Kevin Spacey Kimdir Biyografisi

Kevin Spacey
Kevin Spacey
Kevin Spacey Biyografisi Amerikalı aktör, yönetmen ve yapımcı... [post_ad]-->

Kevin Spacey Biyografisi

Amerikalı aktör, yönetmen ve yapımcı. Reel adı Kevin Spacey Fowler ’dır. Kişilik oyuncusu Spacey, tiyatro ile başladığı sanat yaşamına sinema kariyerinde rol aldığı birbirinden iddialı filmlerle devam etti. Sam Mendes ’in yönetmenliğini yaptığı American Beauty isimli filmdeki rolüyle en iyi erkek oyuncu oskarını kucaklayan aktörün manâlı filmlerinden bazıları, The Usual Suspects, Se7en, L.A. Confidential, The Negotiator ve The Life of David Gale ’dir.
26 Temmuz 1959 ’da South Orange, New Jersey, Amerika ’da dünyaya geldi. Babası Thomas Geoffrey Fowler yazar, annesi Kathleen Spacey ise sekreterdi. 2 kardeşi olan Spacey ’in babası American Nazi Party üyesi olduğu suçlamaları yüzünden işsiz kalınca 1963 ’te ailece Southern California ’ya taşındılar. Kız kardeşinin ağaç evini yaktığı için Northridge Military Academy ’ye gönderilen Spacey, sonradan Chatsworth ’ta yer alan Chatsworth High School ’a devam etti. Okulda sahnelenen The Sound of Music ’te de rol alan Spacey, mezun olduktan sonradan uzun yıllar boyunca stand-up komedyen almak için çalıştı.

New York ’taki Juilliard School ’da 1979 ’dan 1981i alan Spacey, bu dönemde birkaç defa stand-up performansı gösterdi.

Ilk profesyonel sahne deneyimi, New York Shakespeare Karnaval ’de Henry VI adlı oyunda canlandırdığı haberci rolü olan Spacey ’in, birincil Broadway deneyimi ise Ibsen ’in “ Ghosts ” adlı oyununda gerçekleşti. Oyunda, dünyaca ünlü yönetmen İngmar Bergman ’ın vazgeçemediği aktris Liv Ullman ile birlikte rol bölge aktör, 1984 yılında yönetmenliğini Mike Nichols ’ın yaptığı Hurlybury ’de sergilediği üstün performansla dikkatleri üzerine çekti.

Bilinçli olarak zorlama rolleri seçen Spacey, demin kariyerinin başındayken, Al Pacino ’nun çıkarıldığı “National Anthems” adlı oyunda onun rolünü kapmayı başararak performans gösterdi. daha sonra vereceği bir röportajda o zamanki şansını her defasında şükranla andığını belirtecek olan aktör konuyla ilgili olarak şunları söyleyecekti:

tirnak-sol.gifspacer.giftirnak-sag.gifHemen, Al Pacino ’dan sonra ilk aklıma gelen birey kendim değilim lakin birlikte benzer işi yaptığımız için kendimi şanslı görüyorum.

1986 ’da sanatkâr oyuncu Jack Lemmon ile benzer sahneyi paylaşma fırsatı bulan aktör, bir Broadway klasiği olan “ Long Day ’s Journey Into Night ” adlı oyunda rol aldı. Performansıyla Katharine Hepburn gibi birçok oyuncudan ve eleştirmenden övgüler bölge Spacey ’in birincil film tecrübesi ise tekrar benzer sene gösterime giren “ Heartburn ” adlı filmle oldu. “The Murder of Mary Phagan”, “ Wiseguy ” gibi TV dizilerinde oynadıktan daha sonra Sigourney Weaver, Melanie Griffith ve Harrison Ford ’un başrollerini paylaştıkları Mike Nichols ’ün oskarlı filmi Working Girl ’de rol bölge Spacey, birincil göz ağrısı olan tiyatroyu da yabana atmıyordu. 1991 ’de rol aldığı Neil Simon ’ın “ Lost in Yonkers ” adlı oyunuyla Tony ödülünün sahibi olan Spacey, Henry and June Darrow, Glengarry Glenn Ross ve The Ref gibi filmlerde ikinci derecede rollerde sinema izleyicisiyle buluştu.

Filmografisinde defalarca epeyce önemli bir yerde duracak olan ve yönetmenliğini Bryan Singer ’ın yaptığı The Usual Suspects ’te canlandırdığı Verbal karakteriyle en iyi yardımcı erkek oyuncu oskarının sahibi olan Spacey ’i artık tüm dünya tanıyordu. Kaliteli yapımlarda rol bölge aktör, aynı sene çabuk katil John Doe ’yu canlandırdığı ve gişe başarısı büyük olan David Fincher filmi Se7en ’da yeteneklerini konuşturduktan daha sonra, Hollywood ’un en fazla aranan oyuncularından biri haline gelmişti.

Se7en ’ı A Time to Kill, L.A. Confidential, Midnight in the Garden of Good and Evil, It's Tough to Be a Bug, The Negotiator ve Hurlyburly gibi yapımlar takip etti ve Spacey 1999 ’da ona en iyi erkek oyuncu dalında oskar kazandıracak, hayatının en unutulmaz rollerinden biri olacak American Beauty ’deki oyunculuğuyla bütün dikkatleri üstüne çekmeyi başardı. Yüksekokul gecesine annesiyle dışarı giden aktör, ödülünü Jack Lemmon ’a ithaf etti.

Empire dergisi göre son on yılın en iyi aktörü seçilen Spacey ’i Entertainment Weekly de en iyi 25 oyuncu aralarında göstermişti.

Aynı yıl Lesley Stahl ’ın CBS ’teki 60 Minutes isimli programında cinsel tercihleri ile ilgili sorulara bunları konuşmanın anlamsız olduğunu düşündüğünü söyleyerek cevap veren Spacey ’in eşcinsel olduğuna dair fotoğraflar tabloid gazete The Star ’da yayınlandı. Aktör aynı yıl Playboy ’a verdiği röportajda dedikoduların adamakıllı yalan olduğunu açıkladı.

Demokrat Parti ’yi destekleyen ve Bill Clinton ’la yakın arkadaş olan Spacey, partiye 42,000 dolarlık yardımda bulundu. Aktörün Legacy isminde labrador cinsi bir köpeği bulunmaktadır.

Spacey oyunculuğun yanı sıra yönetmenlik ve yapımcılık da yapmaktadır. 1996 ’da Albino Alligator, 2004 ’teyse Beyond the Sea filmleri için kamera arkasına geçen aktör, en son Superman ’in yeni versiyonu Superman Returns ’te rol almıştır. Oyuncu halen post prodüksiyon aşamasında olan yeni filmleri 21 ve Fred Claus ’te oynamıştır.


Etiketler:kevin spacey movies,kevin spacey imdb,kevin spacey wife,kevin spacey movies and tv shows,kevin spacey wiki
Kevin Spacey Kimdir Biyografisi Reviewed by My Turknet on 12/16/2017 Rating: 5
Tüm hakları saklıdır. Myturknet.com © 2014 - 2018
Destekleyen By Blogger, Tasarım by Myturknet

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tema resimleri diane555 tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.