Erol Albayrak Kimdir Biyografisi

Erol Albayrak
Erol Albayrak
Erol Albayrak Biyografisi Moda tasarımcısı Türkiye ’nin öne çıkan moda tasarımcılarından biridir... [post_ad]-->

Erol Albayrak Biyografisi

Moda tasarımcısı

Türkiye ’nin öne çıkan moda tasarımcılarından biridir.

Erol Albayrak, 1971 yılında İzmir şehrinde doğmuştur. Aslen Trabzon, Çaykaralıdır.

Bir röportajında “Moda benim için sanattır!” diyen tasarımcı moda hayatının okul yıllarına dayandığını söylüyor. Önceleri tualler ve insanlarla başlayan ilgisi daha sonraları renklere ve kumaşlara kayarak meslek hayatına adım attığını belirtmiştir.

Birincil ve orta öğreniminin arkasında moda tasarımcılığı eğitimi aldı.

Fashion & Art moda ve sanat akademisinde aldığı eğitim ile ilk koleksiyon çalışmalarına başlayan tasarımcı, yurt içi ve yurt dışarıda değişik dokuma markalarıyla meslek ortaklıklarını sürdürdükten sonradan, çoğu ülkede koleksiyonlarını tanıtmasının gerisinde, istanbul Fashion Week ’te karma olarak düzenlenen defilede birincil defa koleksiyonunu sundu..

1997 yılında İstanbul ’a gelen tasarımcı 6 sene modacı Cemil İpekçi Atölyesi ’nde tasarım yöneticisi olarak çalıştı. 2000 yılında kendi atölyesini kurt dışı çalışmalarının zeminini hazırladı.

Birincil koleksiyonunu Düsseldorf CPD Moda Fuarı ’nda sergiledi. Defile “Selamlık” adıyla 2001 yılında Hollanda Kraliyet Ailesi ’nin sponsorluğunda gerçekleşti. Tamamı 70 takımdan oluşan bu koleksiyonu 70 erkek manken ile sunarak bu alanda bir rekor kırdı. Osmanlı sarayı selamlık kısmını bu günün modern tarzı ile anlattığı koleksiyon ile uzun zaman gündemde kaldı. Marjinal bir koleksiyon olması sebebiyle oldukça dikkat çeken moda şovu birçok tarih profesörü tarafından eleştirilmişti.

“Selamlık” defilesinin arkasından sırayla “Şile”, “Musqua”, “Harem Square”, “Cumhuriyet Kadınları”, “Anadolu Medeniyetleri”, “Renklerin Dansı”, “Shıle 2007”, Mevlana ve Dua”, “Surname Efeste Hasat Dönümü”, “Umut Çiçek Açıyor”, Fashion in Circus”, Cinema By Erol Albayrak”, “Jungle”, “Splash”, “Discoteqhue” gibi isimlerle birçok koleksiyon hazırladı. Erol Albayrak “Anadolu Medeniyetleri” isimli koleksiyonla birçok ülkeyi gezerek koleksiyonunu sergiledi ve birçok ödül aldı.

2002 senesinde Hollanda Prince Claus Vakfı ’nın temsilcisi olarak Özbekistan ’da bir ay süresince sanatsal araştırmalar yaptı ve 2003 The Prince Claus Vakfı ödül adaylarını belirledi.

2002 yılında Hollandalı müzik grubu olan “She Got Game” müzikal kostümlerini hazırladı.

Amsterdam Kraliyet Akademisinde hazırladığı TULIP&KAFTAN projesiyle iki ülke kültürünü sentezleyerek bu sentezi çoğu bambaşka şehirde yer alan müzelerde sergiledi.

Hollanda Williem de Kooning Academi'de profesör olarak ders verdi. 2005 senesinde Rotterdam Belediye Başkanı kadar bir tasarım merkezi kurulması amacıyla Hollanda ’ya ağırlama edildi.

Hollanda, Rusya, İsrail, ABD, Japonya, Yunanistan, Ukrayna, Bulgaristan, Letonya, Romanya, Kıbrıs, Darı, Azerbaycan ve Kazakistan ’da koleksiyonlarını sergiledi.

2005 yılında Çin ’de ve 2011 yılında İngiltere ’de yapılan Miss World Çekicilik Yarışması ’nda ülkemize 2 kere “Best Dress-En iyi Elbise” ödülünü kazandırmıştır.

2011 yılında AB Kalite ödüllerinde “yılın en başarılı moda tasarımcısı” ödülüne değerinde görülmüştür.

Birincil defilesinin arkasında bayan giyimine geçen tasarımcı acilen "haute couture" ve “hazırlanmış giyim” koleksiyonlarıyla çalışmalarına devam ediyor.

Erol Albayrak, 2014 yılı Mat ayında yapılan defilesinde Çağla Şikel, Özge Ulusoy, Tuğçe Kazaz, Didem Soydan, Merve Büyüksaraç, Bilge Kara, Rüveyda Öksüz, Cansu Yurtsever gibi modellerle çalışmıştır.

Erol Albayrak, Moda Tasarımcıları Derneği idare heyeti başkanıdır.

Ödülleri :
2011 - World Consumer Academi tarafından AB Kalite ödüllerinde “yılın en başarılı moda tasarımcısı” ödülünü aldı.
2006 - Polonya ’da yapılan Miss World Dünya Güzellik Yarışması ’nda “Best Dress” (en iyi elbise) dalında Hollanda namına yarışarak ikincilik ödülü kazandı
2005 - Çin ’de yapılan Miss World Dünya Çekicilik Yarışması ’nda, en iyi elbise (Best Dress) ödülü


Etiketler:
Erol Albayrak Kimdir Biyografisi Reviewed by My Turknet on 12/13/2017 Rating: 5
Tüm hakları saklıdır. Myturknet.com © 2014 - 2018
Destekleyen By Blogger, Tasarım by Myturknet

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tema resimleri diane555 tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.