Son Yayınlar

recent

Erdoğan Bayraktar Kimdir Biyografisi

Erdoğan Bayraktar
Erdoğan Bayraktar
Erdoğan Bayraktar Biyografisi 61... [post_ad]-->

Erdoğan Bayraktar Biyografisi

61. Türkiye Cumhuriyeti Hükûmeti'nin Çevre ve Şehircilik Bakanıdır.

Erdoğan Bayraktar, 10 Ekim 1948 tarihinde Trabzon ’un Of ilçesinde Gürpınar Köyü'nde doğmuştur. İki ablası vardır. Baba adı Ahmet Hamdi ve anne adı Hanife'dir. İlkokulu Of'un Gürpınar Köyü'nde bitirdi. Babası o bir yaşındayken öldüğü için Ortaokula Of'a gitti. Sonra Trabzon, İzmir ve Samsun illerinde akrabalarının yanında okuyarak ortaokulu bitirdi. Liseye Trabzon Sanat Enstitüsü'nde başladı, istanbul'da Sultanahmet Meslek Lisesi'nde bitirdi. Pertevniyal Lisesi'nde de lise fark derslerini verdi. Öğrencilik yıllarında harçlıklarını dışında tutmak için, Trabzon sokaklarında balon sattı, Samsun'da otellerde katiplik, kahvelerde garsonluk yaptı, istanbul ’da Aksaray'da Laleli'de Fındıkzade'de işportacılık yaptı. Çakı, çakmak, ayna, tarak sattı. Üniversitedeyken 5 sene avukatın yanına icra takipçiliği yaptı.

İstanbul Devlet Mimarlık ve Mühendislik Akademisi İnşaat Mühendisliği Bölümü'nü bitniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İnşaat Anabilim Dalı'nda 'Metropol Şehirlerde Alternatif Mesken Bilimleri' konusunda Yüksek Lisans derecesi aldı. Bükreş Üniversitesi'nde inşaat sözleşmeleri konusunda tez hazırlayarak derece aldı.

1973-1994 yılları aralarında 21 yıl baştan başa müteahhit olarak çalıştı, kendi kurduğu şirketin konut yapı kooperatifi yöneticisi olarak, 3 bin konut, ofis ve sanayi işyerleri üretti.

1977-1979 yılları aralarında askerlik görevini değiştirme subay olarak yaptı. Vatani görevi esnasında 14 ay inşaat denetim amiri vekili olarak ödev yaptı.

1989-1999 yılları arasında İstanbul Büyükşehir ve Eminönü Belediyelerinde Belediye Meclis Üyeliği; ayrıca, 1995-1999 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi KİPTAŞ'ta 4,5 sene Genel Müdürlük görevinde bulundu.

1999-2000 yılları aralarında ABD'de 10 ay süreyle Tanıdık Olmayan Dil ve İnşaat Teknolojileri eğitimi aldı. Avrupa'da çeşiti, kooperatifçilik ve gayrimenkul sistemleri hakkında eğitim ve seminerlere katıldı. 2000-2001 yıllarında Ankara Büyükşehir Belediyesi Metropol İmar A.Ş.'de Genel Müdürlük yaptı.

Aralık 2002-Mart 2011 tarihleri arasında Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı ve Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Idare Heyeti Başkanlığı yaptı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan göre TOKİ başkanlığına getirildi fakat ataması Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından onaylanmadı. Görevini vekaleten yürüttü. Sonra Abdullah Gül Cumhurbaşkanı olduktan daha sonra, 2007 yılı Ekim ayında asaleten atandı.

Ulusal ve uluslararası böylece fazla konferansa katılımının yanı sıra, üniversitelerde şehircilik, gayrimenkul geliştirme ve finansmanı, inşaat sektörü, ev politikaları ve TOKİ uygulamaları konularında dersler ve seminerler verdi.

2002 yılının Aralık ayından beri Toplu Konut İdaresi (TOKİ) başkanı olan Erdoğan Bayraktar ırk vekili adayı edinmek için görevinden Mart 2011 ayında istifa etti.

Erdoğan Bayraktar, 12 Haziran 2011 genel seçimlerinde AK Parti Trabzon Milletvekili seçildi. Çevre ve Şehircilik Bakanı oldu.

Erdoğan Bayraktar, 1974 yılında Emine hanım ile evlendi ve 5 çocuğu vardır.

Yazdığı Kitapları :
2006 - Gecekondu Mahallesi ve Şehirsel Onarım
2007 - Bir İnsanlık Hakkı: Konut


Etiketler:
Erdoğan Bayraktar Kimdir Biyografisi Reviewed by My Turknet on 12/13/2017 Rating: 5
Tüm hakları saklıdır. Myturknet.com © 2014 - 2018
Destekleyen By Blogger, Tasarım by Myturknet

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.