Ayla Dikmen Kimdir Biyografisi

Ayla Dikmen
Ayla Dikmen
Ayla Dikmen Biyografisi Işık Halkası Dikmen, 25 Mart 1944 ’te Kütahya ’da doğdu... [post_ad]-->

Ayla Dikmen Biyografisi

Işık Halkası Dikmen, 25 Mart 1944 ’te Kütahya ’da doğdu. Babası sigorta müdürü Ali Rıza Dikmen ve annesi Bedriye Dikmen ’in en ufak çocuklarıydı. Ablası Meral Dikmen ve ağabeyi Oktay Dikmen ’dir. Birincil, orta okul ve lise eğitimini Kültürlü ’da tamamladı. Lisedeyken okul korosuna katıldı
Kültürlü Lisesi ’nin radyosunda solistaşladığında ilk olarak Müzik öğretmeninin derlediği türküleri söyledi. Peşinde da, büyük zorluklarla dinlemeye çalıştığı Kahire Radyosu ’ndan öğrendiği Batı müziği şarkılarını (İngilizce olarak) seslendirdi.

Lise bitince Ankara Yüksek Ticari İlimler Akademisi ’nde eğitimine devam etmek için Ankara ’ya gitti. Bu eğitimi esnasında TBMM ’de ‘steno daktilo ’ olarak da çalışmaya başladı. Peşinde da, ‘sekreter ’ yetiştiren bir okulda stajyer öğretmenlik yaptı.

Müzik ile profesyonel olarak ilgilenmeye başlaması İlham Gencer baştan sona oldu. İlham Gencer tesadüfen bir dere partisinde Ayla Dikmen ’i dinlemesiyle bu işe mutlaka profesyonel olarak devam etmesi gerektiğini öğütlüyor. Ancak ailesinin bu isteğini engelleyeceğini düşündüğü için evde bundan hiç söz açmaz ve eğitimine ikinci bir üniversite ile devam etmek istediğini söyleyip İstanbul ’a kazanç, Siyasal Bilgiler ’e kaydını yaptırır. Piyanist Yavuz Özışık ile teşhis müzik hayatına İstanbul ’da başlar. Bir radyo programı esnasında Şerif Yüzbaşıoğlu ile tanışır ve Yüzbaşıoğlu ’nun orkestrasında Parla Nur takma adıyla solist olarak çalışmaya başlar.

1964 yılında Yüzbaşıoğlu orkestrası ile katıldığı 2. Boğaziçi Müzik Festivalinde en başarılı şantöz seçilir. 1965 Balkan Melodileri Festivali ’;nde ise “Niksarın Fidanları” ile birinci olur. Yayınlanan her 45liği ile büyük başarılar elde eden Hale Dikmen, 1970li ve 1980li yıllarda TRT televizyonundaki öyle fazla müzik programında yer almıştır.

Ülkü Dikmen ’in hayatı her tarafında yayınlamış olduğu bütün 45'lik plaklar büyük ilgi ile karşılaşmıştır. Niksarın Fidanları, Yanan Mum, Anlamazdın, Nereye, Aşk Defteri ve Zehir Gibi Aşkın Var; esas hit şarkılarıdır.

Hale Dikmen, 14 Nisan 1968 ’de İstanbul ’da tanıştığı büyük aşkı İzmirli işadamı ve tüccar Enis Berki ile tam 22 yıl hayatını paylaştı ancak hiç evlenmediler.

Ayla Dikmen, 20 Ağustos 1990 da hemen şimdi 46 yaşındayken yakalandığı rahim kanserine yenilerek hayata veda etti.

Bir kuşağın kalbini şarkılarıyla fethetmişti Ülkü Dikmen. Genç yaşında hayata veda ettikten sonradan da uzun vakit unutulmadı.

Çağan Irmak ’ın 2008 yapımı Issız Adam filminin finalinde çalan “Anlamazdın” adlı hit şarkısı birincil çıkışından 32 sene sonradan bitmiş Türkiyede en çok dinlenen şarkılar arasına girmiştir.

45lik plaklarından bazıları :
Niksarın Fidanları / Ay Kız Adın Yamandır (1966)
Merdiven / Mühür Gözlüm (1967)
Ayrılık Şarkısı / Seninleyim (1968)
Sensiz Yaşayamam / Nereye (1970)
Gençlik Gençlik / Sakın Karşımda Matem (1970)
Yanan Mum / Al Yanaklım (1971)
Asker Mektubu / Of Aman, Aman (1971)
Kime Ne Düştü / Hadi Gidelim (1972)
Bir Gölge Gibi / Sevmeden Kimse Seni (1972)
Sus Arkadaş / Ölümsüz Üzüntü (1973)
Aşk Defteri / Öpücük (1974)
Yolcu Yolunda Lüzum / Kalbime Kanımla Yazdım Adını (1974)
Çoban Pınarı / Ay Ay Ay (1975)
Yeniden seveceğim / Kim Dinler Sizi (1975)
Hu Bismillah / Anlamadın Mı (1976)
Benim Kaderim Bu / Hadi İçelim (1976)
Onu Bunu Bilmem Kararlıyım / Birincil Ve Son Aşkımsın (1978)


Etiketler:ayla dikmen anlamazdın,ayla dikmen anlamazdın sözleri,ayla,dikmen,anlamazdin
Ayla Dikmen Kimdir Biyografisi Reviewed by My Turknet on 12/18/2017 Rating: 5
Tüm hakları saklıdır. Myturknet.com © 2014 - 2018
Destekleyen By Blogger, Tasarım by Myturknet

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.