Çiğdem Selışık Onat Kimdir Biyografisi

Çiğdem Selışık Onat
Çiğdem Selışık Onat
Çiğdem Selışık Onat Biyografisi Çiğdem Selışık Onat, 14 Mayıs 1939 tarihinde Ankara ’da doğmuştur... [post_ad]-->

Çiğdem Selışık Onat Biyografisi

Çiğdem Selışık Onat, 14 Mayıs 1939 tarihinde Ankara ’da doğmuştur. Egitimini Robert Kolej ’de tamamladıktan daha sonra, bir zaman İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi ’ne devam etti. Yükseköğrenimi sırasında Genç Oyuncular ’ın kurucu grubunda yer alıp, farklı alanlara yönlendirilmiş oyunlarda rol aldı.
Çiğdem Selışık Onat, Robert Koleji ’ndenfesyonel kariyerine Yıldız Kenter ’in daveti üstüne Şehir Oyuncuları ’nda başladı. sonradan Ankara ’da Devlet Tiyatrosu ’na girdi. ‘Vanya Dayı ’ oyununda Sonya ’yı, ‘Rüya Oyunu ’nda Indra ’nın kızını, ‘Onikinci Gece ’de ise Viola ’yı, ‘Julius Ceasar ’da Portia ’yı, ‘Andorra ’da ise Barblin ’i oynadı.

1965 yılında ailesiyle beraber Stazburg, Fransa ’ya taşındı. Fransa ’da Conservatoire de le Centre de l ’Est ’de yönetmenlik derslerine devam etti. 1971 yılında Amerika ’ya taşındı. Yüksek lisansını University of North Carolina at Chapel Hill ’de tiyatro üstüne tamamladı. Benzer üniversitede mukayese drama çalışmaları üzerine doktora programına devam etti. 2004 ’e kadar UNCSA ’da çalıştıktan sonradan New York ’a geçti. New York ’da NYU, ‘Tisch School of Arts ’da eğitmen ve idareci olarak yer aldı. 2011 ’de Türkiye ’ye dönene değin kariyeri bir eğitmen, oyuncu ve yönetmen olarak

Çiğdem Selışık Onat, iş hayatı her tarafında Amerika ’da ilk kez Lincoln Center ve New York Üniversitesi Tisch Tiyatro Bölümü bünyesinde çeşitli oyunlarda yönetmen ve oyuncu olarak yer aldı. aynı zamanda ‘Caroline Playmakers ’, ‘Actor ’s Company ’, ‘Lincoln Center ’, ‘George Street Playhouse ’ ve ‘Huntington Theatre ’da başrollerde yer aldı. Yer aldığı oyunlardan ikisi, Arthur Lawrance tarafından yazılan ‘Attacks on the Heart ’ ve Sinan Ünel ’in eseri olan ‘Cry of the Reed ’ kendisi için yazıldı.

‘Theatre World ’ ödülünü kazandı ve Arthur Laurance ’ın eseri ’Time of the Cuckoo ’ ile ‘Drama Desk Awards ’ta ‘En İyi Dublör Ödülü ’ne namzet oldu. NYC ’de aynı zamanda ‘En İyi Hoca ’ ödülünü kazandı ve benzer üniversiteden Fahri Profesör ünvanı aldı.

Türkiye ’de İstanbul Şehir Tiyatroları ’nda yönetmen olarak çalıştı. Lincoln Center ’de sahnelenen The Time of Cuckoo oyunundaki Signora Fiorina rolü ile Amerika ’daki Drama Desk ödüllerinin Dünya Tiyatro Ödülü ’nü kazandı. Takriben kırk senelik eğitimcilik hayatı her tarafında North Carolina School of Arts ’ da farklı alanlara yönlendirilmiş tiyatro ve oyunculuk, New York Üniversitesi Tisch School of Arts ’ da yüksek lisans oyunculuk dersleri verdi.

Türkiye ’ye döndükten daha sonra takriben 4 sene boyunca Koç Üniversitesi ’nde Oyunculuk ve Drama dersleri veren Çiğdem Selışık Onat, 2015 ’te “Çırak”filmindeki performansıyla 52. Milletlerarası Antalya Film Festivali ve 27. Ankara Milletlerarası Film Festivalinde “En İyi Asistan Kadın Oyuncu“ ödüllerini kazandı.

2017 yılının Mart ayında vizyona giren Ferzan Özpetek ’in filmi "İstanbul Kırmızısı"nda rol alan Çiğdem Selışık Onat, son olarak ise 2017 yılında Yavuz Turgul ’un “Yol Ayrımı” filmiyle izleyiciyle buluştu

Ödülleri :
2015 - 52. Uluslararası Altın Portakal Film Festivali - En iyi asistan kadın oyuncu (Çırak)
2016 - 27. Ankara Film Festivali - En iyi asistan bayan oyuncu (Çırak)

Filmleri ve Dizileri
Oyuncu :
2017 - Yol Ayrımı (Sinema Filmi)
2016 - İstanbul Kırmızısı (Süreyya) (Sinema Filmi)
2015 - Çırak (Makbule Bayan) (Sinema Filmi)


Etiketler:ruhsar öcal,yavuz turgul,tilbe saran,yol ayrımı,defne kayalar
Çiğdem Selışık Onat Kimdir Biyografisi Reviewed by My Turknet on 12/15/2017 Rating: 5
Tüm hakları saklıdır. Myturknet.com © 2014 - 2018
Destekleyen By Blogger, Tasarım by Myturknet

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.