Kurtdereli Mehmet Pehlivan Kimdir Biyografisi

Kurtdereli Mehmet Pehlivan
Kurtdereli Mehmet Pehlivan
Kurtdereli Mehmet Güreşçi Biyografisi Küçük yaşta başlayarak devrinin en ünlü pehlivanları ile güreşler tuttu ve onlar arasında yer aldı... [post_ad]-->

Kurtdereli Mehmet Güreşçi Biyografisi

Küçük yaşta başlayarak devrinin en ünlü pehlivanları ile güreşler tuttu ve onlar arasında yer aldı. 1911 ’de 32 gecede 43 müsabakaya çıkarak rekor kırmıştı ve ‘Evren Şampiyonu ’ ilan edilmişti.

Kurtdereli Mehmet Güreşçi, 1864 yılında Razgrad, Bulgaristan ’da doğmuştur.195 cm. boyunda ve 148 kilo olan Kurtdereli Mehmet Güreşçi, bugün Bulgaristan sınırları içinde kalan Türklerin yoğun olarak yaşadığı Deliorman bölgesi Razgrad ’ın Bukrovo köyünde doğmuştur. Ailesiyle beraber 1876–1878 yılları arasında “93 Harbi” diye bilinen Osmanlı-Rus Harbi sıralarında Türkiye ’ye göçerek, Balıkesir ’in Kurtdere Köyü'ne yerleştiler.

Kocaman yapılı bir çocuk olan Mehmet, cet sporumuz olan güreşe minik yaşta, kendi köyülince, 1.89 boyu ve 123 kiloluk cüssesi ile kendini, önce düğün güreşlerinde gösterdi. Arkasından panayır güreşlerine katıldı. Körpe delikanlı olan Mehmet, ilk derslerini Kadırga Meydanı güreşçilerinden Ahmet Güreşçi ile Adapazarlı Cinci Hoca'dan aldı.

Kurtdereli Mehmet, Susurluğun Kepekler köyündeki bir düğünde, zamanının başpehlivanlarından, kendisinden yaşça ve tecrübece büyük olan Katrancı Halil Pehlivana meydan okuyarak onunla güreş tuttu. Az Daha kan kusarak yaptığı güreş, hayatının en büyük yenilgisini almasına ve sağlığının bozularak bir sene yatağa bağımlı kalmasına neden oldu.

Birkaç sene daha sonra 1885'de 21 yaşında iken, tekrar bir zamanının efsanesi ve bütün zamanların en büyük güreşçisi olan Koca Yusuf ile güreş tuttu. Ama Koca Yusuf, güreşi yarım bırakarak: “Yazıktır, ezdirmeyin bu yetenekli delikanlıyı bana. O, ileride büyük bir pehlivan olacak” diye olgunluk gösterdi ve parsayrayı) ona bıraktı. Bu tarihten daha sonra Kurtdereli Mehmet, yaptığı güreşlerle tanınmaya başlandı.

Ünü; Balıkesir, Bursa, Çanakkale ile tüm Ege ve Marmara'ya yayıldı. Bu sıralarda, Yörük Ali Pehlivan'ın çırağı olan ve hayatı baştan başa hiç mağlubiyet yüzü görmemiş olan Çolak Mümin Pehlivan, kendisine ustalık yaptı. Kurtdereli, kendinden büyük ve kaslı pehlivanları yenmeye başlayınca, yağlı güreş camiasında 'Kurtdereli Mehmet Pehlivan' adıyla nâm saldı. 1,95 boyunda, 148 kilo ağırlığındaydı. Devrinin meşhur pehlivanları Koca Yusuf, Adalı Halil, Kara Ahmet, Katrancı Halil, Karagöz Ali, Filiz Nurullah ve Hergeleci İbrahim ile güreşleri oldu.

Padişah Abdülhamit II döneminde Batıya dışarı giden pehlivanlar arasında bulunan Kurtdereli, 1899 yılında Avrupa'ya gitti. Fransa, İngiltere ve ABD'de büyük başarılar kazandı ve Dünya Şampiyonu oldu. Kurtdereli, daha sonra Fransa, Britanya (İngiltere), Hollanda ve Amerika gibi ülkelere gezi etti ve bu ülkelerde yaptığı güreşlerde hiç yenilmedi. Callmett, Pitejenski ve Daumas Pique Plangue gibi meşhur güreşçileri yendi. Petrow'a yenildi. Galibiyetler listesine Hint Gulan, Macar Caya, Rus Baradonow ve Alman Müller'i de ekledi.

Kurtdereli Mehmet Güreşçi, 1899 yılında Kırkpınar'da, Kara Osman ve Adalı Halil'i yenerek Kırkpınar Başpehlivanlığı unvanını da elde etti.

1900 yılı yazında, Paris Uluslararası Fuarı sebebiyle bir Dünya Şampiyonası düzenlendi. Kurtdereli, Paris'e geldiğinde, ne şampiyonada yer bulabildi, ne de güreşecek pehlivan. Kurtdereli, Paris ve Londra'da yaptığı güreşlerde, “Hint Kaplanı” diye anılan Doğu'nun yenilmez şampiyonu Gulam Rüstem'i, Britanya Adaları Başpehlivanı Chalve'yi ve Rus asıllı büyük şampiyon Hackenschmit'i yenerek adını dünyaya duyurdu. İki saati aşan bir güreşten daha sonra Kurtdereli, Gulam'ı yere attı ve sol omuzu üstüne düşen Gulam, güreşemeyeceğini söyleyince başka bir zamana ertelenen güreş, ikinci kez yapılacağı sırada, Gulam'ın Hindistan'a kaçtığı anlaşıldı. Kurtdereli, daha sonra Londra, Viyana ve Berlin'de yapılan turnuvalara katılarak adını tüm dünyaya bir defa daha duyurdu. Kurtdereli, Berlin'de yaptığı beş maçtan ikisini kazanıp, üçünde de berabere kaldı.

Türkiye ’ye döndükten sonradan kendisi, ülkeye yararlılığından dolayı 5 Aralık 1901 ’de Sultan Abdülhamit II kadar bir; 5 Mart 1910 ’da da, Sultan Mehmet Reşat tarafından iki “Gümüş Sanayi Madalyası” ile ödüllendirildi. Bunun yanı sıra Kurtdereli ’ye, Sultan Abdülhamit II bir de patent verdi.

1902 yılında, Bursa'da yapılan şampiyonada ise Kurtdereli, finalde Madaralı Ahmet'i; İstanbul ’da yapılan şampiyonada da 2 metrelik ve 150 kiloluk Filiz Nurullah'ı yenerek Türkiye Şampiyonu oldu. Kurtdereli; 1903 yılının Ocak ayında, İstanbul Safvet Tiyatrosu'nda yapılan Türkiye Özgür Güreş Şampiyonası'nda birincil üç turu kolayca geçti ve dördüncü turda Madaralı Ahmet'i, finalde de Koca Hasan'ı toplam 5 saat 1 dakikada yenerek Türkiye Şampiyonu oldu. Bu güreş, dört gece devam etti ve Kurtdereli karşılaşmayı, güçlükle ve çift kazkanadı oyunu ile kazandı. “Frenk Güreşi” de denilen Greko-Romen'de ise Kurtdereli, üçüncü turda Neşat ile güreştiği sırada ayağından sakatlanarak şampiyonadan çekilmek zorunda kaldı.

Kurtdereli Mehmet Pehlivan, 47 yaşında iken 1911 yılında Macar pehlivanı Caya ’nın Taksim Talimhane ’de organize ettiği Ramazan Güreşlerine, güreş başına elli altın lira karşılığında katılmayı kabul eder. Doğrusu sol kolunda romatizma vardır ve yaşı da kırkı geçkindir. Lakin maddi sıkıntıları, güreş teklifini kabul etmesine neden olur. İdmansız şekilde talimhane meydanına çıkan Kurtdereli Mehmet, önce İngiliz Adams'ı, sonra da Hollandalı Frederik'i yener. Macar Şampiyonu Caya ile güreşirken onun kaçak güreşine öfkelenen Kurtdereli, sakat koluna aldırmadan Caya ’yı sardığı gibi Hergeleci İbrahim pehlivanın oturduğu yerin önüne bohça halinde fırlatıp atar. Atarken de, “Al usta, bu senin olsun” diye nara atar. daha sonra Avusturyalı rakibi Müller ’i yenen Kurtdereli, finale kalarak, Rus rakibi Baradanof ile karşılaşır. Dillere destan bir çaba olmasına rağmen, bu amansız güreşi de bileğinin hakkı ile almasını haberdar olan Kurtdereli Mehmet, kendinden hayli genç, iri ve idmanlı bütün rakiplerini acınacak halde ederek şampiyon olur. Şampiyonluğunu meydandan halka “Donanma yardımı” diye haykırarak bildiri etmiştir. Bu güreşlerde, Donanma Cemiyeti, yeni gemiler yaptırma girişiminde bulunmuş ve Kurtdereli sayesinde 600 altın lira toplamıştır.

1911 yılında Taksim ’de yaptığı Talimhane güreşlerinde 32 gecede 43 müsabaka yaptı. "Cihan şampiyonu" ilan edildi.

Son güreşini, yeniden 1911 ’de İstanbul'da yapan Kurtdereli, pehlivanlık geleneğine kadar kispetini Balıkesirli Hacı Kara Mehmet vasıtasıyla Kabe'ye yollayarak er meydanlarından çekildi.

Kurtdereli Mehmet Güreşçi, 11 Nisan 1939 tarihinde Balıkesir ’de 75 yaşında ölmüştür.

Her yıl namına Balıkesir ’in Kurtdereli köyünde Kırkpınar'dan sonradan Türkiye'nin en büyük yağlı güreşleri düzenlenmektedir. Balıkesir'de adını içeren kapalı spor salonu ve kendisinin büyük boyutta bir heykeli bulunmaktadır.


Etiketler:kurtdereli soz,koca yusuf,kurtdereli,mehmet,ile
Kurtdereli Mehmet Pehlivan Kimdir Biyografisi Reviewed by My Turknet on 12/14/2017 Rating: 5
Tüm hakları saklıdır. Myturknet.com © 2014 - 2018
Destekleyen By Blogger, Tasarım by Myturknet

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tema resimleri diane555 tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.