir babanın kızı olan Tratcher ’ın evlenmeden önceki adı Margaret Hilda Roberts ’dı.

Birincil ve orta dereceği eğitimlerini başarıyla tüketen Thatcher, üniversite eğitimi için Oxford ’a alt olan Somerville Koleji ’ni tercih etti ve burada kimya üstüne eğitim aldı. Babasından aldığı sıkı Metodist dini inancı burada da sürdürdü ve 1946 yılında, Oxford Üniversitesi Muhafazakarlar Derneği ’ne başkan olarak seçildi.

Babası Alfred Roberts, manavlığın yanı sıra yerel bir siyasetçiydi de. Onun etkisiyle, genç Margaret 1950 yılında Muhafazakar Parti ’den seçimlere girdi. 1951 yılında ise, zengin bir iş adamı olan Denis Thatcher ile evlenerek Thatcher soyadını aldı.

1959 yılında, Finchley bölgesinden namzet olduğu seçimi kazanarak Avam Kamarası ’ından meclise girdi. Eşcinselliğin kabahat olmaktan çıkmasını ve sopa ile dövülerek verilen cezaların kaldırılmasını sağlamak, kürtaj ’a müsade verilmesini müdafaa etmek, meclis toplantılarının halka açık olmasını karşılamak gibi, muhafazakar milletvekillerince o kadar savunulmayan, ilerici fikirleri olsa da, idam cezasını savunması ve de Işçi Partisi ’ni komünist olarak gördüğü suçlayıcı konuşmaları gibi yönlerde muhafazarlığa ne değin alt olduğunu da göstermiş oldu.

1967 yılında, önce ulaştırmadan, daha sonra da, 1970 seçimlerini Muhafazakar Parti ’nin kazanması ile birlikte eğitimden sorumluluk sahibi devlet bakanı oldu. Ilk icraatlarından birisi, 7 ile 11 yaş aralarında çocuklara dağıtılan ücretsiz sütü uyandırmak olunca kamuoyunda lakabı süt hırsızına çıktı.

1974 yılında, Muhafazakar Parti başkanı Heat seçimi kaybetti. Heat ’ın ekonomi politikalarını beğenmeyen Thatcher, tercih sonuçlarınından kullanmak istedi ve 11 Şubat 1975 tarihinde yapılan seçimde Muhafazakar Parti ’den başkan adayı oldu. Hayret Verici bir şekilde seçimleri kazanarak partinin genel başkanı olmaya yargı kazandı. Partisi ile beraber gösterdiği sert muhalefet ile emekçi partisinin tahtının sallanmasında kayda değer bir etmen oldu ve de 1979 yılında yapılan genel seçimlerde, Callaghan Hükümeti ’nin düşmesi üstüne Muhafazakar Parti ’den başbakan oldu.

Muhafazakar lakin liberal bir siyasi politika izleyen Thatcher, gelişen işsizlik ve de enfasyona rağmen aidat oranlarını arttırarak muhalefetten derin eleştriler aldı. Eleştrilere karşın yolundan dönmeyeceğini açıklasa da 1978 ile 1983 yılları arasında %30 gerileyen sanayi üretimi ve de yüzde beşlere değin tırmanan işsizlik oranı karşısında hükümet kuvvet kaybediyordu. 1982 yılında, Arjantin ile yapılan Falkland Savaşından İngiltere ’nin galip durumda çıkması kamuoyundaki endişeleri yok etti ve de Muhafazakar parti 1983 seçimlerinden galip olarak ayrıldı.

Idareli hayatın ülkede kötüye gitmesi, siyasetçiler ile sendikalar aralarında büyük bir stres yarattı. Bilhassa 1984 yılında düzenlenen büyük maden grevinde kendisini belirten bu stres, Muhafazakar parti lehine sonuçlandı ve İngiltere ’de sendika sistemi çökmeye başladı. Aynı yıl Thatcher ’ın finansal politikasından hoşnut olmayan IRA, ona bir suikast düzenledi ama Thatcher bu suikastten sağ olarak kurtuldu.

Özelleştirmeyi destekleyen politikalara imza atan Thatcher, ülkedeki öyle fazla halk kuruluşunu halka açarak halkın beğenisini kazanan bir politika uyguladı. Bu politikanın olumlu sonuç vermesi İngiliz halkının görüşlerini bir defa daha Muhafazakar Parti lehine değiştirerek 1987 seçimlerini kazanmalarına yol açtı. İlgiltere tarihinde, Lord Liverpool ’dan sonra üç defa başbakan olan tek insan olarak Margaret Thatcher da tarihe geçmiş oldu.

Yüksek faiz oranları, kelle vergisi olarak da adlandırılan gelire yok bireye oranlı ücret, meslek adamlarının desteğini çekmesi gibi nedenler Thatcher ’ı yıpratmıştı, lakin seçimle iş başına geldiğinden bir sonraki seçime dek görevinde kalması gerekiyordu. Bunun çözümünü parti içi muhalefet buldu ve de 22 Kasım 1990 tarihinde yapılan oylama öncesi Thatcher, muhalefetin baskılarına dayanamayarak, kendi isteği ile partisinden istifasını vermek zorunda bırakıldı.

Siyasi yaşamının sona ermesinin gerisinde Barones ünvanına layık görüldü ve bu sayede Lordlar Kamarasına girme imkanı elde etti. Bu tarihten daha sonra, Avam Kamarası ’nda faal siyasette bulunmadı.

Margaret Thatcher, 8 Nisan 2013 sabahı Londra'daki evinde felç geçirdi, ardındaki vefat etti.

Aldığı Ödüller;

Asil Garter Örgütü leydisi

Liyakat Madalyası

Majestelerinin Privy Konseyi üyesi

Kraliyet Derneği üyesi

Carlton Klübünün onursal üyesi, klübün bütün üyelik hakları tanınan tek kadın üyesi

Başkanlık Hür Madalyası (ABD)

Cumhuriyetçi Senatoryal Serbest Madalyası (ABD)

Ronald Reagan Serbest Ödülü (ABD)


Etiketler:margaret thatcher education,margaret thatcher prime minister,margaret thatcher death,margaret thatcher children,margaret thatcher iron lady
Margaret Thatcher Kimdir Biyografisi Reviewed by My Turknet on 12/18/2017 Rating: 5
Tüm hakları saklıdır. Myturknet.com © 2014 - 2018
Destekleyen By Blogger, Tasarım by Myturknet

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.