Hakan Aksay Kimdir Biyografisi

Hakan Aksay
Hakan Aksay
Hakan Aksay Biyografisi Hakan Aksay, 1961 yılında Adana ’da doğmuştur... [post_ad]-->

Hakan Aksay Biyografisi

Hakan Aksay, 1961 yılında Adana ’da doğmuştur. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde başlayan yüksek öğrenimini Rusya ’ya artan bir şekilde tamamladı. Moldova ’da Kişinev Üniversitesi Hazırlık Fakültesi ’ni bitirdikten sonradan Leningrad Üniversitesi ’ne girdi. 1987 yılında Leningrad Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi ’ni “kızıl diploma” ile ve Rusça öğretmenliği sertifikasıyla bitirdi.
Hakan Aksay, 1981 yılında üyesi olduğu Türkiye Komünist Partisi (TKP) yoluyla SSCB ’ye gitti. Üniversiteden 1987 yılında mezun olduktan sonradan 1,5 yıl Doğu Almanya ’daki Merkez Komitesi ’nde çalıştıktan daha sonra Türkiye ’ye döndü ve askerlik hizmetini yaptı. Askerlik sonrası Güneş gazetesine girdi.

1989 yılında bu kez gazeteci olarak Moskova ’ya gitti. 20 sene baştan başa öyle fazla Türk gazete ve televizyonunun Rusya temsilciliğini yaptı, birkaç gazetede köşe yazdı (Güneş, Interstar, Kanal 6, ATV, BRT, NTV, hem Cumhuriyet, Akşam, Referans ve Taraf). Moskova Büyükelçiliği, değişik bakanlıklar, işadamı dernekleri ve başka organizasyonlarla birlikte birçok proje gerçekleştirdi. Uzun yıllar Moskova ’da 3 Haziran Nazım Hikmet ’i anma etkinliklerinin organizatörü oldu.

13 sene her tarafında Perspektif yayımladı. On yıldır Rusya Online adlı Türkçe, Turtsia.RU adlı Rusça internet siteleri var.

2004 yılında Rus-Türk Incelemeler Merkezi ’nin (RUTAM) kurucularından biri ve başkanı oldu. RUTAM yöneticisi olarak Kasım 2007 ’de dönemin Rusya Başkanı Vladimir Putin göre “Rus-Türk ilişkilerine katkısı ve Rus dilinin yaygınlaştırılmasındaki emeği dolayısıyla” Puşkin Madalyası ile ödüllendirildi.

2010 yılında Birgün Gazetesinde yazmaya başladı. 2011 yılının Temmuz ayında Birgün Gazetesinden ayrıldı. T24 internet gazetesinde yazmaya başladı.


Etiketler:hakan aksay,hakan aksay biyografi,hakan aksay kimdir,hakan aksay resimleri,hakan aksay fotoğrafları
Hakan Aksay Kimdir Biyografisi Reviewed by My Turknet on 12/15/2017 Rating: 5
Tüm hakları saklıdır. Myturknet.com © 2014 - 2018
Destekleyen By Blogger, Tasarım by Myturknet

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.