Gunter von Hagens Kimdir Biyografisi

Gunter von Hagens
Gunter von Hagens
Gunter von Hagens Biyografisi Canlı insan dokusunu ölümden kısa vakit daha sonra plastination adını verdiği bir yöntemle bozulmadan saklamayı bulan Alman anatomi bilgini... [post_ad]-->

Gunter von Hagens Biyografisi

Canlı insan dokusunu ölümden kısa vakit daha sonra plastination adını verdiği bir yöntemle bozulmadan saklamayı bulan Alman anatomi bilgini. Body Worlds adını verdiği anatomik yapı sergisi ile bütün dünyayı dolaşan Hagens, Türkiye ’de de sergisini açmış, hayranlıktan korkuya kadar sırık noktalarda böylece fazla tepki almıştır.
Gunter von Hagens, 10 Ocak 1945 tarisch, Polonya ’da dünyaya geldi. Demin 5 günlükken Rus askerlerden kaçan ailesi ile beraber Almanya sınırına içten yolculuğa çıkan Hagens, babasının Alman SS birliklerinde aşçı olarak çalışması doğruca savaşın yıkımından ailesi ile Doğu Almanya ’ya kaçabildi ve de çocukluğunu bu ülkede geçirdi. Berlin ’de uzun yıllar kalan aile, sonra Hagens ’in 19 yaşına değin yetişeceği Greiz adlı minik bir kasabaya taşındı.

Kan pıhtılaşma bozukluğu (Hemofili) hastası olan Hages, ufak bir yaralanmanın ardındaki altı ay her tarafında hastanede kalmak zorunda kaldı; bu dönemde tıp bilmine olan ilgisi gelişti ve de liseden sonradan Jena Üniversitesi Tıp Fakültesi ’ne tescil oldu. Komünizm ve Sosyalizm karşıtı tavırları yüzünden okulda bilinen bir siyasi kimliğe kavuşan Hagens, 1969 yılında Çekoslavakya ’nın işgale uğramasının arkasından Almanya ’dan kaçmaya çalışırken yakalandı ve de iki yıla yakın bir zamanı hapishanede geçirdi.

1970 yılında hapisten çıkmasının aamlayan Hagens, 1975 yılında ise Heidelberg Üniversitesi ’nden doktorasını aldı. İki yıl kadar bu üniversitede pataloji ve anatomik yapı dallarında çalışan Hagens, ana ününü ise 1977 yılında icad ettiği ve 1978 yılında patentini aldığı plastination (ölü dokuları plastikle kaplayıp anatomi amaçlı uygulamak) yöntemi sayesinde kazandı. Yıllar içerisinde bu tekniği ilerleten Hagens, 1993 yılında Heidelberg ’de dünyanın birincil Plastination İnstitüsünü hayata geçirdi.

Ilk icadının arkasından 20 sene boyunca sınırlı bir kullanımı olan teknik, yalnızca vücudun minik parçaları üzernde işe yarıyordu; bu da tıp öğrencileri açık havada o kadar pozitif ilgi görmemekteydi. 1990 ’lı yılların ortalarında tüm bir ölü insan kadavrasını bu yöntemle sabitleyerek korumayı başaran Hagens, ilk sergisini 1995 yılında Japonya ’da açtı. Sergi olmanın yanı sıra tıp öğrencileri için de büyük bir tartı taşıyan Body Works adlı alıştırma, dünyanın her kadar Hristiyan, Müslüman ve Yahudi din adamlarının büyük tepkisiyle karşılaşsa da, toplamda 26 milyonun üzerinde izleyiciye ulaşmayı başardı.


Etiketler:
Gunter von Hagens Kimdir Biyografisi Reviewed by My Turknet on 12/14/2017 Rating: 5
Tüm hakları saklıdır. Myturknet.com © 2014 - 2018
Destekleyen By Blogger, Tasarım by Myturknet

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.