Enrico Fermi Kimdir Biyografisi

Enrico Fermi
Enrico Fermi
Enrico Fermi Biyografisi İtalyan fizikçi... [post_ad]-->

Enrico Fermi Biyografisi

İtalyan fizikçi. 1938 Nobel Fizik Ödülü sahibi.

ABD ’de Atom enerjisi projesinde tayin alır ve bu alandaki çalışması çekirdek bölünme¬sine yol açtığı için, atom bombasının babası olarak bilinir.

Enrico Fermi, 29 Eylül 1901 tarihinde Roma İtalya ’da doğmuştur. Babası Roma polis şefi Alberto Fermidir. 1918'de Pisa Üniversitesini kazandı ve 4 sene sonra mezun oldu. 1923'de İtalyan hükümetinden burs kazandı ve Göttingen üniversitesine Almanya ’ya gitti. 1924'de Rockefeller bursuyla Leiden Üniversitesi ’ne gitti, aynı yıl Floransa Üniversitesi'nde matematiksel fizik dersleri saptamak için İtalya'ya gitti.

1926'da Enrico Fermi günümüzde Fermi istatistiği olarak bilinen Pauli parçaçıklarının istatistiğini keşfetti. 1927'de Fermi, Roma Üniversitesi'nde teorik fizik profesörü oldu. Bu görevini, Nobel ödülünü aldıktan derhal daha sonra, 1938'de Benito Mussolini'nin faşist dikka'ya göç edinceye değin sürdürdü.

Nötron bombardımanı ile radyo faal transuranyum elementlerinin elde edilmesi ile ilgili çalışmalarından nedeniyle, 1938 yılında nobel fizik ödülünü kazanmıştır.

Lakin belli başlı ilerlemesini çalışmalarını elektron ve atom çekirdeği üstüne yaptığı vakit gerçekleştirdi. 1934'de Beta bozumu Teorisini geliştirerek Pauli'nin radyasyon Teorisi ile birleştirdi. Curie ve joliot' un yapay radyasyonu keşfinden daha sonra notron bombardımanına tutulan aşağı yukarı her elementin nükleer dönüşüme tabi olduğunu keşfetti. Bu araştırma, yavaş notronların ve Nükleer Fission'un keşfine, hem o zamana dek devirli tabloda bilinen elementlerden farklı elementlerin bulunmasına yol açtı.

Bu çalışmalarına Amerika'da da devam etti. Amerika'ya varışından anında sonradan önce Colombia Üniversitesine kabul edilmiş sonradan da Chicago Üniversitesine profesör olarak atanmıştır. Hahn ve Strassmann'nin 1939'un başlarında fission'u keşfinden sonradan ikincil notronların dağılma ve zincirleme tepkime olasılığını hesapladı. çoğu deneyden sonra teftiş altındaki birincil zincirleme reaksiyonu gerçekleştirdi. Bundan sonra atom bombası yapımındaki sorunların aşılmasında kayda değer rol oynadı, Manhattan Projesi liderlerinden biriydi. Nötronları soğurmak ve bu nedenle reaksiyonun hızını kontrol etmek nedeniyle, atom piline kadmiyum çubuklar yerleştirildi. Kadmiyum çubuklar yavaşça çekildi ve kendi kendine aralıksız zincir reaksiyon gözlendi. Fermi'nin bu başarısı, dünyada birincil nükleer reaktörün imali ve atom çağının başlangıcı olmuştur.

Fermi'nin teorik ve deneyde kullanılan fiziği konu alan çoğu yayımı vardır. Bunlardan bazıları, elektronik gazların istatistiğinin hesabı ve Paul'i parçacıklarından oluşan gazları konu alan "Sulla quantizzazione del gas perfetto monoatomico", Rend. Acini (Thomas-Fermi atom modeli) ve atomik özelliklerin hesaplanmasında yeni bir yaklaşımı (semiquantitative method) inceleyen Quantentheorie und Chemie, Leipzig, 1928, Über die magnetischen Momente der Atomkerne, Z. Phys., 1930, Tentativo di una teoria dei raggi ß, Ricerca Scientifica, 1933 sayılabilir.

1944'de Enrico Fermi Amerikan vatandaşı oldu. II. Dünya Savaşından daha sonra 1954' de ölümüne kadar sürecek olan nükleer çalışmaları için Chicago Universite 'sinden profesörlük teklifini kabul etti. Yaşamının son yıllarında Fermi kozmik ışınların kaynağını araştırmakla geçirdi. Sonunda kozmik ışınların koskocoman enerji kaynakları olduğunu belirten bir teori geliştirdi.

Ona Nobel ödülü 1938 yılında yavaş notronların yarattığı radyasyon ve nükleer enerji alanındaki çalışmalarından nedeniyle verildi.

Profesör Enrico Fermi, Laura Capon ile 1928'de evlendi. Giulio adında bir oğlu Nella adında bir kızı vardır.

Enrico Fermi 29 kasım 1954'de Chicago'da kanserden öldü.

Ölümünden sonraki yıl keşfedilen 100 atom sayılı elemente onun anısına fermiyum adı verildi.


Etiketler:what did enrico fermi discover,enrico fermi facts,enrico fermi biography,enrico fermi education,enrico fermi death
Enrico Fermi Kimdir Biyografisi Reviewed by My Turknet on 12/12/2017 Rating: 5
Tüm hakları saklıdır. Myturknet.com © 2014 - 2018
Destekleyen By Blogger, Tasarım by Myturknet

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tema resimleri diane555 tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.