Köksal Toptan Kimdir Biyografisi

Köksal Toptan
Köksal Toptan
Köksal Toptan Biyografisi Milletvekili... [post_ad]-->

Köksal Toptan Biyografisi

Milletvekili. Uzun yıllardır politik arenada faaliyet bildiren Toptan, değişik partilerde bulunmuş, Kültür Bakanlığı ve Ulusal Eğitim Bakanlığı görevlerine getirilmiş, açık öğretim ve açık lise gibi ilklere imza atmıştır. Köksal Toptan, 9 Ağustos 2007 tarihi itibariyle TBMM ’nin 24. başkanı olmuştur.
Köksal Toptan, 1943 yılında Rize'de Camidağı Köyü ’nde Talat Fehmi Toptan ve Saadet Toptan'ın üçü kız, yedi kardeşin en büyüğü çocukları olarak dünyaya geldi. Köksal ve Havva (Dilaver) Rize ’de, Süheyla (Somun), Şampiyon, Emine (Yücel), Adnan ve Semra (Tuna) Zonguldak ’ta dünyaya geldi. Köksal Toptan, kökeni Kafkaslara uzanan Topaloğlu Ali Ağa ’nın torundur. Zonguldak Ereğli Kömürleri İşletmesi ’nde memur olarak çalışan bir babanın birincil çocuğudur. lkokulun birinci sınıfını Rize ’de köyünde başladı, İlkokul eğitimini Zonguldak Kilimli Okulu'nda tamamladıktan daha sonra sırasıyla Merkez Ortaokulu ve Mehmet Çelikel Lisesi'ne devam etti. 1962 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni şampiyon Toptan, 1963-1966 yılları aralarında istanbul'da Hak Partisi'nin gençlik kollarında başkanlık ve yönetim kurulu üyeliği yaptı. O dönemde hem Ulusal Türk Talebe Birliği'nin de çalışmalarına katılan Toptan edebiyatlıyordu. Bir Takım şiir ve yazıları dergilerde yayınlanan Toptan, farklı alanlara yönlendirilmiş yarışmalarda dereceler de kazandı.

Toptan 1966'da üniversite eğitimini tamamladıktan derhal daha sonra İstanbul'da avukatlık stajına başladı ama babasının rahatsızlığı sebebiyle stajına Zonguldak'ta devam etme kararı aldı. 5 Ocak 1968 yılında profesyonel olarak avukatlık yapmaya başlayan Toptan, bir yana da üyesi olduğu hak partisi teşkilat kademelerinde tahsis aldı. İl başkanvekilliği ve belediye meclis üyeliği görevlerinde bulunan Toptan, Zonguldak'ta maden fakültesi kurulması için manâlı çalışmalarda bulundu. O Kadar fazla sivil toplum örgütünün başkan, kuruculuk ve yöneticiliğini yapan Toptan, askerliğini Sarıkamış ’ta, askeri egemen olarak tamamladı.

7 Haziran 1977 tarihinde yapılan seçimlerde hak partisi Zonguldak milletvekilliğine seçildikten sonradan TBMM yargı ve kit komisyonu üyelikleri yaptı. Toptan daha sonra gerçekleştirilen büyük kongre sonunda partinin merkez asalet divan başkanlığı görevine getirildi.

12 Kasım 1979 tarihinde iktidar olan Süleyman Demirel hükümetinde devlet bakanlığına atanarak Türkiye'nin en genç bakanlarından biri oldu. Toptan'ın görevi 12 Eylül 1980 darbesine dek sürdü. Bu dönemde Ankara'da hür avukat olarak çalışmaya başlayan Toptan, hakkında açılan pek çok davada Süleyman Demirel'in avukatlığını üstlendi.

1983'te parti kurucusu olmağru Yol Partisi'nin kuruluş ve teşkilatlanma çalışmalarına faal olarak katılan Toptan, 28 Eylül 1986'da yapılan ara seçimlerde Zonguldak ikinci bölgeden milletvekili olarak seçildi. DYP'nin seçimle gelen birincil dört milletvekilinden biri olmuştu.

1987 eylülünde Süleyman Demirel'in genel başkan seçildiği DYP büyük kongresinin divan başkanlığını yapan Toptan, 1987 genel seçimlerinde yeniden Zonguldak milletvekili olarak seçildi ve DYP TBMM grup başkanvekili oldu.

Grup başkanvekilliği görevini üçbuçuk yıl sürdüren Toptan, 1990 kongresinde DYP genel idare kurulu üyeliğine seçildi. Toptan 1991 genel seçimlerinde DYP Bartın milletvekili seçildi arkasında milli eğitim bakanlığı görevine getirildi. Açık öğretim ve açık lise gibi ilklere imza atan Toptan, Türki cumhuriyetlerinden on bin öğrenciyi eğitim almaları için Türkiye'ye getirtti. Içten Yol Partisi'nin 13 Haziran 1994 tarihinde yapılan büyük kongresinde genel başkanlığa aday olan Toptan kongreyi kaybetti ve bakanlıktan ayrıldı.

1993 Kasım kongresinde en yüksek oyu olarak her yerde GİK üyesi seçilen Toptan, 1995 yılında Kültür Bakanlığı yaptı. Aynı sene yapılan seçimlerde Bartın'dan milletvekili seçildi.

1999 genel seçimlerinden netice alamayan Toptan çalışmalarını Türk vakfı üstünde yoğunlaştırdı. 3 Kasım 2002 tarihinde yapılan seçimlerdeyse Adalet ve Kalkınma Partisi Zonguldak milletvekili seçildi ve TBMM adalet komisyonu başkanlığına getirildi.

22 Temmuz 2007 seçimlerinde yeniden AK Parti'den Zonguldak Milletvekili seçildi. 9 Ağustos 2007'de TBMM Başkanlığı için yapılan ilk tur seçimlerinde 450 gibi rekor bir oyla TBMM Başkanlığına seçildi. Ağustos 2009'da yapılan TBMM Başkanlığı seçiminde adaylığını koymadı. 2011 genel seçimlerinde Zonguldak Milletvekili olarak her tarafta TBMM'ye seçildi.

Köksal Toptan, Saime Akpınar ile evli ve 3 çocuk babasıdır.


Etiketler:köksal,toptan,kimdir?,eski,meclis
Köksal Toptan Kimdir Biyografisi Reviewed by My Turknet on 12/18/2017 Rating: 5
Tüm hakları saklıdır. Myturknet.com © 2014 - 2018
Destekleyen By Blogger, Tasarım by Myturknet

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.