Engin Alan Kimdir Biyografisi

Engin Alan
Engin Alan
Engin Alan Biyografisi Emekli korgeneral... [post_ad]-->

Engin Alan Biyografisi

Emekli korgeneral. Eski Özel Kuvvetler Komutanı.
Engin Alan, 31 Mart 1945 tarihinde doğmuştur. Babasının adı Kazım, annesinin adı Ayşe'dir.

1965 yılında Kara Harp Okulu'nu bitirdi. Çeşitli birliklerde ödev yaptı. daha sonra Kara Harp Akademisi'ni bitirerek kurmay oldu.

1974 yılında Kıbrıs Barışma Harekâtına katıldı. Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığı Karargâhı Planlama Subayı, Moskova Kara Ataşesi, Komando Tugayı Kurmay Başkanı, Genelkurmay Özel Kuvvetler Öğretim ve Eğitim Grup Komutanı, Kurmay Başkanı, 5. Komando Alay Komutanı ve 2. Kolordu Kurmay Başkanı olarak görev yaptı.

1992'de Tuğgeneral oldu. 16. Zırhlı Tugay Komutanlığı ile Bakü Silahlı Kuvvetler Ataşeliğine getirildi. 1996'da Tümgeneralliğe terfi ederek, Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığına atandı. 1999 yılında PKK lideri Abdullah Öcalan ve 2. adam Şemdin Sakık'ın ABD destekli uluslararası operasyon ile yakalanmasının Türk Özel Kuvvetler Komutanlığı ayağını yönetti.

2000'de Korgeneral oldu ve sırasıyla; 8. ve 2. Kolordu Komutanlıkları ile Lojistik Komutanlığı görevlerini yaptı. Ağustos 2004 Yüksek Askeri Şura'sında tahsis süresi bir sene uzatıldı. Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanı ’yken Ağustos 2005'de emekliye sevkedildi. Emekli olduktan daha sonra Türk Silahlı Kuvvetleri Kuvvetlendirme Vakfı'nın Genel Müdürlüğü görevini yürüttü.

11 Şubat 2011 tarihinde Balyoz darbe planı davası'ndan "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini, güç ve cebir kullanarak ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan tutuklanarak cezaevine konuldu. 2011 Türkiye genel seçimleri'nde MHP İstanbul milletvekili seçildi. 2012 yılında Balyoz davası sonucunda suçlu bulunarak 18 yıl hapse mahkum edildi. 9 Ekim 2013 tarihinde Bölge'ın cezasının Yargıtay göre onanması nedeniyle milletvekilliği düştü.

1 Haziran 2012'de Ankara 12. Ağır Canice Mahkemesi tarafından, 28 Şubat süreci soruşturmasından da tutuklandı. 14 Haziran 2013'de yargılandığı 28 Şubat Davasından ise terhis edildi.

düzeyde Rusça ve iyi düzeyde İngilizce bilen Bölge, “Emine Nevin” ile evli ve 2 kız çocuk babasıdır.

15 Şubat 1999 tarihinde PKK lideri Abdullah Öcalan yakalanmasından sonra 1999 yılı Mart ayında, devlet yönetiminden çok önemli bir kişisine Engin Bölge şunu söylemişti : “Bir gün gelecek o Ankara ’ya gelecek. Ben İmralı ’ya gideceğim” demişti. Bir tek adresi şaşırmıştı. İmralı yok Silivri ’ye gitti.

Balyoz davasında esir bulunan ve Sincan Cezaevi'nde hapis yatmakta olan MHP milletvekili Engin Alan 19 haziran 2014 tarihinde Tüzük Mahkemesi ’nin yargı ihlali kararının arkasından terhis oldu.

Madalyaları :
Kıbrıs Savaş Madalyası
TSK Üstün Yiğitlik ve Feragat Madalyası
TSK Galibiyet Madalyası


Etiketler:engin alan kimdir,zekai aksakallı,rekor,tazminat,kazanan
Engin Alan Kimdir Biyografisi Reviewed by My Turknet on 12/12/2017 Rating: 5
Tüm hakları saklıdır. Myturknet.com © 2014 - 2018
Destekleyen By Blogger, Tasarım by Myturknet

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tema resimleri diane555 tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.