Halid Ziya Uşaklıgil Kimdir Biyografisi

Halid Ziya Uşaklıgil
Halid Ziya Uşaklıgil
Halid Ziya Uşaklıgil Biyografisi Türk edebiyatında roman türünün birincil temsilcilerinden birisi olan Servet-i Fünun ve Cumhuriyet dönemi yazarı... [post_ad]-->

Halid Ziya Uşaklıgil Biyografisi

Türk edebiyatında roman türünün birincil temsilcilerinden birisi olan Servet-i Fünun ve Cumhuriyet dönemi yazarı. Roman, hikaye, oyun ve seyahat yazıları türünde eserler vermiş olan Uşaklıgil, Aşk-ı Memnu, Sefile romanları ile tanınmaktadır.
Halid Ziya Uşaklıgil, 1867 yılında, istanbul ’da dünyaya geldi. Uşak kökenli, halı ticareti ile meşhur olan köklü bir aile olan Uşaklızadeler ’e mensup olan Uşaklıgil ’in babası, Hacı Halil Efendi ’ydi.

İstanbul Fatih Rüşdiyesi'nde ilköğrenimini tamamladıktan daha sonra İzmir ’e yerleşen Uşaklıgil, burada İzmir Rüşdiyesi ’nden mezun oldu ve rüşdiye öğretmeni ünvanını aldı. Bir süre Osmanlı Bankası ’nde çalışan yazar, daha sonra Darülfünun ’da tayin aldı. Bu kurumda Batı Edebiyatı okutmanı olarak çalıştı ve zamanla Mabeyn Başkatipliği görevine dek yükseldi. Bu görevden ayrılmasının ardındaki yeniden memur olarak çalışmayan Uşaklıgil, hayatını edebiyata adadı.

Türk edebiyatında Batılı anlamda roman yazan birincil sanatkâr olarak kabul edilen Uşaklıgil, demin 20 yaşındayken gazetelerde yayınlanan yazıları ile edebiyat çevresinde tanındı ve de 1893 yılında istanbul ’a gelip Servet-i Fünun dergisine katıldı.

Fransız Romantizmi akımından etkilenmiş olan Uşaklıgil, Batı tarzı roman türünün ülkemizdeki en manâlı temsilcilerinden birisi oldu. Romanlarında genelde istanbul ’da geçen hikayeleri kaleme alsa da, hikayelerinde Anadolu ’dan büyük bir etkilenme göze çarpmaktaydı.

Yazarın en manâlı eserlerinden birisi sayılan Kırık Hayatlar, Osmanlı Devleti göre sansüre uğradı ve ancak Cumhuriyet ’in kurulması baştan sona, 1923 yılında yayınlanabildi. Yine yazarın başarılı romanlarından birisi olan Aşk-ı Memnu, 1975 ve 2008 yıllarında, T.V. dizisi olarak uyarlandı.

Eserleri

Roman; Nemide, Bir Ölünün Defteri, Ferdi ve Şürekası, Sefile, Mai ve Siyah, Aşk-ı Memnu, Kırık Hayatlar

Öykü; Bir İzdivacın Tarih-i Muaşakası, Bir Muhtıranın Son Yaprakları, Nakıl, Bu Muydu, Heyhat, Minik Fıkralar, Bir Yazın Tarihi, Anemik Demet, Bir Şi ’r-i Hayal, Sepette Bulunmuş, Bir Öykü-i Sevda, Hepsinden Acı, Onu Beklerken, Aşka Dairdi, Ihtiyar Dost, Kadın Pençesi, İzmir Hikayesi, Kar Yağarken

Oyun; Firuzan, Kabus, Fare

Hatırat & Seyahat Yazıları; Kırk Yıl, Bir Acı Hikaye, Saray ve Ötesi, Almanya Mektupları, Alman Hayatı


Etiketler:halid ziya uşaklıgil books,halit ziya uşaklıgil edebi kişiliği,halid ziya uşaklıgil aşkı memnu,vedad uşaklıgil,halit ziya uşaklıgil eserleri
Halid Ziya Uşaklıgil Kimdir Biyografisi Reviewed by My Turknet on 12/13/2017 Rating: 5
Tüm hakları saklıdır. Myturknet.com © 2014 - 2018
Destekleyen By Blogger, Tasarım by Myturknet

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tema resimleri diane555 tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.