Kemal Kılıçdaroğlu Kimdir Biyografisi

Kemal Kılıçdaroğlu
Kemal Kılıçdaroğlu
Kemal Kılıçdaroğlu Biyografisi 22 Mayıs 2010 tarihinde yapılan CHP ’nin 33... [post_ad]-->

Kemal Kılıçdaroğlu Biyografisi

22 Mayıs 2010 tarihinde yapılan CHP ’nin 33. Olağan Kurultayı ’nda 1200 delegeden 1189 oy alarak Cumhuriyet Halk Partisi ’nin 7. Genel Başkanı seçilen Türk maliyeci, iktisatçı ve siyaset adamı. Kılıçdaroğlu genel başkan seçilmeden önce T.B.M.M. ’nde 23. ve 23. dönem İstanbul Milletvekili olarak atama yapmış, Cumhuriyet Halk Partisi ’nin grup başkan vekilliği görevini üstlenmiştir.
Kemal Kılıçdaroğlu, 17 Aralık 1948 tarihinde, tapu memuru Kamer Bey ve ev kadını Yemuş Bayan çiftinin dördüncü çocuğu olarak, Nazımiye, Tunceli ’de dünyaya geldi. Ilk ve orta dereceli öğrenimlerini Tunceli, Elazığ ve Erciş ’de tamamlayan Kılıçdaroğlu, üniversite eğitimi için Ankara ’yı seçim etti ve 1971 yılında, eski adıyla Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi, yeni adıyla Gazi Üniversitesi İktisat Faküktesi ’nden mezun oldu. Üniversite yıllarında sol görüşü ile belli Kılıçdaroğlu, sol görüşlü öğrenci eylemlerinin bilinen isimlerinden birisi oldu ve de Toplumsal ve Kültürel Eylemler Derneği ’nin başkanlığını üstlendi.

Kılıçdaroğlu, üniversiteden mezun olmasının ardındaki hesap uzmanı olarak Maliye Bakanlığı ’nda çalışmaya başladı ve bu görevi 1983 yılına dek sürdürdü. Maliye Bakanlığı ’nda çalıştığı zaman içerisinde görevi doda kaldı. 1983-1991 yılları aralarında Gelirler Daire Müdürlüğü ’nde çalışan Kılıçdaroğlu, bu kurumda daire başkanı ve genel müdür yardımcılığı pozisyonlarında bulundu.

Kemal Kılıçdaroğlu, askerlik hizmetini İzmir'de 53. Er. Eğitim Tugayı'nda yapmıştır

1991 yılında Bağ-Kur ’a atanan Kılıçdaroğlu, 1992 yılında Sosyal Sigortalar Kurumu ’na geçti. Idareli Trend dergisi göre, 1994 yılında Yılın Bürokratı seçilen Kılıçdaroğlu, 1999 yılının ocak ayında S.S.K. ’dan emekli oldu.

SSK Genel Müdürlüğü ’ndeki görevinden ayrıldıktan sonradan Demokratik Sol Parti ’den siyasete girmek istediyse de, parti başkanı Bülent Ecevit göre 18 Nisan 1999 tarihindeki genel seçimlerde namzet olarak gösterilmedi. Bu olayın gerisinde kısa bir vakit için Hacettepe Üniversitesi ’nde ders veren Kılıçdaroğlu, Deniz Baykal ’ın daveti üstüne CHP ’ye katıldı.

3 Nisan 2002 Milletvekili Genel Seçimleri ’nde CHP ’den namzet olan Kılıçdaroğlu, T.B.M.M. 22. Dönem ’de İstanbul Milletvekili olarak meclise girme şansını kazandı ve 22 Temmuz 2007 tarihinde yapılan bir sonraki seçimde bu ünvanını korudu.

Cumhuriyet Irk Partisi ’nin grup başkan vekilliği görevini üstlenen Kılıçdaroğlu, yolsuzluklara karşısında verdiği mücadelesi ile halkın gözünde bambaşka bir yer edindi. AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili olan Şaban Dişli ’yi Silivri'de bir arsanın imar durumunu değişiklik karşılığında 1 milyon dolarlık meslek takibi ücreti talep etmekle suçlayan Kılıçdaroğlu, Dişli ’nin partisindeki görevinden istifa etmesine sebep oldu. Hem Deniz Feneri yolsuzluğu davasının Türkiye ayağına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Kılıçdaroğlu ’nun yolsuzluklarla mücadelesi bu dosyalarla sona ermedi. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile pahalıya satın alınan su sayaçları konusunda ulusal bir tv kanalında tartışan Kılıçdaroğlu, hem AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Fırat ’ı hayali ihracat yaptığı gerekçesiyle canlı yayında tartışmaya eğlence etti. Canlı yayında gerçekleşen tartışmanın sonrasında Fırat görevinden istifa etti. Mir Fırat, istifa gerekçesi olarak sağlık durumu durumunu gösterdi.

2009 Lokal Seçimleri ’nde CHP ’den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olan Kemal Kılıçdaroğlu, AKP ’nin adayı olan Kadir Topbaş ’a eksik bir oy farkı ile seçimi kaybettiyse de, CHP ’nin istanbul ’dan aldığı oy oranını yüksek bir oranda arttırmayı başardı.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ’ın partisinden istifa etmesinin ardından partililer tarafından genel başkan koltuğuna en yakın isim olarak görülen Kemal Kılıçdaroğlu, Baykal ’ın istifasının ardından genel başkanlık görevine namzet olmaüre sonra, 17 Mayıs 2010 tarihinde kararını değiştirerek kurultayda aday olacağını belirtti.

22 Mayıs 2010 tarihinde gerçekleşen 33. CHP Alışılmış Kurultayı ’nda, geçerli olarak farzedilen 1189 oyun tamamını alan Kemal Kılıçdaroğlu, CHP ’nin 7. Genel Başkanı oldu. Partinin tarihindeki en topluluk toplantılardan birisinin gerçekleştiği kurultaya CHP ’nin üçüncü başkanı olan rahmetli Bülent Ecevit ’in eşi Rahşan Ecevit ’de katılarak Kılıçdaroğlu ’na takviye verdi. Kılıçdaroğlu, genel başkan seçilmesinden sonra verdiği birincil demeçte CHP ’yi iktidara taşıyacağını söyledi.

Siyasi söylemlerinde ve rakipleriyle girdiği tartışmalarda sakin tavırları ile uyarı çeken Kılıçdaroğlu, medya göre Hindistan ’ı tek kurşun atmadan İngiliz egemenliğinden çıkartan efsanevi pasifist lider Mahatma Gandhi ’ye benzetildi ve de kendisine Gandi Kemal lakabı takıldı.

Kemal Kılıçdaroğlu, 1974 yılında Selvi Kılıçdaroğlu ile evlendi. Kemal Kılıçdaroğlu, bu evlilikten; Aslı Kılıçdaroğlu Nadir, Zeynep Kılıçdaroğlu, Kerem Kılıçdaroğlu adlarında üç çocuk sahibidir.

Kılıçdaroğlu ’nun ikiz kardeşi Adaletli Kılıçdaroğlu ’da kendisi gibi politikacıdır ve de Cumhuriyet Halk Müziği Partisi ’nde devir almaktadır.

Kemal Kılıçdaroğlu, 7 Haziran 2015 Pazar günü yapılacak olan milletvekili seçimlerine CHP ’den İzmir 2. Alan milletvekilliği namzet adayı oldu. Yapılan ön seçimde CHP'den İzmir 2. Bölgeden aday oldu. Yapılan seçimlerde milletvekili seçildi.

15 Haziran 2017 günü Ankara Güvenpark'tan İstanbul'a dürüst hak yürüyüşünde yola çıktı ve 9 Temmuz 2017 Pazar günü İstanbul Maltepe'deki miting alanına vardı. 24 günde 430 km. yol yürüdü.

Eserleri:

İşsizlik Sigortası Kanunu-Yorum ve Talimat, Ocak 1993

1948 Türkiye İktisat Kongresi, Eylül 1997

Kayıtdışı Ekonomi ve Bürokraside Yeniden Yapılanma Gereği, Ekim 1997


Etiketler:kemal kılıçdaroğlu siblings,kemal kılıçdaroğlu kimdir,kemal kılıçdaroğlu vikipedi,aslı kılıçdaroğlu nadir,kemal kılıçdaroğlu adalet
Kemal Kılıçdaroğlu Kimdir Biyografisi Reviewed by My Turknet on 12/19/2017 Rating: 5
Tüm hakları saklıdır. Myturknet.com © 2014 - 2018
Destekleyen By Blogger, Tasarım by Myturknet

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.