Son Yayınlar

recent

Kleopatra Kimdir Biyografisi

Kleopatra
Kleopatra
Kleopatra Biyografisi Doğumu : MÖ 69 İskenderiye, Darı Ölümü : MÖ 12 Ağustos 30 İskenderiye, Mısır Mısır kraliçesi Kleopatra, MÖ 69 yılında antik Darı ’ın İskenderiye şehrinde ailesinin üçüncü kızı olarak doğmuştur... [post_ad]-->

Kleopatra Biyografisi

Doğumu : MÖ 69 İskenderiye, Darı Ölümü : MÖ 12 Ağustos 30 İskenderiye, Mısır Mısır kraliçesi

Kleopatra, MÖ 69 yılında antik Darı ’ın İskenderiye şehrinde ailesinin üçüncü kızı olarak doğmuştur. Annesi Cleopatra V of Egypt, babası XII. Ptolemaios ’dur. Aslen Yunan olan Kleopatra, esas unvanı VII. Kleopatra olmasına rağmen kendisinden önce gelenler unutulduğu için, özetle Kleopatra olarak bilinir. Büyük İskender'in Darı ’ı fethi sırasında o diyarda kurulan Ptoleme krallığının başında babası Ptoleme XII bulunuyordu.

Babası kral Ptoleme XII, sadece buyruğu altındakilere yok, çocukların Günün birinde uzaklardayken, en büyük kızı Tryphaena tahtı ele geçirdi. O öldürüldükten daha sonra da taht, ikinci kızı Berenice'ye geçti. Sonradan da, Ptoleme Roma yardımıyla geldi ve onu idam ettirdi.

İyi bir eğitim aldığı varsayım edilen Kleopatra kendi dilinden diğer İbraniceyi, Arapçayı, Farsçayı, Ermeniceyi, Habeşçeyi, ve Somali dilini keza okuyup ayrıca yazabiliyordu.

Kleopatra, MÖ 12 Ağustos 30 tarihinde Darı ’ın İskenderiye şehrinde 39 yaşında ölmüştür.

Kleopatra, M. Ö. 51 yılında 18 yaşında iken babası XII. Ptolemaios ’un vasiyeti üzerine 9 yaşındaki kardeşi “Ptoleme XIII” ile evlendi. O zamanlar Darı'da baskın olan Yunanlılar Darı toplumuna karışmamak için kendi soylarından olan kişilerle evleniyorlardı, bu da akraba evlilikleri sonucu özürlü insanların doğumuna yol açıyordu. Babası öldüğünde 18 yaşında olan Kleopatra tahta çıktı. Ama Kleopatra kimsesiz hükümdar almak istiyordu. En azından kendisinden çok ufak olan kardeşiyle benzer hakları paylaşmak istemiyordu.

Halkın içine girebilmek ve halkın kendisini benimsemesi için kendini Darı dinine verdi. M.Ö. 48 yılında, Kleopatra vekiller tarafından görevden kovuldu. Kardeşi tarafından iktidardan uzaklaştırılıp Güney Darı'daki Nil Vadisi'ne sürgüne yollandı. Kleopatra iktidara yanına büyük Roma diktatörü Jül Sezar ile geri döndü.

Kleopatra ’nın bir halı içinde Sezar ’ın sarayına girdiği ve bu büyük kralı kendine aşık ettiği söylenti edilir. Kleopatra, Sezar'ı etkilemeyi planlıyordu ama pratikte ona ulaşması oldukça zordu. Sicilyalı kölesi Apollodores'in önerisiyle kendini kilime sardırtarak Sezar'ın huzuruna taşıttı. Sezar, Kleopatra'nın aklından ve cesaretinden oldukça etkilenmişti. Kleopatra'yı erkek kardeşiyle de barıştıran Sezar, onların arasını bozan harem ağasını da öldürttü.

Koskoca Sezar'ı kendine aşık eden bu kadının ihtirası Sezar'a Darı ordusu karşısında kendi gemilerini yaktırmış, meydana çıkan yangın da İskenderiye'deki kütüphaneye sıçramış ve "insanlığın hafızası" kabul edilen bu kütüphanenin bir kısmını alevler yutmuş.

Bu olaydan sonra kardeşi, kimsenin bilmediği bir sebeple Nil sularında boğuldu. Kardeşinin aradan çekilmesi ile Kleopatra tek başına iktidar koltuğuna oturdu.

Kleopatra Calpurnia ile evli olduğu sırada M.Ö. 46 yılında Sezar ’dan bir çocuğu oldu ve minik Sezarion ’u alıp Romaya gitti. En büyük hayali, iki imparatorluğu birleştirip Büyük İskender ’in de gerçek dışı olarak bilinen bütün dünyaya sahip olmaktı. M.Ö. 44 ’te Sezar ölünce bu hayallerini ertelemek zorunda kaldı. Sezar ’ın ölümünden daha sonra Kleopatra Mısır ’a döndü ve oğlu XV. Ptolemy Caesarion ’u da yardımcısı yaparak hükümdarlığını bildiri etti. Sezar ölünce Roma İmparatorluğu, tahta çıkan Octavian (Sezar'ın yeğeni ve resmi evlatlığı) ve Marcus Antonius aralarında ikiye ayrıldı. Doğu, bundan böyle Marcus Antonius tarafından yönetilmekteydi ve birincil işi de M.Ö. 41 yılında Mısır'ı ziyaret oldu.

Marcus Antonius Kleopatra'ya delice aşık oldu. Kleopatra'nın Marcus Antonius'dan da ikiz kız çocuğu oldu. Bir sene burada İskenderiye ’de Kleopatra ’yla birlikte yaşayan Marcus Antonius ayrıldıktan sonradan M.Ö. 37 yılında geri gelerek bir zaman Antakya'da yaşadılar. M.Ö. 36 yılında ufak bir seremoniyle evlendiler. Benzer sene oğulları Ptolemy Philadelphus dünyaya geldi. Sezarion ’un Jul Sezar ’ın oğlu olduğunu kabul ederek Kleopatra ve oğlunun ortak hükümdarlığını duyuru etti.

Bu yıllarda Octavius'a savaş açtılar. M.Ö. 31 yılında Aktium'da yapılan savaşta Kleopatra ve Marcus firar etmek zorunda kaldı. Kleopatra çocuklarının tahta geçmesi için Octavius ’la anlaşmaya çalıştı ama başaramadı. İskenderiye'deki sarayına dönen Kleopatra'nın kendisini bir kobraya sokturarak intihar ettiği rivayet edilir. Lakin son zamanlarda zehir içerek öldüğü anlaşılmıştır. Basit yapılan bu zehir, acı çektirmeden birkaç saat içinde öldürüyordu. Öldüğünde 39 yaşındaydı.

M.Ö. 69-30 yılları aralarında yaşamış ünlü Darı kraliçesi. Bilhassa Roma İmparatorları Julius Caesar ve Marcus Antonius ile olan ilişkileriyle tarihe damgasını vurmuştur.

Hakkında defalarca film yapıldı. 1963 yılında Elizabeth Taylor, Richard Burton ve Rex Harrison ’un oynadığı “Kleopatra” adlı film yapılmıştır.


Etiketler:kleopatra download,kleopatra mac,kleopatra software,kleopatra wiki,kleopatra program
Kleopatra Kimdir Biyografisi Reviewed by My Turknet on 12/13/2017 Rating: 5
Tüm hakları saklıdır. Myturknet.com © 2014 - 2018
Destekleyen By Blogger, Tasarım by Myturknet

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.