Çağla Büyükakçay Kimdir Biyografisi

Çağla Büyükakçay
Çağla Büyükakçay
Çağla Büyükakçay Biyografisi Tenisçi Çağla Büyükakçay, 28 Eylül 1989 tarihinde Adana ’da doğmuştur... [post_ad]-->

Çağla Büyükakçay Biyografisi

Tenisçi

Çağla Büyükakçay, 28 Eylül 1989 tarihinde Adana ’da doğmuştur. Babası Ercument Büyükakçay, annesi Seçil Büyükakçay ’dır. Ailesinin desteğiyle 8 yaşındayken tenis oynamaya başladı. 12 yaşında Türkiye Klasman Turnuvası ve Türkiye Kapalı Kort Turnuvası şampiyonluklarını kazandı. 14 yaşında Enka Spor Kulübü'ne transfer oldu. 15 yaşında Türkiye Fed Kupası Takımı'na seçilerek Türk tarihindeki en genç bayan milli tenis takımı oyuncusu oldu.

İstanbul ’da yaşamış Çağla Büyükakçay, Grand Slam turnuvalarıme turlarında oynayan ve turu geçen birincil Türk tenisçidir.

Çağla Büyükakçay, 2006 yılından itibaren profesyonel olarak tenis oynamaktadır. 2009 yılında Büyükler Türkiye Şampiyonası kupasını kazandı. 2010 yılında İspanya, Valladolid'de düzenlenen ITF turnuvasını kazanarak 25.000 dolar ödülü aldı. Bu ödülde ITF turnuvası kazanan ilk bayan Türk tenisçisi oldu. Çağla Büyükakçay, kazandığı bu turnuvayla birlikte, benzer yıl ilk olarak Grand Slam'da oynama hakkı elde etti.

2010 yılında Amerika Açık tenis turnuvasına katılarak birincil Grand Slam turnuvasında ön elemelerde çaba etti. 2011'de ise Fransa Açık, Wimbledon ve Avustralya Açık turnuvalarında ilk kez ön elemelerde yer aldı.

2012 yılında ise İstanbul ’daED Cumhuriyet Kızları Tenis Turnuvası ’nda katılmış olsa da tekler karegorisinde yer alıp final maçında Hollanda asıllı Richel Hogenkamp isimli tenisçiye aleyhinde 2-0 ’lık bir mağlubiyete uğramıştır.

Çağla Büyükakçay, Pescara'da düzenlenen 2009 Akdeniz oyunlarında teklerde gümüş madalya kazanmıştır. 2013 Akdeniz oyunlarında ise teklerde ve Pemra Özgen isimli tenisçiyle birlikte çiftler kategorisinde altın madalyanın sahibi olmuştur.

2013 yılında Katar Açık Kadınlar Turnuvası ’na da katılan Çağla Büyükakçay, bu organizasyonun ikinci turunda turnuvanın son kazanan ismi ve dünyada “12 numara” olarak anılan Lucie Safarova isimli tenisçiyi 2-0 yenerek kendisini 3. tura yükseltmiştir.

2014 yılında Malezya ’da düzenlenmekte olan WTA kapmasında yer almış BMW Malezya Açık turnuvasında Slovakyalı Tadeja Majeric ’i mağlup etmiş ve kendisi bu galibiyeti sayesinde ilk kez WTA turnuvasında çeyrek finale çıkabilen Türk asıllı tenisçi olmuştur. Her ne dek bu başarıyı elde etse de ardından Çağla Büyükakçay, çeyrek final karşılaşmalarında Çek asıllı Kristyna Pliskova ’ya birincil maçlarında 6-4 yenilerek, daha ardından da 6-3 yenilerek bu turnuvaya veda eden taraf olmuştur.

Çağla Büyükakçay ’ın gösterdiği sürekli başarıları neticesinde WTA ’nın 23 Şubat 2015 tarihinde yayınladığı listeye kadar kendisini dünya genelinde 108. sıraya çıkartmıştır.

Hem 2015 yılının Mart ayında FED Kupası Yürek Ödülü oylamasında en çok oyu alarak “FED Cup Heart Award” ödülünün sahibi olmuştur.

Çağla Büyükakçay, 2016 Fransa Açık tenis turnuvası ön elemelerinde başarılı olarak ana tabloya kalmayı başaran ilk Türk bayan tenisçi oldu.

26 Kasım 2017 tarihinde TEB BNP Paribas Tenisin Yıldızları Serisi etkinliği dahilinde oynanan müsabakada dünyaca ünlü Rus tenisçi Maria Sharapova, milli sporcu Çağla Büyükakçay ’ı 2-0 yendi.


Etiketler:çağla büyükakçay ranking,çağla büyükakçay kaç yaşında,ercument büyükakçay,çağla büyükakçay kimdir,çağla büyükakçay sharapova
Çağla Büyükakçay Kimdir Biyografisi Reviewed by My Turknet on 12/13/2017 Rating: 5
Tüm hakları saklıdır. Myturknet.com © 2014 - 2018
Destekleyen By Blogger, Tasarım by Myturknet

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.