Mahmut Abbas Kimdir Biyografisi

Mahmut Abbas
Mahmut Abbas
Mahmut Abbas Biyografisi Mahmut Abbas, 26 Mart 1935 tarihinde İsrail ’in kuzeyinde yer alan Safed kasabasında doğmuştur... [post_ad]-->

Mahmut Abbas Biyografisi

Mahmut Abbas, 26 Mart 1935 tarihinde İsrail ’in kuzeyinde yer alan Safed kasabasında doğmuştur. 1948 yılında İsrail kurulunca mülteci durumuna geldi. 1948 yılında ailesiyle birlikte bir sığınmacı olarak gittiği Suriye'de bir zaman ilkokul öğretmeni olarak çalıştı. sonradan Şam Üniversitesi ve Kahire üniversitelerinde hukuk eğitimi gördü. Moskova'da Rusya Halkların Dostluğu Üniversitesi tarih alanında doktora yaptı.
Katar ’da varlıklı bir işadamı olduktan sonra 1980 ’li yılların ortasında ülkesine dönebildi. Burada ilerde kendisini Filistin hareketinin başına getirecek ilk adımları atarak, yeraltında etkinlik belirten Filistinli grupları organize etmeye başladı. Burada yetiştirdiği gençler daha sonra Filistin Kurtuluş Örgütü ’nde manâlı görevlere geldi. Mahmut Abbas, Yaser Arafat ile birlikte El Fetih ’i kurdu. Filistin davası için mücadele ederken, Arafat ’ı Ürdün, Lübnan ve Tunus ’taki sürgününde yalnız bırakmadı. Yaser Arafat ile birlikte Filistin Kurtuluş Örgütü'nün yöneticileri arasında oldu. ilk olarak örgütün finansal işlerinin sorumluluğunu aldı. 70 ’lı yıllarda güvenlikle ilgili tahsis üstlendi, 1980 ’de ise FKÖ ’nün ulusal ve milletlerarası ilişkileri departmanı sorumlusu oldu. Eksik sayıda ılımlı Filistinli politikacıdan biri olarak, İsrail ve ABD hükümetleriyle diyalogu sürdürdü.

İsrail-Filistin çatışmasına dostane çözüm bulunmasını savundu, Yahudi gruplarla diyaloğa takviye verdi, iki devletli çözümden yana oldu. Oslo ’daki dar görüşmelere katılan Filistin heyetinin başkanlığını üstlenmesi Abbas ’ın FKÖ içinde güvercin olarak tanınmasına yol açtı. 1993 yılında örgüt namına İsrail ile barışma anlaşmasına imza attı.

2003 yılında özerk Filistin yönetiminin başbakanlığına Yaser Arafat göre ABD başkanı George W. Bush keza de İsrail başbakanı Ariel Şaron tarafından Ortadoğu Sorunu'nun çözümü için talepleri karşı getirildi. 29 Nisan 2003 tarihinde ilk başbakan oldu. Fakat tüm yetkilerine sahip olamadı, bu da hareket alanını epeyce sınırladı. Yaser Arafat ile yaşadığı iktidar mücadelesi sonucu 4 ay sonradan 6 Eylül 2003 tarihinde başbakanlıktan istifa etti.

Yaser Arafat'ın 11 Kasım 2004 tarihindeki ölümünden sonradan Filistin Kurtuluş Örgütü başkanlığını devraldı. 9 Ocak 2005 tarihinde yapılan seçimlere El Fetih'in adayı olarak girdi ve oyların % 62.52'sini alarak Filistin Devlet başkanı seçildi.

Mahmut Abbas, Amina Abbas ile evlidir. Yasser, Mazen, Tareq adında üç çocuğu vardır.

Mahmut Abbas, 12 Ocak 2015 tarihinde Türkiye ’yi ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kadar Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda devlete ait törenle karşılandı.


Etiketler:gazetehaberleri,mahmud abbas,filistin,bugün,dunya
Mahmut Abbas Kimdir Biyografisi Reviewed by My Turknet on 12/18/2017 Rating: 5
Tüm hakları saklıdır. Myturknet.com © 2014 - 2018
Destekleyen By Blogger, Tasarım by Myturknet

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tema resimleri diane555 tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.