Halil Akdeniz Kimdir Biyografisi

Halil Akdeniz
Halil Akdeniz
Halil Akdeniz Biyografisi Uluslararası birçok sergiye katılmış ve çoğu ödüle layık görülmüş, Türkiye'de çoğu üniversitede Hoş Sanatlar'ın kuruculuğunu üstlenmiş Türk ressamı 1944 yılında Antalya'da doğan Halil Akdeniz, 1962-65 yılları aralarında Ankara Gazi Eğitim Fot... [post_ad]-->

Halil Akdeniz Biyografisi

Uluslararası birçok sergiye katılmış ve çoğu ödüle layık görülmüş, Türkiye'de çoğu üniversitede Hoş Sanatlar'ın kuruculuğunu üstlenmiş Türk ressamı


1944 yılında Antalya'da doğan Halil Akdeniz, 1962-65 yılları aralarında Ankara Gazi Eğitim Fotoğraf bölümünde öğrenim gördü. 1965 yılında Lüleburgaz-Kepirtepe İlköğretim Okulu'na fotoğraf öğretmeni olarak atandı. Ardından 1967'de Milli Eğitim bursuyla Almanya'ya Berlin Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde lisans öğrenimi bakmak için gitti. Uzmanlığını da burada tamamlayan sanatçı Prof. Hann Trier ve Prof. Ulrich Knispel'in öğrencisi oldu.

1969 ve 1974 yılları aralarında Paris, Lyon, Bayonne, Alby, Londra, Amsterdam, Berlin, Köln, Bonn, Kasel, Münih, Cenevre, Floransa, Venedik, Barcelona, Madrid, Toledo, Kopenhag, Stockholm, Helsinki kentlerinde müze ve galerilerde arastirma ve incelemelerde bulundu.

1975 yılında yurda dönen sanatçı, Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü'nde resim öğretmenliğine atandı. bu arada Hacettepe Üniverstesi'nde de ders verdi. Aynı yıl Devlet Resim ve Heykel Sergisi Ödülü'ne layık görüldü. 1977 yılında baştan yurt dışına çıkarak Italya, Fransa, Hollanda ve Almanya müzelerinde araştırmalarını sürdürdü. 1878 yılında İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Hoş Sanatlar resim bölümünü kurdu. Benzer okulda "Görsel Seziş Açısından Renk Kullanımı ve Etkileri" adli tezi ile master derecesini, arkasında sanatta tatminkarlık ve doktora derecelerini aldı. 1986`da yardımcı doçent, 1987`de doçent, 1994`te profesör olan sanatkâr, Gazi Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi'nde öğretim üyesi olarak ders vermeyi sürdürdü. Bilkent Üniversitesi'nde de Güzel Sanatlar bölümünü kurdu. 1984 yılında Viking Baskı Resim Yarışması ödülü'nü alan Akdeniz, bir sene daha sonra da XIX. DYO Fotoğraf Yarışması Özel Ödülü, 1988 TP Atatürk Resim Yarismasi I.lik ödülü, 1988 Türk Sanat Kurumu "Yilin Sanatçisi" ödülüne değerinde görüldü.

1990 yılında İzmir Dokuz Eylül Üniverstesi ''Bilim Doktoru'' ünvanını aldı ve benzer yıl "T.C. Cumhurbaşkanlığı Köşkü Yeni Binası İç Mekanları Sanatsal Değerlendirme Projesi" zarfında kütüphane duvarına "Anadolu Uygarlıkları Kültürlerarası" adli bir çalışma gerçekleştirdi. Çağdaş Türk Sanatı ve Anadolu Medeniyetleri üzerine birçok araştırma yapmış olan usta 1991 ve 2001 yılları arasında T.C. Bonn ve Berlin Büyükelçiliği Kültür Müşavirliği ve Kültür Bakanlığı Bakanlık Müşavirliği görevlerine atandı. Öğretim üyesi olarak atama aldığı Anadolu Üniverstesi'nde Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde Türkiye`de ilk olarak Sanat Bilimi Asıl Bilim Dalı'nı kurdu.

Halen sanat hayatına Ankara'da devam eden sanatçının Anadolu Uygarlıkları ve Sanat üzerine yaptığı kıymetli araştırmaları ve resimleri, birçok milletlerarası bienal, trienal ve sanat fuarlarında yer aldı. Ressamın Türk Sanatı üzerine yayınlanmış iki kitabı ve katolog yazıları ile birlikte birçok bilimsel yayın, araştırma ve makaleleri bulunmaktadır. Hem Akdeniz,Uluslararası UNESCO-AIAP Plastik Sanatlar Derneği üyesidir.

Bireysel Sergileri

1974 "Meisterschxler" Bitirme Sergisi, Devlet Gxzel Sanatlar Akademisi, Berlin 1975 Devlet Güzel Sanatlar Galerisi, Ankara 1977 Almanya Federal Cumhuriyeti Bxyxkelxilixi, Ankara 1978 Evrensel Sanat Galerisi, Ankara 1986 Yapi Kredi Bankasi Sanat Galerisi, Izmir 1986 Antik Koleksiyon Sanat Galerisi, Ankara 1987 Urart Sanat Galerisi, Istanbul 1988 Beymen-Bedesten Sanat Galerisi, Ankara 1988 Anadolu xniversitesi Palet Sanat Galerisi, Eskisehir 1990 BM Sanat Galerisi, Istanbul 1991 Siyah-Beyaz Sanat Galerisi, Ankara 1992 FY-Art Galeri, Izmir 1993 Siyah-Beyaz Sanat Galerisi, Ankara


Etiketler:
Halil Akdeniz Kimdir Biyografisi Reviewed by My Turknet on 12/13/2017 Rating: 5
Tüm hakları saklıdır. Myturknet.com © 2014 - 2018
Destekleyen By Blogger, Tasarım by Myturknet

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.