Halet Çambel Kimdir Biyografisi

Halet Çambel
Halet Çambel
Halet Çambel Biyografisi Arkeolog Dünya çapında ünlü Türk arkeologdur... [post_ad]-->

Halet Çambel Biyografisi

Arkeolog

Dünya çapında ünlü Türk arkeologdur. tarih öncesi ve antik tarihin kayda değer bilim ırk aralarında yer alır ve Türk Hitit biliminin en akıllı uzmanıdır.

Halet Çambel, Almanya Berlin ’de doğmuştur. Atatürk'ün yakın arkadaşlarından Hasan Cemil Çambel ve Remziye Hanım'ın üçüncü çoçuğu olarak askeri ataşelik görevi sırasında Berlin ’de doğmuştur. Perihan Çambel, Leyla Çambel ve Bülent Çambel adlarında kardeşleri vardır. I. Dünya Savaşı ardından anne babası ile bir zaman İsviçre ve Avusturya'da yaşadıktan sonradan 1924 yılında istanbul ’a döndüler. Ailesi Arnavutköy sahilinde olan geniş ve kırmızıke taşındı.

Ortaokul ve liseyi Arnavutköy Kız Koleji'nde, şimdiki adıyla Robert Kolej'de okudu. Lise yıllarında eskrim sporunda ustalaştı. 1930 yılında eskrim antrenmanına başladı. Ilk Türk bayan sporcu olarak 1936 yılı Berlin Olimpiyatı'na eskrimci olarak katıldı. Halet Çambel, Suat Aşeni Fetgeri ile birlikte 1936 Berlin Olimpiyatları ’nda Türkiye ’yi temsil ederek, Olimpiyatlara katılan birincil Türk bayan sporcular olmuştu.

Önce İstanbul Üniversitesi ’nde sonradan 1935 yılında Paris Sorbonne Üniversitesi'nde arkeoloji okudu. 1940 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde asistan oldu. Doktorasını da benzer üniversitede yaptı. 1944 yılında hekim oldu. Üniversitede; kazıbilim ve Ön Asyalı diller (Hititçe, Asurcu, İbranice) okudu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi ’nin prestijli Prehistorya Anabilim Dalının kurucusudur.

Halet Çambel yurtdışındaki üniversite eğitimi bitip de Türkiye'ye döndüğünde kendisinden altı yaş daha büyük, ünlü şair ve sonra ödül kazanan mimar, Nail Çakırhan'la 1938 yılında evlendi. Bundan sonraki 70 sene onunla birlikte İstanbul Arnavutköy'deki baba evinde yaşadı. 2008 yılında eşi öldü.

Halet Çambel de 12 Ocak 2014 tarihinde 98 yaşında Arnavutköy'deki evinde öldü. Çocuğu yoktur.

Halet Çambel, doktorasının ardından iki yıl Almanya'da Saarbrücken Üniversitesi'nde misafir öğretim üyesi olarak bulundu.

Halet Çambel Ceyhan nehri kıyısında bulunan, çift dilli yazıtı ve onlarca kabartmaları ile belli M.Ö. 7. yüzyıla tarihlenen Karatepe-Aslantaş (Azatiwataya) kalesinin kazısına önce genç bir kazıbilimci olarak katılır. 1950'li yılların başlangıcında Osmaniye İlinde Kadirli'ye yakın olan Karatepe antik Hitit şehrindeki yeni bulgular kariyerine kesin bir tesir yapar. Alman profesör Helmuth Theodor Bossert'in talebesi olarak başladığı Karatepe-Aslantaş projesine katılır ve ileride Hitit dilinin araştırılmasında fazla manâlı katkısı olur.

1960 yılında Halet Çambel, İstanbul Üniversitesi'nde Tarih Öncesine Ait Profesörü oldu. Prof. Dr. Halet Çambel, 1984 yılında emekliye ayrıldı.

1960 ’larda Chicago Üniversitesi, Oriental Institute hocalarından Robert Braidwood ile beraber oluşturdukları Güneydoğu Anadolu Tarihöncesi Karma Araştırma Projesi kapsamında Diyarbakır yakınlarında bulunan Çayönü Höyük kazıları ile Türkiye ’nin ilk disiplinler arası projesine imza atar. Proje konusu Neolitik dönemde göçebelikten yerleşik düzene, avcılık ve toplayıcılıktan üreticiliğe geçişin araştırılmasıdır.

2005 yılında Hollanda devletinin kültür ve kalkınmaya hizmet edenlere verdiği Prens Claus ödülünün sahibi oldu. 50 yıldan fazla bir zamanını prehistorya ve arkeolojiye adamıştır.

2008 yılında Anadolu Irk Bilimleri ve Kültür Derneği göre ömür boyu yürüttüğü çalışmaları nedeniyle kendisine “Bağımsızlık İnsan Ödülü” layık görülmüştür.

2010 yılında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı kendisine “2010 Yılı Kültür-Sanat Büyük Ödülü” nü ibraz etmiştir.

Halet Çambel, Arnavutköy'deki evi; tarihi ‘Kırmızı Yalı ’yı 2004 yılında Boğaziçi Üniversitesine bağışladı. Bu konut Boğaziçi Üniversitesi tarafından, Kalkınma Bakanlığı desteğiyle gerçekleştirilecek restorasyon çalışması kapsamında ‘Halet Çambel ve Nail Çakırhan Arkeolojik ve Geleneksel Mimarlık Araştırmaları Merkezi ’ne dönüştürülecek.

Halet Çambel, 12 Ocak 2014 tarihinde 98 yaşında Arnavutköy'deki evinde öldü. Çocuğu yoktur.


Etiketler:haley,chalet,hamlet,obituaries,news
Halet Çambel Kimdir Biyografisi Reviewed by My Turknet on 12/19/2017 Rating: 5
Tüm hakları saklıdır. Myturknet.com © 2014 - 2018
Destekleyen By Blogger, Tasarım by Myturknet

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tema resimleri diane555 tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.