Kemal Unakıtan Kimdir Biyografisi

Kemal Unakıtan
Kemal Unakıtan
Kemal Unakıtan Biyografisi Kemal Unakıtan, 14 Şubat 1946 tarihinde Edirne'nin Süloğlu ilçesine tabi Domurcalı köyünde doğdu... [post_ad]-->

Kemal Unakıtan Biyografisi

Kemal Unakıtan, 14 Şubat 1946 tarihinde Edirne'nin Süloğlu ilçesine tabi Domurcalı köyünde doğdu. Babasının adı Mustafa, annesinin adı Hidayet'tir. Ilk, orta ve lise tahsilini Edirne'de tamamladı.
Gazi Üniversitesi, Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'ni 1968 yılında bitirdi. Maliye Bakanlığı'nda Hesap Uzmanı olarak çalıştı.

BİRKO Ticaret ve Sanayi AŞ'de Genel Müdür Yardımcısı ve Parasal Koordinatör, Türkiye Selüloz ve Kâğıt Fabrikaları'nda (SEKA) Genel Müdür Yardımcısı, Genel Müdür ve Idare Heyeti Başkanı, Bahariye Mensucat'ta Genel Müdür, Albaraka Türk'te Yönetim Kurulu Üyesi, BEM Dış Ticaret Şirketinde Genel Müdür ve Idare Heyeti Başkanı, Family Finans'ta Yönetim Kurulu Üyesi olarak atama yaptı.

Recep Tayyip Erdoğan'ın talebiyle onun yerine aday olarak 2002 yılında TBMM'ye girdikten daha sonra yeniden Erdoğan'ın insiyatifiyle Abdullah Gül başbakanlığındaki 58. Hükümette Maliye Bakanlığı'na getirildi. Erdoğan'ın Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nı Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener'den alarak, kendisine bağlamasıyla özelleştirmenin de patronu oldu.

22. Dönem İstanbul Milletvekili. 58, 59 ve 60. Hükümetlerinde Maliye Bakanlığı görevinde bulundu. 22 Temmuz 2007'de AkParti'den Eskişehir milletvekili seçilen Unakıtan, 60. hükümette de Maliye Bakanı olarak tahsis aldı ama 1 Mayıs 2009 günü yapılan kabine değişikliği sonucu bu görevi Mehmet Şimşek'e devretti ve kendisi kabine dışında kaldı.

Ayrı hitabe ve uygulamalarıyla sürekli olarak 'ilgi ve tepki' nedeni oldu ve gazetelere manşet oldu. Hakkında Ekim 2005, Şubat 2006 ve Mart 2006 tarihlerinde verilen üç farklı gensoru önergesi de, TBMM Genel Kurulu'nda reddedildi.

İngilizce bilen Kemal Unakıtan, Aysen hanım ile evlidir ve Abdullah Unakıtan, Zeynep ve Fatma adında 3 çocuk babasıdır.

Kemal Unakıtan'ın 2005 yılında gıda zehirlenmesi yaşayıp vücudunun susamış kalması sonucu böbrekleri iflas etmişti. Unakıtan, kök hücre operasyonundan istediği sonucu alamamış, 30 takvim arkadaşı ve dünürü Ali Rıza Üstün'ün kendisine bir böbreğini vermesi üstüne yeni bir operasyon daha geçirmişti. Kemal Unakıtan, son yıllarda kalbi ve böbreğiyle ilgili afiyet sorunları yaşadı. 2009 yılında ABD'de by-pass operasyonu geçirdi. Unakıtan, İsrail'in başşehri Tel Aviv'deki bir merkezde kök hücreli nakli yaptırdı. 2013 yılında Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde böbrek nakli oldu.

Kemal Unakıtan, bir süredir vücudundaki ödemler sebebiyle Acıbadem Maslak Hastanesi'nde çare görmekte iken 12 Ekim 2016 tarihinde 70 yaşında öldü.

Kemal Unakıtan ’ın Türk siyasi tarihine geçen bazı sözleri şunlar:

Babalar gibi satarım. (PETKİM, TÜPRAŞ özelleştirmeleri.) Parayı veren düdüğü çalar. (Özelleştirmeler için.) Sıcak paradan korkmayın. Faizlerin yüksekse, mama dağıtıyorsan, gelecek onlar da gagalayacak. (Spekülatör George Soros ’un sıcak paraya önlem sözlerine.) Ne yiyecek bu çocuklar? Soyadını mı değiştirecek babası Maliye Bakanı oldu diye? (Çocuklarının kaç şirket kurduğu eleştirilerine.) İstihdamdaki vergi yükünü hafifleteceğiz, ancak bana ücret konusunda yamuk yapmayın. (İşadamlarına) Galataport Galatamort oldu. (İhalenin iptali üzerine.)
Rabbim Cleveland dedi. (Ahsen Unakıtan eşinin ABD ’de tedavisine nasıl karar verdiklerini anlatırken.)
Etiketler:kemal unakıtan,vefat etti,maliye bakanı,twitter,bugün
Kemal Unakıtan Kimdir Biyografisi Reviewed by My Turknet on 12/18/2017 Rating: 5
Tüm hakları saklıdır. Myturknet.com © 2014 - 2018
Destekleyen By Blogger, Tasarım by Myturknet

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.